שתף קטע נבחר

בג"ץ קבע: שלום עכשיו יורשו להפגין בחברון

הרכב שופטים, בראשותה של הנשיאה דורית בייניש, קבע כי פעילי שלום עכשיו יוכלו להפגין מחר בחברון. בית המשפט לא הסכים לקבל את תמונת המצב שהציג הצבא, לפיה אם מתנחלי חברון יפירו את הסדר, תיווצר סכנת חיים

פעילי שלום עכשיו יורשו להפגין מחר בלב העיר חברון - כך קבע בצהריים (יום ב') הרכב של שלושה שופטי בג"ץ, בראשותה של הנשיאה דורית בייניש. אנשי תנועת השמאל ביקשו לקיים את ההפגנה במלאת 40 שנה למלחמת ששת הימים, ובמחאה על מדיניות ההתנחלויות שמיישמת לטענתם מדינת ישראל מאז.

 

בעבר כבר ביקשה שלום עכשיו להפגין בחברון, אך נענתה בשלילה. לאחר מספר פניות נאלצה התנועה לפנות לבג"ץ וטענה בעתירתה כי צה"ל נוהג באפליה, ומאפשר אך ורק למתנחלים ולתומכיהם לקיים אירועים במתחם חברון. לעומת זאת, כך נטען, אילו פעילי שמאל נאלצים להפגין מחוץ לעיר.

 

לאחר הגשת העתירה דרש בג"ץ מהצבא לאפשר את קיומה של ההפגנה, ואולם מפקד חטיבת חברון טען בפני בית המשפט כי מתנחלי חברון יפרו את ההסדר ובעקבות ההפגנה עלולה להיווצר סכנת חיים למפגינים, כוחות צה"ל והמשטרה. בשלום עכשיו טענו בתגובה כי "לא ייתכן שיבקשו רשות להפגין מברוך מרזל ואיתמר בן-גביר".

 

שופטי בג"ץ הקשו ושאלו האם מיעוט של פורעי חוק יכול להטיל וטו על קיומה של הפגנה לגיטימית? לאחר התייעצויות הסכים לבסוף הצבא לדרישת שלום עכשיו, וההפגנה תתקיים בחניון המשאיות, סמוך למערכת המכפלה, בלב חברון.

 

יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו: "מביך לראות שצה"ל מבקש להיכנע למתנחלים, ומודיע מפורשות כי קיים חשש לפעולות טרור מצד המתנחלים, כשהוא נשאר ללא מענה. התשובה האמיתית למפרי החוק ולבריוני חברון היא ההפגנה הגדולה בעיר המתוכננת למחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברון. הפגנה משמאל
צילום: מורן ראדה
שלום עכשיו. מגיעים לעיר האבות
צילום: דודי ועקנין
מומלצים