שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחאה: "עיר הבה"דים - פקודת חיסול לבן שלי"
  הורים לנערים העומדים בפני גיוס חברו לארגון "מגמה ירוקה" במאבק נגד עיר הבה"דים המתוכננת לקום בנגב, לא רחוק מאתר הפסולת של רמת חובב. הלילה, במסגרת קמפיין המחאה, הוצבו דמויות ההורים בתל אביב ובירושלים. "חייבים למצוא פיתרון לבעיית הזיהום מהאתר טרם ההקמה", אומרים הפעילים

  ירוק נגד ירוק: הממשלה כבר אישרה, צה"ל מתכנן, אבל הארגונים הירוקים ממשיכים במאבק נגד עיר הבה"דים שאמורה לקום לא רחוק מאתר הפסולת של רמת חובב. אמש (שבת) פשטו פעילי ארגון "מגמה ירוקה" על רחובות תל אביב וירושלים והציבו פוסטרים בדמותם של הורים לנערים לפני גיוס, ובוגדל (כמעט) טבעי, שעליהם נכתב בין היתר "עיר הבה"דים ברמת חובב - פקודת חיסול לבן שלי".

   

  לפני כחודשיים אישרה הממשלה את הקמת עיר הבה"דים - פרויקט שמטרתו להעביר את כל בסיסי ההדרכה הצה"ליים לאזור צומת הנגב, מרחק של כ-10 קילומטרים מרמת חובב. לטענת הארגונים הירוקים, כתוצאה מפעילותם של מפעלי רמת חובב המטפלים בכמויות גדולות של חומרים מסוכנים, במשך שנים נרשמו באזור חריגות מתקני איכות האוויר שגורמות למפגעי ריח וזיהום גם בבאר-שבע.


  ארז מוסנזון, והמחאה בדמותו בתל אביב

   

  הירוקים טוענים בנוסף כי לתושבי הכפרים הבדואיים שממוקמים בסביבה יש כמות גדולה הרבה יותר מהרגיל של סרטן ומחלות נשימה שונות, וקיים חשש שהדבר יפגע גם בחיילים שיוצבו במקום. במשרדי הממשלה אמרו בעבר בתגובה לטענות הירוקים כי נתוני איכות האוויר שנאספו בשנה וחצי האחרונות בצומת הנגב מצביעים על קרוב לאפס חריגות מהתקנים המחמירים ביותר.

   

  בקמפיין המחאה החדש, עליו פורסם לראשונה ב"ידיעות אחרונות", משתתפים הורים שמוחים נגד הפגיעה האפשרית בילדיהם, והוא נתמך גם על ידי המכללה למינהל בתל אביב. הורי המועמדים לגיוס צולמו מחזיקים שלטים שבהם נכתב "האתר הארצי לפסולת רעילה יסכן את הבן שלי" ומתחת לזה נכתבו פרטיו האישיים של המצולם.

   

  יעקב קראוס, יו"ר ועד ההורים העירוני של תל אביב, שדמותו הייתה בין אלו שהוצבו הלילה ברחובות, אמר הבוקר ל-ynet: "במסגרת תפקידי אני מרגיש אחריות על 70 אלף תלמידים שאמורים להתגייס בימים הקרובים, ולא הייתי רוצה שאותם חיילים יהיו שפני ניסיון של עיר הבה"דים, כפי שהמדינה מתכננת.

   

  "אנחנו לא מוכנים לעבור שוב לעבור את מה שהיה בקישון (לוחמי שייטת שהתאמנו בנחל לקו בסרטן) ולא רוצים שרק לאחר מעשה ייבדקו הדברים. הרצון שלנו הוא שמראש ייבדקו הדברים באופן אובייקטיבי ולא על פי אינטרסים פוליטיים, כלכליים או נדל"ניים. יש עוד מספיק מקומות בנגב להקים בהם מחנה צבאי".


  "לא זזים מכאן, עד שיימצא פיתרון"

   

  "הרעיון של עיר הבה"דים היה של שמעון פרס, במטרה לפתח את הנגב ואת באר שבע על ידי העברה של הרבה אוכלוסיה איכותית לאזור", מספרים הפעילים הירוקים, שנתמכים במאבק זה גם על ידי המכללה למינהל בתל אביב. "אין לנו התנגדות לרעיון הזה, אבל אסור שזה יהיה על חשבון חיי החיילים. הפתרון האידיאלי הוא למצוא פיתרון לבעיית הזיהום מרמת חובב, לפני הקמת עיר הבה"דים.

   

  "מפעלי רמת חובב הגיעו לאחרונה להסכם עם המשרד להגנת הסביבה, שנותן מענה די טוב לבעיית השפכים וזיהום מי התהום מהמפעלים, אבל מתיר להם לזהם את האוויר ברמות מאוד גבוהות יחסית למפעלים במקומות אחרים. ההסכם נחתם בלי שיתוף של הארגונים הירוקים ובלי לתת להם זכות להגיב, למרות הצהרות אחרות בתחילת הגיבוש שלו".


  מחאה בכל פינה. אחד השלטים הלילה בירושלים

   

  הצבא עובר דרומה

  על פי תוכנית עיר הבה"דים, יועתקו דרומה בסיסי ההדרכה של צריפין: בה"ד 6 (בית הספר ללוגיסטיקה של צה"ל), בה"ד 7 (בית הספר לתקשוב), בה"ד 11 (בית הספר לשלישות), בה"ד 20 (בית הספר לחימוש), בה"ד 13 (בית הספר למשטרה צבאית), בה"ד החינוך, בה"ד 10 (בית הספר לרפואה) ועוד. 

   

  יצוין כי הסנונית הראשונה של תהליך מעבר בסיסי צה"ל לנגב היתה עם העברתו של אחד מבסיסי חיל האוויר ממרכז הארץ לבסיס נבטים, ומעבר של משפחות אנשי קבע ליישובים הסמוכים לבסיס. 

   

  עיר הבה"דים שתוקם על פני 1,250 דונם, תכלול 250 אלף מ"ר בנוי ותאכלס 11 אלף חיילים ו-500 אנשי קבע שישרתו בבסיסים. בעקבות כך אך טבעי שבסמוך לבסיסים יוקמו שכונות שיאכלסו את אנשי הקבע. על פי תוכנית של משרד השיכון, מינהלת המגורים בצה"ל והמשרד לפיתוח הנגב והגליל יוקמו בתוך שנתיים בדימונה, ערד, באר שבע, עומר ומיתר שכונות חדשות למגורי אנשי הקבע. 

   

  בהכנת הידיעה השתתפה מורן ראדה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים