שתף קטע נבחר

הנדל: מינוי סגן הרמטכ"ל - פוליטי, גס ומכוער

בימין לא שוכחים לאלוף דן הראל את חלקו בהתנתקות: "אין מחלוקת שהוא קצין גרוע. מדובר במינוי שהוא מחטף פוליטי מעורר בוז". ח"כ וילן: "הגיע הזמן שהמתנחלים יפנימו שישראל היא מדינת חוק, ולא מדינת חיסול חשבונות"

מינויו הצפוי של האלוף דן הראל לתפקיד סגן הרמטכ"ל, עליו פורסם ביום שישי, מעורר אי-נחת רבה בקרב חוגי הימין אשר זוכרים אותו כמי שפיקד על כוחות צה"ל בתקופת ההתנתקות. חבר הכנסת צבי הנדל (האיחוד הלאומי-מפד"ל) דרש היום (א') לקיים דיון דחוף בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כדי להביא לביטול המינוי, ותקף את הראל במילים קשות.

 

"מינוי דן הראל לסגן הרמטכ"ל הוא חרפה", אמר ח"כ הנדל. "מדובר במינוי פוליטי גס ומכוער. אין חילוקי דעות בין ימין ושמאל שהראל הוא קצין גרוע, ללא שום הכשרה, שהמשימה היחידה אותה הוא ביצע בהצלחה הוא המהלך הפוליטי של עקירת גוש קטיף. מדובר ב'יס-מן' ששר הביטחון ממנה במחטף פוליטי מעורר בוז".

 

בימין לא שוכחים להראל - שסיים את שירותו בצה"ל כאלוף פיקוד הדרום - את חלקו בפינוי היישובים מגוף קטיף. חודשים ארוכים לפני ההתנתקות ניהלו הוא וקציניו דיאלוג מתמשך עם תושבי הגוש והפכו למעשה לפה של הממשלה, ניסו לפתור בעיות בשטח ולהרגיע את הרוחות. הראל מצא עצמו לא פעם סופג מהתושבים גידופים, צעקות וכמעט גם אלימות פיזית. 


"אלוף ההתנתקות", דן הראל (צילום: ירון ברנר)

 

ח"כ בני אלון (איחוד לאומי-מפד"ל): "גם אני רואה בחומרה את מינויו של אלוף דן הראל לסגן הרטמכ"ל. האיש משקף צבא שנחל כישלון חורץ מול אויביו והצליח ברגישות ובנחישות חסרת לב מול אוהביו".

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל, ח"כ אורי אריאל, בחר דווקא שלא לתקוף את הראל ובמקום זאת הציב בפניו משימה: "אני מקווה שלאלוף דן הראל תהיה הצלחה בתפקידו ומאחל לו שבתקופת כהונתו צה"ל יירתם להקמת היישובים מחדש בגוש קטיף ובצפון השומרון".

 

ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) אמר כי "המינוי של הראל לתפקיד כה בכיר מוכיח ששר הביטחון מאמץ את דרך החידלון וחוסר האונים נוכח האיומים הביטחוניים. הראל היה אחראי ישירות על ביצוע ההתנתקות, שהביאה לקריסת ההרתעה הישראלית מול הפלסטינים. במינויו לסגן הרמטכ"ל, מכריז פרץ כי ישראל בוחרת בדרך הכניעה וההתקפלות".

 

"הגיע הזמן לנתק בין הצבא לפוליטיקה" 

מן הצד השני של הקשת הפוליטית גיבה ח"כ אבשלום וילן (מרצ) את המינוי ושלל את הביקורות שנשמעו הבוקר ובימים האחרונים: "הגיע הזמן שהמתנחלים יפנימו שישראל היא מדינת חוק ולא מדינת חיסול חשבונות. החרם שהם מנסים להטיל על כל מי שלקח חלק בהתנתקות הוא יריקה בפרצופם של לובשי המדים ושל הדמוקרטיה הישראלית".

 

ח"כ רן כהן, חבר ועדת החוץ והביטחון, יצא גם הוא נגד דבריו של הנדל: (מרצ): "הדברים של הנדל הם בבחינת התערבות פוליטית לא ראויה בנעשה בצה"ל. מהיכרותי עם דן הראל - גם בתקופת השירות הצבאי שלי - מדובר בקצין מצוין אשר ללא ספק יסייע בשיקום הצבא. אני קורא לאלוף הראל להתרכז במשימתו ולהתעלם מניסיונות פוליטיזציה שלא במקומם".

 

"דבריו של חבר הכנסת הנדל רק מגבירים את הקשר הבעייתי שבין פוליטיקה לצבא", המשיך ח"כ מתן וילנאי (עבודה) באותו קו. "הגיע הזמן לנתק קשר זה ולהפסיק את עירוב הצבא בשאלות פוליטיקה ומדיניות. דן הראל כאלוף פיקוד דרום ביצע את המשימה כפי שהוטלה על הצבא על ידי הדרג המדיני, והוא אינו צד בעניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
הנדל. מחטף פוליטי
צילום: ניב קלדרון
צילום: חיים צח
אלון. נכשל מול אויביו, הצליח מול אוהביו
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
וילנאי. די לעירוב הצבא והפוליטיקה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים