שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: רונן בהנמפר
  גן העדן האבוד
  הירדן הוא אחד הנהרות המפורסמים ביותר בהיסטוריה ובספרות, ובמסלול זה נרכב בשבילים לאורך שניים מתוך שלושת מקורותיו העיקריים: נחלי שניר וחרמון. זוהי הזדמנות מצויינת להכיר את החי והצומח בסביבתם וגם לטבול בהם

  נהר הירדן ניזון משלושה מקורות עיקריים: נחל חרמון, נחל דן ונחל שניר (החצבאני). במסלול זה נרכב בשבילים לאורך שני הנחלים היותר שקטים: שניר וחרמון. במהלך המסלול ישנן הרבה מאד נקודות בהן ניתן לעצור להתרעננות ולרחצה, לכן מומלץ מאד להצטייד בבגד ים ובמגבת.

   

  המסלול טומן בחובו מגוון רחב של בעלי חיים, צמחים, וכמובן מקווי מים, ושופך אור על חשיבות השמירה על מקורות המים שלנו, המפיחים חיים בכל סביבתם. אז בואו לפדל, לטבול, לנשום ולטעום מגן העדן האמיתי.

   

  המסלול:

  זהו מסלול מעגלי שאורכו 17 ק"מ והוא מתאים לרוכבים מתחילים כמו גם לרוכבים מקצועיים. נקודות המוצא והסיום הן במתחם המסעדות על כביש 99, חצי ק"מ מערבית לקיבוץ הגושרים. המסלול מומלץ לאורך מרבית ימי השנה, מלבד עונת החורף. בנוסף לזוג האופניים, לקסדה ולבגד הים, כדאי להצטייד במפת סימון שבילים מספר 1 - "החרמון, הגולן ואצבע הגליל" - ולצאת לדרך.


  ללמוד על מקורות המים, החי והצומח באזור (צילום: עמרי אילת)

   

  מנקודת ההתחלה בחניון מתחם המסעדות רוכבים עד לקצה המזרחי של החניון ופונים ימינה לכוון דרום. רוכבים בזהירות על הכביש הפנימי עד לצומת, מרחק 250 מטר. בצומת ממשיכים ישר עם הכביש עד לצומת T, בה פונים ימינה. על דרך העפר הזו ממשיכים לאורך שלושה ק"מ, כאשר נחל דן נמצא כל העת לימיננו. לאחר כ-4.5 ק"מ ניפגש עם כביש פנימי סלול ונפנה ימינה כשנחל דן עדיין מימיננו.

   

  בנקודת הסיום של קיאקי הגושרים, אליה נגיע לאחר 100 מטר, נמשיך שמאלה עם הכביש. לאחר כ-5 ק"מ נגיע לצומת שבילים ובה נפנה שמאלה. לאחר 50 מטר נפנה ימינה (דרך שער) אל תוך המתחם של בריכת קיבוץ שדה נחמיה. נחצה את הדשא בהליכה (כאשר בריכת השחייה משמאלנו), עד שנגיע לגשרון קטן אשר יעביר אותנו אל הגדה המזרחית של נחל חרמון. במידה ושער הכניסה לבריכה סגור יש לעקוב אחר גדר הבריכה ולחצות בתעלה שנמצאת מצפון לבריכה. לאחר כ-400 מטר נגיע אל גשרון מעל נחל חרמון. נחצה את הגשרון ונפנה שמאלה.

   

  מעתה נרכב כל הדרך כאשר נחל חרמון משמאלנו. לאחר 9.5 ק"מ נגיע לסוף
  השביל, שם נראה שילוט של רשות הטבע והגנים המורה על "שמורת חרמון". נשתלב עם דרך העפר מימיננו ונמשיך ברכיבה לכיוון צפון-מזרח. לפני שדרת הברושים הגבוהה נפנה שמאלה ונמשיך ברכיבה עד לחיבור עם כביש 918.

   

  נפנה שמאלה ונרכב על דרך העפר שנמצאת משמאל לכביש. לאחר 200 מטר הדרך מתרחבת והופכת להיות ברורה יותר. בכניסה לשמורת חורשת טל נחצה בזהירות את הכביש ונרכב שמאלה על טיילת האופניים לכוון צפון, עד לסופה ליד מעין ברוך. יש לחצות את הכביש, אך ורק מתחת לגשר הנמצא בסמוך, והנה, הגענו בחזרה לרכבים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אפרת נקש, ארץ וטבע
  נחל חרמון, ממקורות הירדן
  צילום: אפרת נקש, ארץ וטבע
  הירדן בסמוך לשדה נחמיה
  צילום: רוני שיצר
  עוברים ליד נקודת הסיום של הקיאקים
  צילום: חגי אהרון
  מומלצים