שתף קטע נבחר

הקלות זמניות במיסוי מקרקעין יהפכו לקבועות

הכנסת אישרה השבוע בקריאה ראשונה את הפיכת ההקלות הזמניות בעסקאות למכירת אופציות לרכישת זכויות במקרקעין ובמיזמי פינוי-בינוי להוראת קבע. הקלות בחילוף זכויות במקרקעין הוארכו בשנתיים

הממשלה מרחיבה את ההקלות במס על שורת עסקאות במקרקעין. הקלות זמניות, שנקבעו כהוראת שעה בעסקאות למכירת אופציות לרכישת זכויות במקרקעין ובמיזמי פינוי-בינוי עד סוף 2006 - יהפכו להוראת קבע. הוראת השעה להקלות בחילוף זכויות במקרקעין תוארך בשנתיים עד סוף 2008. הכנסת אישרה השבוע בקריאה ראשונה את תיקון חוק המיסוי בנושאים אלה.

 

ההקלות במיסוי עסקאות אופציה יחולו בין אם האופציה התממשה או לא. עסקת מכירה תהיה פטורה ממס שבח, ממס מכירה וממס רכישה ותחוייב רק במס רווחי הון ומס הכנסה. האוצר החליט לתת תוקף קבוע להקלות אלו במטרה לעודד את שוק המסחר באופציות הללו בשל השימוש הגובר במכשיר זה בשוק הנדל"ן.

 

על הפיכת הטבות המס על עסקאות פינוי-בינוי לקבועות הוחלט במטרה לעודד את המיזמים עקב חשיבותם החברתית והאורבנית. בעסקאות אלה היזם רוכש זכות להקים מבנים חדשים למכירה במקום מבנים ישנים שפונו ונהרסו, ומתחייב לפנות את הדיירים תוך התחייבות שיקבלו דירת מגורים או חנות במבנה החדש.

 

בעסקאות חילוף זכויות במקרקעין יוארך בשנתיים הפטור ממס שבח וממס מכירה, בעת מכירת זכויות קיימות ורכישת זכויות חלופיות. זאת, מאחר שבהטבה זו לא נעשה עדיין שימוש רחב. האוצר הסביר כי מדובר למעשה בדחיית המס, שכן בעת מכירת הזכות החלופית שנרכשה, המס ישולם על השבח שנצבר מיום רכישתה.

 

ועדת הכספים תקדם את אישור התיקון לקריאה שניה ושלישית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
הממשלה מעודדת את היזמים
צילום: עומר הכהן
מומלצים