שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מובארק: עזה תירגע, ונחדש המו"מ על שליט

  נשיא מצרים חוסני מובארק אומר בראיון מיוחד ל"ידיעות אחרונות" כי משלחת התיווך המצרית הפועלת לשיחרורו של גלעד שליט ולהשגת עסקת חילופי אסירים תחדש עבודתה לאחר שהרוחות בעזה ירגעו. לדבריו, "שחרורו של מרואן ברגותי יביא תועלת לכולם, לא רק לפלסטינים". הוא מקווה שאולמרט יעמוד בהבטחותיו, מלגלג קלות על נתניהו - ומביע ביטחון בשר הביטחון החדש, אהוד ברק. וגם שולח ברכה לנשיא החדש

  "אחרי שהעניינים יירגעו בעזה, נחזיר לשם את המשלחת הביטחונית שלנו ואז אפשר יהיה לחדש את המגעים לעסקת שחרורו של גלעד שליט". - כך אמר בצהריים (ג') נשיא מצרים, חוסני מובארק, בראיון מיוחד לסמדר פרי, כתבת "ידיעות אחרונות".

     

  לדברי הנשיא המצרי, שדיבר יום אחרי הפסגה המרובעת בשארם, "הגענו להסכמה עקרונית על שחרור של 400-500 אסירים וכשהתפתח ויכוח מי יבצע את הצעד הראשון, ישראל או הצד הפלסטיני, הצענו ששליט יועבר תחילה למצרים. אמרנו, אחרי שהרשימות יגיעו לירושלים, וישראל תאשר את המשוחררים, נחזיר את שליט הביתה. אבל הפלסטינים היו מודאגים שישראל לא תעמוד בהבטחה, העניינים הסתבכו, משעל דחה את ביצוע ואז פרצו המהומות בעזה".

   

  אדוני הנשיא, האם נכון שאיראן הפעילה לחצים על משעל לטרפד את העסקה?

   

  "ראי, היו שמועות. הלחצים מצד איראן ומצד סוריה. אבל אני לא יודע, אין לנו הוכחות חותכות ולען אני לא יכול לאשר".

   

  ועכשיו, כשהמשלחת המצרית עזבה את עזה, מה הסיכויים לשחרר את שליט?

   

  "כשהעניינים יירגעו, נחזור למלא את המשימה. העסקה תישאר באותה המתכונת והמספרים לא יגדלו. לגבי אותם האסירים שישראל מסרבת לשחרר נמצא פיתרון. החיום אומנם אין תיווך, אבל אין נתק מוחלט. כשהעניינים יירגעו בעזה המשלחת הביטחונית תחזור ונמשיך במשימה".

   

  איך אבו מאזן יחזור לשלוט בעזה?

   

  "הביטחון הפלסטיני חייב להיות מרוכז ביד אחת. צריך שלראש הרשות הפלסטינית יהיו סמכויות מלאות, אבל לשם כך הוא זקוק ליכולות כלכליות וביטחוניות ועדיין אין לו מקורות כספיים ומשאבים".

   

  אם יתקיימו מחר בחירות אצל הפלסטינים, מי מבטיח שהפתח ינצח בעזה או בגדה?

   

  "למרבה הצער, בבחירות האחרונות הזדרזו יותר מדי וחמאס ניצל את ההזדמנות שלפתח לא היתה נוכחות מספיקה בעזה וניצח. אילו המתינו, לא היינו מגיעים למצב הנוכחי. אתמול בשארם הזהרתי את הפלסטינים: אתם חייבים להפגין פעילות, לתת שירותים לתושבים, לדאוג להם, אבל אם תמשיכו לשבת רגל על רגל ולהסתכל רק על עצמכם, לא יצביעו עבורכם".

    

  אתה מרוצה מההתחייבויות שראש הממשלה אולמרט נתן אתמול לאבו מאזן?

   

  "יש לי אמון בהתחייבות של ראשי ממשלות ישראל. רבין הבטיח וביצע, ברק נתן מילה וכיבד. נתניהו (מובארק צוחק - ס.פ.) הבטיח וחצי מההבטחות שלו לא התבצעו. בסך הכל כשמתקבלת הבטחה מראש ממשלת ישראל הוא מקיים, אלא אם כן קורה משהו רע בצד השני. גם אולמרט מקפיד לבצע".

   

  השר גדעון עזרא קורא לשחרר את מרואן ברגותי. אולמרט מתנגד. יש ערך מוסף בשחרורו?

