שתף קטע נבחר

להיטי החופש הגדול: סטנד-אפ ורחצה לילית

סקר חדש מגלה כי רוב בני הנוער יעדיפו לבלות את חודשי הקיץ בצפייה במופעי סטנד-אפ ושהלילה הוא זמן הבילוי המועדף עליהם. הסקר - שערכה החברה למתנ"סים - נערך כדי למצוא דרכים שבאמצעותן יהיה ניתן להפחית את האלימות בקרב בני הנוער. אז איך עוברים בשלום חודשיים חמים ומהבילים של חופש גדול?

שמחה לילדים - כאב ראש להורים. בעוד חודש בדיוק תשמע ברחבי הארץ אנחת רווחה המונית כשיחל החופש הגדול. תלמידי ישראל ינהרו לחופי הים, לבריכות, לקייטנות, לקניונים ולפארקים - אבל לא רק אליהם. מסתבר שלבני הנוער יש העדפות נוספות.

 

48 אחוז מבני הנוער מדווחים כי צפייה במופעי סטנד-אפ היא הפעילות המועדפת עליהם בשעות הפנאי; 46 אחוז מסרו כי הם מעדיפים רחצה לילית בבריכת שחייה; 36 אחוז סרטי קולנוע; 26 אחוז מעדיפים פעילות חברתית (ישיבה לילת בבית-קפה, משחקי חברה ומחשב) ו-23 אחוז פעילות ספורטיבית. הנתונים עולים מסקר שערכה החברה למתנ"סים בקרב 1,196 נשאלים בנושאי העדפות הפנאי של בני נוער בני 19-13 מערים במרכז הארץ.


הבילוי המועדף - מופעי סטנד-אפ. נאור ציון בפעולה 

 

הממצא העיקרי מהסקר הוא שהלילה הוא הזמן המועדף לפעילות פנאי בחופש. רוב מוחלט - 90 אחוז - אמר ששעות הלילה (החל ב-20:00) הן השעות המועדפות לבילוי עם חברים. מטרת הסקר היא למצוא דרכים שבאמצעותן יהיה ניתן להפחית את האלימות בקרב בני הנוער. המתנ"סים מפעילים לשם כך את פרויקט "הלילות הלבנים" שבעקבותיו ירדה רמת האלימות בכ-30 אחוז בחופש הגדול שעבר. 

 

עורכי הסקר בדקו היבטים נוספים הקשורים לשעות הפנאי של בני הנוער. 55 אחוז מהנשאלים השיבו כי צורת הפנאי המועדפת עליהם היא בילוי עם חברים, לעומת 25 אחוז בלבד שדיווחו כי בילוי בבית עם המשפחה היא צורת הפנאי העדיפה. נתון זה, יש לציין, משתנה עם הגיל - ככל שגיל בני הנוער עולה, כך גוברת ההעדפה לבילוי עם חברים על פני בילוי עם המשפחה.


אין כמו קפיצה למים מרעננים ביום קיץ לוהט (צילום ארכיון: מאיר אזולאי)

 

40 אחוז מבני הנוער דיווחו כי הם משתתפים בפעילויות חברתיות ובחוגים של המתנ"סים, ו-23 אחוז דיווחו כי הם פעילים בתנועות נוער.העיסוק בספורט נמצא - עם האזנה למוזיקה - כתחום פנאי מועדף במיוחד; 41 אחוז מבני הנוער דיווחו שהם עוסקים בקביעות בספורט כלשהו בשעות הפנאי שלהם.

 

בגלל המוזיקה

על-פי הסקר, 47 אחוז מבני הנוער מבלים בקניונים. הבילוי בקניון יורד ככל שהגיל עולה. 72 אחוז מתלמידי כתות ז' מגיעים לקניון לפחות פעם בחודש, לעומת 20 אחוז בלבד מתלמידי י"ב ו-35 אחוז מתלמידי י"א. מתכנני הגנים והפארקים ברשויות המקומיות ישמחו לדעת כי 80 אחוז מבני הנוער דיווחו שהם אוהבים לבלות בפארקים ובגינות ציבוריות.

 

פרק מיוחד בסקר הוקדש לנושא העדפותיהם המוזיקליות של בני הנוער. הדבר נובע מכך שהאזנה למוזיקה דורגה כאחד מתחומי הפנאי העיקריים, וגם מפני שרבות מהפעילויות המתקיימות במתנ"סים מבוססות על מוסיקה. בין השאר מדובר במועדוני רוק, תחרויות של כישרונות צעירים וסדנאות די.ג'י.

 

מוזיקת ההיפ-הופ זכתה לפופולריות הרבה ביותר - 51 אחוז מעדיפים אותה על פני כל סוג אחר. הבאים בדירוג: רוק לועזי - 46 אחוז; רוק ישראלי - 27 אחוז; מוזיקה ישראלית 24 אחוז; מוזיקה מזרחית 20 אחוז; ג'אז 12 אחוז; פופ - 5 אחוזים ומוסיקה קלאסית - 5 אחוז. יש לציין כי ניתן היה לבחור יותר מסוג מוסיקה אחד, ועל כן מתקבל סכום גבוה מ-100 אחוז.

 

גם בתחום המוזיקה התגלה שוני בטעם הקשור בגיל. בקרב בני הנוער הבוגרים (תלמידי י"א-י"ב) קיימת העדפה ברורה לרוק לועזי (50 אחוז) ורוק ישראלי (40 אחוז). מוזיקת היפ-הופ זוכה לאהדה רבה אצל בני הנוער הצעירים יותר (תלמידי ז'-ט'). לא נמצא הבדל מובהק באהבה למוזיקת ג'אז, מוזיקה מזרחית ומוזיקה קלאסית – ששיעור ההאזנה להן דומה בכל קבוצות הגיל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
הילקוטים עולים לבוידעם בעוד חודש בדיוק
צילום: סי די בנק
מומלצים