שתף קטע נבחר

המורים שבתו והפגינו: "תנו לנו ללמד בשקט"

150 מורים הפגינו מול עיריית כרמיאל במחאה על קיצוץ אלפי משרות בערי הפריפריה, שבהן הרשויות המקומיות ורשתות החינוך מעסיקות את המורים. המורים שהפגינו החזיקו שלטים שהשוו בין הקיצוץ של משרד החינוך לטילי חיזבאללה

"השרה עושה מעשים מגונים בחינוך" - תחת כותרת זו הפגינו הבוקר (יום ד') כ-150 מורים מול עיריית כרמיאל. המורים מחו על קיצוץ אלפי משרות בערי הפריפריה, שבהן הרשויות המקומיות ורשתות החינוך מעסיקות את המורים. מוסדות החינוך בכ-60 יישובים בפריפריה - למעט שדרות – מושבתים היום ביוזמת מרכז השלטון המקומי. ההשבתה הקיפה את כל מערכת החינוך, מגני הילדים ועד לתיכונים.

 

בשבועות האחרונים פוטרו ברחבי הארץ 1,500 מורים המועסקים במסגרת ה'מוּחזקות', על ידי הרשויות המקומיות ורשתות בתי הספר. במשרד החינוך טענו כי לא מדובר בקיצוץ, כי אם בכורח שנוצר עקב הדרישה להשוות בין תקציבי ה'מוחזקות' ביישובים הערבים לאלה של היהודים.


הלימודים הושבתו והמורים מחו. הפגנת המורים (צילום: אחיה ראב"ד) 

 

ראש עיריית כרמיאל ויו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, הודיע הבוקר כי אם התקציבים לא יוחזרו, שנת הלימודים הבאה לא תיפתח במועדה. ראש מינהל החינוך בעיריית כרמיאל, מנחם שיכל, ששוחח עם המפגינים, אמר כי אלדר יגבה את המורים על מנת לבטל את גזירת הקיצוץ והפיטורין.

 

המורים שהפגינו החזיקו שלטים שהשוו בין הקיצוץ של משרד החינוך לטילי חיזבאללה, וציינו כי הקיצוץ המתמשך הורס כל חלקה טובה בחינוך ביישובים המרוחקים ממרכז הארץ. "תנו לנו ללמד בשקט", דרשו המורים. הם ציינו כי זה שנים ארוכות סופגת מערכת החינוך - בעיקר בפריפריה - קיצוץ אחרי קיצוץ, ואולם הפעם מדובר בקיצוץ שלא ניתן להתאושש ממנו.

 

"בכרמיאל לבדה קוצצו 27 משרות, שהן כמעט רבע מהמשרות הקיימות במוחזקות", אמרה עדית גל, חברה בוועד המורים בבית הספר 'אורט הורוביץ'. "בהורוביץ ובמגדים (בית ספר נוסף, א.ר)החליטו המורים על קיצוץ במשרות של כולם, כדי שלא יהיו פיטורים, ואולם בבית הספר כרמים פוטרו שבעה מורים", ציינה גל.

 

בתחילת השבוע הבא אמור בג"ץ לקבוע אם לקבל את בקשת משרד החינוך לתהליך מדורג, שבו לא יהיה צורך בפיטורי מורים. המורים ביישובי הפריפריה הודיעו כי לאחר קבלת ההחלטה בבג"ץ, ישקלו את צעדיהם הבאים.

 

ממשרד החינוך נמסר אתמול בתגובה להשבתת הלימודים כי "'בג"ץ העדיפות הלאומית' ייושם בהדרגה מבלי שיהיה כלל צורך בפיטורי מורים. אין כל סיבה לשבות או לפטר מורים ולפגוע בתלמידים, ודאי שלא לפני הדיון בבג"ץ. השביתה איננה נגד משרד החינוך אלא נגד החלטת בג"ץ המבטלת את מפת העדיפות הלאומית.

 

"משרד החינוך חייב לכבד את פסיקת בג"ץ והוא פועל כבר למעלה משנה על מנת לגבש פתרון". עוד נמסר כי "משרד החינוך איננו מקצץ בתקציב, שזמין ומוכן לשימוש מיידי. המשרד אף הוסיף לו עוד 55 מיליון שקל. יש להמתין להחלטת בג"ץ ואין סיבה להקדים שביתה לדיון ולפסיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מגבה את המורים. אלדר
צילום: ירון ברנר
מומלצים