שתף קטע נבחר

פרס על קבר בן גוריון: הוא מקור ההשראה שלי

הנשיא הנבחר הגיע לשדה בוקר ועמד מספר דקות מול קברו של מורהו הרוחני. "למדתי ממנו הרבה. הוא אמנם עשה דברים שהיו קשים מאוד, אך בכל פעם חשב פעמיים ולקח בחשבון את הדורות הבאים", אמר פרס

הנשיא הנבחר, שמעון פרס, הגיע הבוקר (יום ה') אל קברו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, בשדה בוקר. הוא ביקש לעמוד לבדו מול מקום קבורתו של מורהו הרוחני, ולאחר מכן אמר ל-ynet: "הוא היה בשבילי מקור השראה. הוא נושא בעיניי את כל המורשת היהודית, ובכל פעם שאני בא הנה אני מתרגש מחדש".

 

פרס אמר כי הוא חושב רבות על דרכו ואופן התנהגותו של בן גוריון. "אני נזכר בו ובדרך שלו לעתים קרובות", אמר, "למדתי ממנו הרבה. אמנם גם הוא עשה הרבה דברים שהיו קשים מאוד, כמו מלחמות, אך בכל פעם הוא חשב פעמיים, וגם לקח בחשבון את הדורות הבאים".

 

 

בעומדו במדרשת בן גוריון נשאל פרס האם הוא אינו חושש להיכנס לתפקיד הזה בגילו, והוא ענה בחיוך: "כיום יש לאנשים תוחלת חיים יותר גדולה, ואין סיבה להתלונן. זה לא חשוב כמה זמן חיים, אלא מה עושים".

 

בכניסה למתחם הקבר התקבל פרס במחיאות כפיים וחיבוקים, וילדים מגני הילדים ובתי הספר באזור נופפו בדגלי ישראל ופצחו במחזורת שירי ארץ ישראל. הנשיא התשיעי נשאל האם ימשיך לפעול למען הנגב, כפי שנהג לעשות בתפקידיו הפוליטיים, והוא אמר:

 

"ברגע שאני נכנס לנגב הרגשתי משתפרת. הנגב זה העתיד לכל הדורות. אני שמח שהנגב התחיל להתפתח, וסוף סוף אנחנו הולכים לקבל את האנרגיה מהשמש, במקום מהסעודים. אנחנו מוכרחים גם להיכנס ולפתח את יצירת המים, וגם לטפל בחברים הבדואים". 

 

הניצחון הגדול

אתמול נבחר פרס להיות נשיא המדינה התשיעי והוא יחל את תפקידו באמצע חודש יולי - אז יחליף את ממלאת-המקום דליה איציק, וגם את הנשיא הנבצר משה קצב. בנצחונו סגר פרס כמה וכמה מעגלים, ובעיקר שבר רצף של הפסדים וכישלונות פוליטיים. כעת, שבע שנים לאחר שהפסיד במפתיע לקצב, הוא נבחר למשרה הרמה, אותה כינה בעצמו "אולי התרומה האחרונה".


פרס על חלקת הקבר (צילום: הרצל יוסף)  

 

בתום יום דרמטי בכנסת, גבר השר פרס על חברי-הכנסת ראובן ריבלין וקולט אביטל כבר בסיבוב הראשון: הוא גרף 58 מקולות הח"כים, לעומת 37 שניתנו לריבלין ו-21 לאביטל. בדרך לסיבוב השני הסירו שני יריביו את מועמדותם וקראו לתמוך בו, וכך נותר לח"כים להצביע בעד פרס - או נגדו. בסיבוב הזה הצביעו 86 ח"כים "בעד", 23 "נגד". שמונה נמנעו, שני קולות נפסלו וח"כ אחד נעדר.

 

פרס עצמו, מחויך מאוזן לאוזן, הודה לאולמרט ולמפלגה שהתייצבה מאחורי מועמדותו, הודה ליריביו אביטל וריבלין ש"תרמו מופת ואצולה", ומנה עוד שלוש דמויות הקרובות ללבו: דוד בן-גוריון, יצחק רבין ואריאל שרון. לח"כים הודה על מפגן האחדות, כשהוא מבטיח: "הנשיא לא עוסק בפוליטיקה ובמפלגתיות, הוא מייצג את המאחד בקול עז ונחרץ ומגרש ייאוש מקרבנו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים