שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שב"כ: סוכלו פיגועים של מחבלות מתאבדות במרכז
  שתי פלסטיניות - אם לשמונה בחודש התשיעי להריונה ואם לארבעה - נעצרו בחודש שעבר במעבר ארז בעקבות מידע מודיעיני מדויק. הפיגועים היו אמורים להתרחש במסעדה, באולם ארועים או במקום ריכוז חיילים

  נמנע פיגוע כפול: שתי קרובות משפחה פלסטיניות, בת 39 אם לשמונה בחודש התשיעי להריונה ובת 30 - אם לארבעה - התכוונו לבצע פיגוע התאבדות כפול בתל-אביב ובנתניה ונעצרו בחודש שעבר במעבר ארז. כך התיר לפרסם השב"כ אחר הצהריים (יום ד').

   

  מעצרן התאפשר בעקבות מידע מודיעיני מדויק. הן הודו שפעלו מטעם הג'יהאד האיסלאמי וניצלו את המדיניות ההומניטרית לטובת קבלת אישור כניסה לישראל בכיסוי רפואי כוזב. הפיגועים היו אמורים להתרחש במסעדה, באולם אירועים או בריכוזי חיילים.

   

  פאטמה יונס חסאן זק, בת 39 מעזה, שימשה כאחראית במהלך ארבע השנים האחרונות על משרד העבודה לנשים בעזה מטעם הג'יהאד האיסלאמי. במסגרת תפקידה עמדה בקשר עם פעילים צבאיים מהארגון, ואף שימשה כמתאמת בין נשים שרצו לבצע פיגועי התאבדות לבין פעילים אלה.

   

  לפני כשלושה חודשים ביקשה ממנה אחייניתה, רודה אבראהים יונס חביב, בת 30 מעזה, אם לארבעה ילדים, לסייע גם לה לצאת לבצע פיגוע התאבדות. זק, שהחליטה להשתתף בביצוע הפיגוע פנתה לאנשי הקשר שלה בארגון שסייעו להן להוציא לפועל את הפיגוע.

   

  לחלק מהמפגשים שקיימו השתיים עם פעילים אלו לצורך תכנון הפיגוע, הגיעו עם כמה מילדיהן הקטנים. בנה בן ה-19 של זק, אף הוא פעיל בג'יהאד האיסלאמי, נכח בצילומים של השתיים טרם יציאתן לפיגוע, כשהן אוחזות את הקוראן ביד אחת ונשק בשנייה.

   

  לצורך כניסתן לישראל, השיג להם אחד מפעילי הג'יהאד האיסלאמי אישור כניסה אותנטי על רקע רפואי כוזב, שהצביע על צורך של חביב לעבור בדיקה רפואית בבית חולים ברמאללה, כאשר זק הוצגה כמלוותה. הפעיל אף הנחה את השתיים להגיע לבית החולים על מנת לעבור את הבדיקה לטובת מימוש סיפור הכיסוי שלהן.

   

  לאחר ביצוע הבדיקה היו השתיים אמורות ליידע בכך את הפעילים ברצועה, שהבטיחו להן כי לאחר מכן יגיע אליהן נציג מטעמם לרמאללה עם חגורות נפץ אשר יוביל אותן למקומות הפיגוע. טרם יציאתן לישראל עברו השתיים אימונים בהפעלת חגורות הנפץ וזק אף עברה אימוני ירי בקלצ'ניקוב. השתיים גם תודרכו על-ידי משלחיהן לגבי פריטי הלבוש שעליהן ללבוש ביום הפיגוע על מנת שלא יעוררו חשד בהגיען לזירות הפיגוע.

   

  בעקבות מידע ממוקד של השב"כ נעצרו השתיים ב-20 במאי במעבר ארז בדרכן לישראל. במהלך השנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בשימוש בנשים לצורך הוצאת פיגועי טרור כנגד מטרות ישראליות. בשב"כ אומרים שהשתיים ניצלו את המדיניות ההומניטרית הישראלית המאפשרת לחולים מהרצועה להגיע לשטחי ישראל והגדה לטובת קבלת טיפול רפואי הולם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פאטמה יונס. אם לשמונה
  צילום: מערכת הבטחון
  רודה אבראהים יונס. אם לארבעה
  צילום: מערכת הבטחון
  מומלצים