שתף קטע נבחר

לקראת סיבוב שני בעבודה: רף ההכפשות עולה

שלושה ימים לפני המירוץ המכריע במפלגת העבודה, ובמטות אילון וברק מסירים את הכפפות.שני המועמדים מנסים לרכז מאמצים בהבאת כמה שיותר מצביעים לקלפיות ובמקביל, הם אינם מוותרים על השמצות הדדיות. בזמן שנותר מתכוון ברק להדגיש את יתרונו בתחום הביטחון, וגם במטה אילון שוקלים להשתמש בעברו של ברק - לטובתם

פחות משלושה ימים לפני הסיבוב השני בבחירות לראשות מפלגת העבודה, המתח במטות של אהוד ברק ועמי אילון גואה. בשני המטות נערכים במרץ לקראת יום הבחירות, בניסיון לשפר את יכולתם להביא כמה שיותר מצביעים לקלפיות.

 

החשש הוא כי אחוזי ההצבעה ירדו ביום שלישי בהשוואה לסיבוב הראשון, וכי לא כל התומכים של שני המועמדים יבואו להצביע. בשל כך, עורכים המועמדים אינספור שיחות טלפון עם ראשי המטות שלהם ברחבי הארץ, כדי לוודא שהם ממשיכים לפעול, וכי לא שוררת שאננות או לאות בקרב פעילי השטח. גם בסוף השבוע האחרון שמר ברק על שתיקה תקשורתית, אולם ערך כמה כנסים, כולל אצל תומכים בדואים בדרום.

 

בשיחות סגורות עם מקורבים נשמע ראש הממשלה לשעבר אופטימי ביותר ואף מבודח, ואמר כי "ישנה אופטימיות מבוקרת. אנחנו לא רוצים להעלות יותר מדי את מפלס שביעות הרצון, אבל מסתמנת אפשרות שננצח. אנחנו פעילים כמו אנרג'ייזר".

 

ברוורמן, בשביל הקיבוצים 

אילון, מצידו, ערך אמש (שבת) כנס תמיכה בקיבוץ דגניה ב', והתחייב כי התיק הכלכלי הבכיר בממשלה יועבר לאבישי ברוורמן. ההודעה באה להרגיע, כך נראה, את אנשי הקיבוצים הסולדים מעמיר פרץ, בן בריתו החדש של אילון. במטהו של ברק כינו את ההודעה של אילון כ"היסטרית", ואמרו שאילון מבין כי הוא הולך להפסיד במירוץ. בימים הקרובים צפויים במטה ברק להדגיש את הנושא הביטחוני, במיוחד נוכח האירועים בעזה, על מנת להבליט את ניסיונו ויתרונו בתחום זה.

 

אחת הסיסמאות שתלווה את הימים האחרונים של הקמפיין תהיה "להצביע לברק בביטחון". במקביל, יימשך הקשר האינטנסיבי עם המגזרים שבהם אמור ברק לקבל קולות רבים, כמו המגזר הערבי והקיבוצים, שם רוצים אנשיו של ראש הממשלה לשעבר להגדיל את הפער מול אילון. במטה ברק סומכים גם על הקשר עם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ואנשיו - קשר עליו דווח לראשונה ב-ynet, כמה שבועות לפני הסיבוב הראשון. באמצעות אנשי ההסתדרות, יקבל ברק מנגנון שטח משומן היטב, שיסייע בהבאת המצביעים לקלפיות.

 

במטהו של אילון אומרים כי הם מצפים לניצחון בערים הגדולות, כמו תל אביב, ירושלים וחיפה - למרות מעורבותם של עמרם מצנע וישראל סביון לטובתו ברק. בכירים במטה אילון העריכו אמש כי למרות ההערכות המוקדמות, אין לפסול את האפשרות שאחוזי ההצבעה יהיו גבוהים כמו בסיבוב הראשון. "אחוזי ההצבעה יהיו בדיוק כמו בפעם הקודמת", אמר גורם במטהו של אילון. "לקראת הסיבוב השני יש מתח, התקשורת עוסקת בנושא, והמטות עובדים קשה כדי להוציא את האנשים לקלפיות. אני מעריך שיהיו יותר משישים אחוזי הצבעה. במקרה כזה, עמי מנצח את המשחק, כי ככל שיבואו יותר מתפקדים חדשים, כך גדלים סיכוייו של אילון".

 

ומה עם יחימוביץ'?

 

במטהו של אילון מעריכים עוד כי הרף המקסימלי של ברק ינוע סביב 25 אלף מצביעים. עם זאת, מציינים אנשי אילון כי "הקרב יהיה צמוד, אבל מי שינצח בקרב הערבים ובקיבוצים - ינצח את המערכה כולה".

 

לקראת הסיבוב השני נותרו גם כמה שאלות פתוחות. ראשית, שאלת תמיכתה של חברת הכנסת שלי יחימוביץ'. אנשיו של ברק מעוניינים בתמיכתה של יחימוביץ', ומקווים כי היא תודיע כי על תמיכתה בו. "לא בטוח שיש לה את הכוח הנפשי להודיע בפומבי", אמר בכיר במטהו של ברק, "אבל אין ספק כי בליבה ובראשה היא עם ברק". יחימוביץ' עצמה הכחישה כי היא מתכוונת להודיע על תמיכה בברק, ואף מתחה ביקורת על המסרים של אנשי מטהו.

 

שאלה נוספת קשורה לעוצמת ההתקפות שיישמעו בימים הקרובים מצד שני המועמדים. בכירים במטהו של אילון ציינו כי ייתכן שבימים הקרובים יופיע בתקשורת סיפור ש"הוכן" במטה הנוגע לפרשת העמותות מ-99', אשר יכלול גילויים חדשים על הפרשה הנושנה. בימים האחרונים הוחרפו ההכפשות בקמפיין, שהולך ונעשה "מלוכלך", והופצו כמה סיפורים שליליים בתקשורת שנועדו לפגוע באילון ובברק, שבושלו במטות המועמדים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. כמו אנרג'ייזר
צילום: ניב קלדרון
אילון. מקווה לאחוזי הצבעה גבוהים
צילום: חגי אהרון
צילום: עופר עמרם
יחימוביץ'. תומכת במי?
צילום: עופר עמרם
עיני. מערכת משומנת
צילום: ירון ברנר
מומלצים