   

  "שחרור ברגותי יביא תועלת לכולם, לא רק לפלסטינים. המשך מעצרו לא נותן כלום. לעומת זאת, אם ישוחרר, יהיו לכך תוצאות חיוביות בשטח".

   

  נשארתם עכשיו מול חמאס על ציר פילדלפי, עלולות לצמוח בעיות?

   

  "ולכן סגרנו את הגבול. האירופים הלכו ולא יחזרו, ישראל מתלוננת שמצרים מכניסה לעזה אנשים שעברו אימונים לפיגועי טרור באיראן, אבל הכוח המצרי לא מספיק. ביקשנו להגדיל את מספר החיילים שלנו מ-700, העברנו מזכר לישראל, אבל עד היום איש לא הגיב אצלכם".

   

  מה יקרה אם ישראל תנסה להשתלט מחדש על ציר פילדלפי?

   

  "זה אומר כיבוש מחדש של עזה, חזרה לנקודת האפס. עדיף לא לסבך עניינים".

   

  בוושינגטון ובירושלים מתלוננים על מצרים שלא השקיעה מאמץ למנוע הברחות. אילו התאמצתם יותר, כך אומרים, עזה לא היתה הופכת למחסן נשק.

   

  "אנחנו מכירים את הטענה הזאת ואני שואל: אתם הצלחתם למנוע הברחות כששלטתם שם? הם ממזרים גדולים, חופרים מנהרות אפילו מתחת לארונות בגדים בבית פרטי. איך אפשר לעלות על מנהרה כזאת? יש לנו עניין גדול לטפל במנהרות כי הנשק שמוברח עלול לפעול גם לכיוון שלנו. רק בשנה האחרונה פוצצנו 68 מנהרות והחרמנו שלושה טון חומרי נפץ".

   

  בישראל שומעים שני קולות: אלה שקוראים לשלום עם סוריה ואלה שמתנגדים. השאלה, האם אסד מתכוון לשלום אמיתי, גבול פתוח, שגרירויות, שיתוף פעולה?

   

  "אני לא יכול לדבר בשמו של בשאר, אבל אם הוא אומר, תבדקו. תנסו אותו. שבו איתם ותגלו אם יש להם כוונה אמיתית, או שזה רק תרגיל".

   

  אם לא שלום, אתה צופה מלחמה בין סוריה לישראל?

   

  "עלולות להתעורר בעיות שיובילו למתיחות, אבל לא תהיה מלחמה. הם יודעים עם מי יש להם עסק והם מכירים את היכולות שלהם. יש לכם הערכת מצב מצויינת עליהם. אתם מכירים אותם היטב, שני הצדדים לא ייכנסו למלחמה".

   

  האם ישראל איבדה את כוח ההרתעה בעקבות מלחמת לבנון?

   

  "לא, אבל ישראל זקוקה לארגון טוב יותר ומחשבה מסודרת יותר".

   

  אתה מכיר את אהוד ברק שנים ארוכות, מה הציפיות שלך ממנו כשר הביטחון?

   

  "ברק הגיוני, לא פזיז. יש לו ניסיון עשיר והוא לא מחליט בלי הערכת מצב יסודית ומחשבה על מזעור נזקים ושפיכות דמים. זאת ההערכה שלי עליו ואני באמת מכיר אותו היטב ויש אצלו גמישות שאין אצל אחרים. אל תהיו מודאגים מברק".

   

  ומה אתה מאחל לנשיא המדינה, שמעון פרס?

   

  "אני זוכר לו שבימים קשים, כשהיו ביננו חילוקי דעות על טאבה, הוא זה שקיבל את החלטה ללכת לבוררות בינלאומית. לא אשכח לו את זה לעולם. ולכן כשהוא

   פונה ומבקש ממני משהו, אני תמיד נענה. פרס איש שלום, מלא רעיונות לפיתוח ושיתוף פעולה, אבל למסיבת כניסתו לתפקיד לא אגיע. אני לא בא לטקסים כאלה אף פעם, זה המוני ומתיש. אם מזמינים אותי, אני שולח נציג. גם למסיבה של פרס אשלח. אני מחבב אותו מאוד".

   

  •  הראיון המלא עם נשיא מצרים מובארק יפורסם מחר ב"ידיעות אחרונות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  מובארק. נמשיך לסייע
  צילום: איי אף פי
  גלעד שליט. רק שיחזור השקט
  צילום: רפרודוקציה
  הפסגה בשארם. יש לי אמון
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  ברגותי. שחררו אותו
  צילום: איי פי
  ברק. הגיוני, לא פזיז
  צילום: איי אף פי
  מומלצים