שתף קטע נבחר

2 שוטרים הורשעו בתקיפת מפגין נגד ההתנתקות

השוטרים היו חלק מכוח שיועד למנוע את הפרות הסדר וחסימת רחוב ז'בוטינסקי ברמת-גן במאי 2005. השופט קבע כי מצפייה בקלטת וידאו שצולמה בהפגנה עולה כי השוטרים הפעילו כוח חריג נגד מפגינים. אחד השוטרים דחף אצבעות לאפו של מפגין והדף את ראשו לאחור

קצין המשטרה ערן נעים והשוטר אלירן אברהם הורשעו היום (ה') בבית משפט השלום בתל-אביב בעבירות של תקיפה הגורמת לחבלה של ממש, לאחר שתקפו מפגין במהלך הפגנה שערכו מתנגדי ההתנתקות ברחוב ז'בוטינסקי ברמת גן לפני שנתיים.

 

השוטרים היו חלק מכוח שיועד למנוע את הפרות הסדר וחסימת הכביש. המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), באמצעות התובע עו"ד משה סעדה, טענה בכתב האישום, כי המפגין, עקיבא ויתקין (21)  הופל לקרקע וכאשר שכב הגיע נעים למקום, החדיר אצבעות לאפו, משך את ראשו לאחור ללא שום הצדקה או צורך וגרם לו לדימום. בהמשך הובא ויתקין למעצר ואז אברהם היכה אותו והטיח את ראשו בקיר.

 

במהלך המשפט כפר נעים באשמה, אך הודה בעובדות וטען באמצעות עורך דינו ליאור אפשטיין, כי הנסיבות והתנאים חייבו שימוש בכוח סביר וכי הופעל כוח מידתי מכוח הסמכויות שהופקדו בידיו כקצין משטרה לצורך שמירת הסדר הציבורי ושלום הציבור. אברהם טען באמצעות עורך דינו, יוגב נרקיס, כי הפעיל כוח סביר כמתבקש.

 

למרות זאת , השופט חנן אפרתי קבע כי לאחר שצפה בקלטת וידאו שצולמה בהפגנה, כי נעים הפעיל כוח לא סביר שלא התחייב מהנסיבות מכיוון שאיש מהשוטרים לא היה בסכנת חיים וכי המפגין הוכרע לרצפה עוד לפני שהוא הגיע אליו. השופט קבע כי הטכניקה שבה נקט קצין המשטרה איננה מומלצת וכי ההפגנה לא הייתה סוערת או אלימה, ולכן קבע כי נעים הפעיל כוח חריג, לא מידתי ומיותר כנגד ויתקין.

 

בנוגע לאברהם קבע השופט כי בשל היותו שוטר ותיק ומנוסה מצפים ממנו שיתפקד היטב בתנאי עומס, מתח ולחץ. השופט הוסיף כי הוא מקבל את גרסתו של ויתקין ולכן הרשיע את השניים.

 

בין משפחות השוטרים הנאשמים למשפחתו של ויתקין התפתח ויכוח שכלל צעקות ודחיפות, כאשר בני משפחתו של המפגין צעקו לעברו של אביו של נעים, שזעם על החלטת בית המשפט. האב אמר: "זה משפט פוליטי ומי ששומר על החוק נענש. הפוליטיקאים נתנו הוראה והם ביצעו אותה, אבל השוטרים יצאו אשמים. אני חינכתי את הבן שלי להיות שומר חוק. הוא מלח הארץ".

 

המפגין, עקיבא ויתקין, אמר לאחר הכרעת הדין: "תקפו אותי בצורה די חמורה. עיקמו לי את הידיים, דחפו לי אצבעות לעיניים. אני מקווה שהם יקבלו את העונש המגיע להם. זה לא השפיע על הנאמנות שלי למערכת החוק, אבל כן ערער את האמון שלי במשטרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מימין: נעים ואברהם
צילום: יוסי זליגר
מימין: אביו של נעים, ויתקין ואורית סטרוק
צילום: יוסי זליגר
עקיבא ויתקין בבית המשפט
צילום: יריב כץ
מומלצים