שתף קטע נבחר

מתנגדי מצעד הגאווה הציתו יערות באזור י-ם

מספר דליקות פרצו אחר הצהריים במוקדים סביב עיר הבירה ובתוכה שעה קלה לפני תחילת המצעד, חלקן בעקבות הצתה מכוונת של מתנגדיו. באזור בית שמש שוקלים שירותי הכבאות לפנות בתי מגורים מחשש להתפשטות האש

משטרת ישראל נערכה בכוחות מתוגברים למנוע הפרות סדר במהלך מצעד הגאווה, אבל אחר הצהריים (יום ה') התברר כי היה גם מי שחשב על מחאה מקורית יותר. שעה קצרה לפני תחילת המצעד החלו להשתולל מספר שריפות בירושלים וסביבותיה, חלקן בעקבות הצתה מכוונת של מפגינים. בשעה זו עומלים עשרה צוותי כיבוי אש של תחנת בית שמש, יחד עם שישה מטוסי כיבוי ומסוק משטרתי, לכיבוי שריפת ענק ביער אשתאול, הסמוך ליישובים מסילת ציון ולקיבוץ הל"ה, וכן שריפה ברמת בית שמש.

 

שריפת הענק ביער אשתאול נעה לכיוון בתי מגורים ביישוב מסילת ציון. צוותי כיבוי אש של קק"ל וצוותי תחנת הכיבוי בבית שמש הגיעו למקום, והחלו בכיבוי השריפה.

הדליקה בעמק המצלבה. ברקע נשמעו תפילות נגד המצעד (צילום: ירון תורן)

 

לדברי טפסר אלי פרץ, מפקד כיבוי והצלה באזור בית שמש, מזג האוויר החם לא היה הגורם לאש אך תרם להעצמתה והקשה על ההשתלטות. לגבי הסיבה להצתה מעריך פרץ כי מדובר ברשלנות, או בהצתה מכוונת מסיבה כלשהי.

 

לגבי השריפה המשתוללת ברמת בית שמש הדברים ברורים יותר, וההערכה בשטח היא כי אכן מדובר בהצתה מכוונת על רקע אירועי מצעד הגאווה בירושלים. בשלב מיקום השריפה, סמוך לבתי מגורים ברמת בית שמש, ישנה סבירות גבוהה כי כוחות הכיבוי יפנו תושבים מבתי מגורים.

 

בנוסף, בירושלים נרשמו כמה מוקדי שריפות קטנות, שנגרמו גם הן ככל הנראה מהצתה מכוונת של מפגינים נגד מצעד הגאווה. גיל שילה, תושב ירושלים, סיפר כי בעת שסייר במקום הבחין בארבעה מוקדי שריפות בעמק המצלבה, שהתמלא עשן אפור וסמיך, כשברקע שמע אנשים הנושאים תפילה משותפת. "התקשרתי למוקד 102 (של העירייה) אך לא ענו לי. בהמשך התקשרתי למשטרה ודיווחתי על השריפות וכעבור דקות ספורות הגיעה המשטרה וניידות כיבוי, שהחלו להשתלט על השריפות".

 

שריפה נוספת, של חורש טבעי, משתוללת בשעה זו באזור היישוב מטע ליד ירושלים. צוותי כיבוי של תחנת בית שמש, יחד עם צוותים נוספים ממרכז הארץ ודרומה שנשלחו לתגבר את הכבאים, מטפלים באירוע.

 

רב טפסר שמעון רומח, מפקד שירותי הכבאות, אמר ל-ynet בעקבות גל השריפות: "בשלב זה אנחנו עוסקים בכיבוי ואחר כך מתפנים לחקירה". באשר לעובדה כי מערך הכבאות נמצא בימי אלה בעיצומה של שביתה אמר רומח: "מערך הכבאות עדיין בשביתה, אבל השביתה היא בכל הנושאים האדמניסטרטיבים ולא המבצעיים. הכבאות מגיבה לכל אירוע שיש בו סכנה לרכוש וחיים בלי בכלל להסס פעמיים, גם אם הכבאים שובתים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצעד הגאווה בירושלים
צילום: נועה רז
צוותי כיבוי. מזג האוויר ליבה את האש
צילום: צחי וייס
מומלצים