שתף קטע נבחר

למה תוכנות שיתוף קבצים כל כך איטיות בברק 013?

על פי תלונות רבות של מנויים ובעקבות בדיקה של אתר HWzone, עולה כי הפורטים המשמשים לשיתוף קבצים ב-013 ברק איטיים למדי. מדוע?

לאחרונה התקבלו מספר רב של פניות מצד גולשים שהתלוננו על בעיות בהורדות משרתי שיתוף קבצים והתחברות למשחקי רשת שונים. כל הפונים הם מנויים של ספקית האינטרנט 013 ברק, הגולשים הן באמצעות תשתית הכבלים של HOT והן באמצעות ה-ADSL של בזק.

 

כתבי HWzone וחברים בפורומים של האתר ביצעו בדיקות כדי לוודא אם הבעיה אכן קיימת. לשם כך, הם השתמשו בתוכנות שיתוף קבצים באמצעות 013 ברק וספקיות אחרות.

 

עוד ב-HWzone: חברת IBM מציגה את השבב החזק בעולם 

 

בבדיקות שונות שנערכו, התברר שכאשר נעשה שימוש בחיבור האינטרנט של 013 ברק, יציאות התקשורת (פורטים) המשמשים לתקשורת מול שרתי שיתוף קבצים ידועים בלתי נגישות (פורטים סגורים). לאחר מכן השתמשנו באותן מערכות מחשב, כאשר המשתנה היחיד היה ספקית אינטרנט שונה, ואותן יציאות היו פתוחות וסיפקו גישה לאותם השרתים איתם ניסינו ליצור קשר עם החיבור של ברק.

 

חוסמת בכוונה?

כמו כן, מסתבר שהבעיה לא פוגעת בכל המשתמשים המנויים לשירותי האינטרנט של 013 ברק, ולא ב-100 אחוזים מהזמן. נראה כי הבעיה קיימת כמעט ברוב שעות היממה, ומחמירה בשעות העומס (בין השעות 16:00 ל-00:00) ונעלמת בדרך כלל בשעות הקטנות של הלילה (בין השעות 4:00 ל-8:00 בבוקר). הסובלים העיקריים מהבעיה הם בעיקר הגולשים הכבדים - גולשים אשר צורכים יותר רוחב פס, ומנצלים חלק גדול יותר ברוחב הפס המוקצה להם.

 

יותר ויותר גולשים עוברים לקצבי גלישה מהירים יותר, ולחבילות הכוללות גם קצבי העלאה גדולים מהרגיל. רוב הגולשים כיום משתמשים כמעט בכל רוחב הפס המוקצה להם, וזאת בעיקר על ידי צפיה בתכני וידאו בזמן אמת, הורדת תכני וידאו באיכות גבוהה (HD), ושאר תכנים המנצלים רוחב פס גבוה אשר הגיעו לרשת בזמן האחרון.

 

עוד ב-HWzone: נייד עם שמונה ליבות

 

עובדות אלה, בשיתוף עם רוחב הפס המצומצם יחסית של חלק מספקיות האינטרנט בישראל, יכולות להצביע על מגמה של  תיעדוף ברוחב הפס על ידי ספקיות האינטרנט בארץ, לטובת המשתמשים ה"קלים" ותוך פגיעה במשתמשים הכבדים, קרי מורידי הקבצים. יש לציין, כי בחודשים האחרונים החלו כמה ספקיות לאיים בניתוק על משתפי קבצים "כבדים".

 

תגובת ברק 013

מחברת ברק 013, שלפני מספר חודשים התמזגה עם ספקית האינטרנט נטוויז'ן וחברת גלובקול, נמסר בתגובה:

 

"בחברת נטוויז'ן-ברק-גלובקול, ולמיטב ידיעתה כל ספקיות האינטרנט בארץ, אינן מפעילות מערכת לסינון תכנים באינטרנט.

 

כל ספקיות האינטרנט יכולות לחסום פורטים – אולם נטוויז'ן-ברק-גלובקול לא תחסום תכנים באמצעות חסימת פורטים או בכל דרך אחרת. אם היה ניתן לחסום תוכן באינטרנט, הייתה ברק-נטוויז'ן-גלובקול חוד החנית לעצירת תכנים פוגעניים באינטרנט, כמו תכנים המעודדים פדופיליה למשל. לצורך העניין, לברק-נטוויז'ן-גלובקול אין גם צורך לחסום משחקי רשת, כיוון שאלו תופסים רק שבריר מרוחב הפס ברשת.

 

נדגיש לטובת הקוראים, כי רשתות שיתוף קבצים אינן יציבות, מלאות בוירוסים ואינן אמינות, כיוון שאינן מגיעות מ-IP קבוע ויציב. ספקיות האינטרנט, וביניהן נטוויז'ן-ברק-גלובקול, משקיעות מאמציהן לשיפור ביצועים למקורות גלישה יציבים אשר להם IP קבוע, כך למשל, האתר החשוב ynet. עם זאת, ברשתות Peer-to-Peer הקבצים מאוד לא יציבים ולכן לא מתנהלים בצורה סדירה, אמינה ויציבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא נעים לראות פורטים סגורים
מומלצים