שתף קטע נבחר

עתירה: די להפלות ערבים בשדות התעופה

האגודה לזכויות האזרח דורשת שהיקף הבדיקות הביטחוניות ורמתן ייקבעו לגבי כל האזרחים - יהודים וערבים כאחד - על-פי קריטריונים שווים וענייניים. עו"ד עאוני בנא: "ההתייחסות לנוסע הערבי כחשוד באשר הוא הופכת את המעבר בשדות התעופה לחוויה מעליבה ומשפילה במיוחד"

האגודה לזכויות האזרח עתרה אתמול (יום ה') לבג"ץ נגד רשות שדות התעופה, שרות הביטחון הכללי ומשרד התחבורה בדרישה שיפסיקו את הבדיקות הביטחוניות המפלות, לטענתה, את האזרחים הערבים בשדות התעופה.

 

האגודה דורשת כי היקף הבדיקות הביטחוניות ורמתן ייקבעו לגבי כל האזרחים - יהודים וערבים כאחד - על-פי קריטריונים שווים וענייניים. העתירה מתארת את היחס המשפיל שבו נתקלים הנוסעים הערבים בשדות התעופה. היחס השונה, לטענת האגודה לזכויות האזרח, מתבטא בבדיקה מיוחדת וקפדנית, אשר לטענת העותרים חורגת בהרבה מהבדיקות הביטחוניות הרגילות.

 

האגודה מדגישה שהבדיקות המיוחדות של האזרחים הערבים הן פועל יוצא לשימוש בלאום הערבי כשלעצמו, כתכונה המעידה על סכנה הנשקפת מאדם ערבי. את העתירה הגיש עו"ד עאוני בנא, שאמר: "ההתייחסות לנוסע הערבי כחשוד באשר הוא וללא כל מידע קונקרטי לגביו, הופכת את המעבר בשדות התעופה לחוויה מעליבה ומשפילה במיוחד".

 

צעירים ערבים שטסים למטרות נופש ובילוי, כמו גם סטודנטים, אקדמאים, אנשי תקשורת, אנשי עסקים ומשפחות ערביות - כל אלה עוברים בדיקות ביטחוניות קפדניות, חודרניות, טורדניות וממושכות. לעתים מעוכבים הנוסעים הערבים זמן רב, עד כדי כך שהם מחמיצים את טיסתם. בעתירה מוצגים כמה סיפורים אישיים של אזרחים ערביים.

 

האגודה לזכויות האזרח טוענת עוד כי "ההשפלה והפגיעה שחוֹוה האזרח הערבי מתעצמות נוכח ההכרה שהעינוי וההשפלה שבבידוק הבטחוני באו אך ורק בשל מוצאו האתני ובשל שיוכו הלאומי – מרכיבים רבי משמעות בזהותו של אדם".

 

עו"ד בנא מפנה לדברים שקבעה, בשעתו, ועדת אור לבדיקת מהומות אוקטובר 2000: "ההשפלה בעת בידוק ביטחוני, שאין בינה לבין צרכים אמיתיים ולא כלום, וכך גם יחס מעליב במגעיהם של אזרחים ערבים עם ישראלים מן השורה, עלולים לגרום למשקעים של עלבון צורב, אשר לא בנקל יימחו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
נוסעים בנתב"ג. ארכיון
צילום: ירון ברנר
מומלצים