שתף קטע נבחר

צילום: בן קיסלניק

"ניתן לזהות ירידה קלה בהיקף הקסאמים"

קצין בכיר בצה"ל התייחס הבוקר לפעולות הצבא ברצועה בימים האחרונים והבהיר כי אין כוונה לחדול מכך: "מעבר לצמצום ירי הקסאמים, אחת המטרות שלנו היא גם ליצור משוואה של הרתעה". הוא רמז כי לפי שעה אין כוונה לפגוע בתשתיות החשמל והמים ברשות: "צריך לחשוב טוב מה התועלת של פעילות כזאת"

בצה"ל מעריכים כי העימותים האלימים ברצועת עזה לא ייפסקו בזמן הקרוב והכוונה היא להמשיך ולפעול נגד מערך רקטות הקסאם ותשתיות הטרור. לדברי קצין בכיר, המטרה היא לפגוע "בכל מי שעוסק בתחום ולא רק במחנות ריקים. יש לפעולות האלה השפעה מצטברת"

 

ביממה האחרונה הגביר צה"ל את הלחץ על הרצועה, קידם טנקים וסוללות תותחים אל עבר מקורות ירי הקסאמים ואף יצא למספר תקיפות אוויריות - גם במרכז עזה. "צה"ל שם לעצמו למטרה לפגוע בכל המערך המשגר, המוביל והמסייע של הקסאמים, כמו גם במחסנים ובתשתיות טרור בדגש על מפקדות מאוישות", מסביר הקצין. "מעבר לצמצום ירי הקסאמים, אחת המטרות שלנו היא גם ליצור משוואה של הרתעה. כבר כעת ניתן לזהות מגמה קלה של ירידה בהיקף הקסאמים, אך אין הדבר אומר שאנחנו מתכוונים להפסיק את הפעילות שלנו. לפי שעה, הדרך שבה אנו פועלים היא זאת שמשרתת את האינטרסים שלנו".

 

הקצין הבכיר ציין בהקשר לעימותים הפנימיים ברצועה כי להערכתו אין הדבר מסכן את חייו של החייל החטוף גלעד שליט: "זה שהם הורגים זה את זה לא נוגע לנושא הזה".

 

לצד הנסיונות לפגוע בתשתיות הטרור, מודים בצה"ל כי קיים שיפור אצל ארגוני הטרור בכל הקשור לטווח רקטות הקסאם. "עם הזמן מפתחים ארגוני הטרור את היכולות שלהם, זה לא דבר שאנו לא מופתעים ממנו ואף נערכים אליו", אמר הקצין ורמז כי לפי שעה אין כוונה לפגוע בתשתיות של הרשות פלסטינית כגון החשמל ומים. "צריך לחשוב טוב מה התועלת של פעילות כזאת והאם יש לכך תרומה".


צה"ל נערך בפאתי הרצועה. אין כוונה להרפות (צילום - AFP)

 

עוד הוא הוסיף כי המדיניות של ישראל היא להמשיך ולהשאיר את המעברים פתוחים כדי לספק לפלסטינים את הציוד הנדרש. עם זאת, בגלל המצב הפנים פלסטיני יש חשש להגיע למעברים ולאסוף את הציוד, אך לא מדובר בהחלטה ישראלית לסגור את המעברים לחלוטין.

 

הקצין הבכיר התייחס גם לתרגיל המפקדות הרחב שנערך השבוע. הוא ציין כי יש חשיבות רבה לתרגיל שעיקרו היה שיפור המוכנות וכשרותו של צה"ל לקראת אתגרים עתידיים, על רקע יישום הלקחים ממלחמת לבנון השנייה: "התרגיל השיג את מטרותיו, הוא האיר נקודות שאנו צריכים לשים עליהם דגש, דימינו מצבים שונים אשר מתרחשים במצבי אמת, נמשיך ונתאמן ואף ייתכן שנבצע תרגילים דומים גם בהמשך".

 

בנוגע להערכות על מלחמה שעלולה לפרוץ בקיץ אמר הקצין הבכיר: "אנחנו לא מזהים שהפעולות שעושה הצבא הסורי הן לקראת מהלך יזום למלחמה ואנו פועלים באופן שלא תיווצר איזשהי הידרדרות במצב. באשר לחיזבאללה אנו מניחים שגם להם אין עניין שהמצב ידרדר. הם עסוקים במצב בלבנון, בשיקום שלהם. ככל שאנו מבינים, אין אינטרס של הארגון לפתוח באש ובמובן מסויים דווקא המלחמה האחרונה גרמה לסוג של הרתעה אל מול החיזבאללה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תותחים בצפון הרצועה
צילום: איי אף פי
מומלצים