שתף קטע נבחר

אחרי 25 שנה: חוק מגן על נשים בטיפולי פוריות

ועדת השרים לענייני חוקה אישרה חוק שאוסר להפלות ולפגוע בעובדים ועובדות שעוברים טיפולי הפריה. "אני מכירה הרבה מאוד סיפורים נבזיים על עובדים שפוטרו בגלל שנעדרו בשל טיפולי פוריות. זהו חוק חשוב", אומרת אם לתאומים שנולדו בטיפולים

"עיגון נושא טיפולי הפוריות בחוק מגיע אמנם באיחור, אבל מוטב עכשיו מאשר לעולם לא". כך אומרת פנינה בת צבי - אם לתאומים שנולדו כשהיתה בת 50, לאחר 12 טיפולי הפריה חוץ גופית - בעקבות אישור הצעת החוק בעניין איסור הפליה ופגיעה בעובדים ועובדות העוברים טיפולי פוריות. "אחרי 25 שנה של טיפולי פוריות בישראל, החוק סופסוף מכיר בזכותם של העובדים", אומרת בת צבי.

 

היום (ב') אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק של יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, המרחיבה את ההגנה התעסוקתית הניתנת לנשים בהריון והורים גם על עובדים ועובדות שעוברים טיפולי פוריות. הצעת החוק תעלה להצבעה במליאת הכנסת בקריאה טרומית ביום רביעי הקרוב.

 

"מטרת הצעת החוק היא לעגן במפורש בחוק את ההכרה כי מצב של 'טרום הורות' כולל בתוכו את טיפולי הפוריות", אמר ח"כ סער.

 

לדעת פנינה בת צבי, חשיבותה של הצעת חוק זו היא שיותר אין צורך להסתמך על טוב ליבו של המעסיק. "גם אם המעסיק מבין, מתחשב ואנושי, אי אפשר להסתמך רק על זה", היא אומרת. "מעבר לכך, יש לקחת בחשבון שטיפולי הפוריות לא יצליחו והעובדת תידרש להמשיך בטיפולים. אני מכירה הרבה מאוד סיפורים נבזיים על עובדים שפוטרו בגלל שנעדרו בשל טיפולי פוריות. החוק חשוב ומגיע שאפו לח"כ סער".

 

גם בארגון ויצ"ו ישראל מברכים על ההחלטה. לדברי מזכ"ל הארגון, שרית ארבל, אל ויצ"ו מגיעות מדי שנה 6,000 פניות של נשים שנפגעו במקום עבודתן בשל הריונן, או בשל טיפולי פוריות שהן עוברות. "זו חקיקה מאד חשובה, בעיקר משום שהמודעות לנושא, גם מצד העובדים וגם מצד המעסיקים, היא נמוכה. החוק הזה יגן על עובדות העוברות טיפולי פוריות וחוששות לפגיעה במקום עבודתן".

 

לדברי עו"ד עירית גזית, מנהלת מערך היעוץ המשפטי של ויצ"ו, משמעות החקיקה היא בעיקר סמלית. "יש לחוק משמעות הצהרתית. עד היום בית המשפט הכיר בהגנה הזו ברמה הפרשנית - כפועל יוצר מחוק ההגנה על העובד, ובית המשפט היה מפרש את טיפולי הפוריות כחלק מהריון והורות. היום נושא הפוריות נכנס בדלת הראשית ולא נזקק עוד לפרשנות בית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בת צבי. שאפו לסער
צילום: ויז'ואל/פוטוס
הפריה חוץ גופית
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים