שתף קטע נבחר

דן מרידור: "הפרטת הביטחון פוגעת באזרחים"

מרידור, שהציג בכנס קיסריה את מסקנות הצוות שבדק את הטיפול בעורף במלחמת לבנון השנייה, מזהיר מההשלכות השליליות של הפרטת הביטחון, ש" פוגעת בחובתה הבסיסית ביותר של המדינה לדאוג לביטחון אזרחיה ומשקפת הקצאה לא יעילה של תקציב הביטחון והחמרה בפערים החברתיים"

"הפרטת ההגנה על ביטחון העורף מאלצת את האזרחים הנמצאים תחת איום להגדיל את הוצאותיהם על ביטחונם האישי". כך אמר היום דן מרידור בנאום שנשא בכנס קיסריה של המכון הישראלי לדמוקרטיה המתקיים היום בחיפה. מרידור הציג את מסקנות הצוות שבראשו עמד, שבדק את הטיפול בעורף במלחמת לבנון השנייה ואת המסקנות העולות ממנו.

  

מרידור אמר בנאומו כי המשך הזנחת העורף יחד עם החמרה במצב הביטחוני עלולה להביא לעלייה באבטלה ולהעמקה נוספת של הפערים החברתיים.

 

"לתופעת 'הפרטת הביטחון' יש השלכות לא רצויות על המשק, המדינה והחברה. תופעה זו פוגעת בחובתה הבסיסית ביותר של המדינה לדאוג לביטחון אזרחיה ומשקפת הקצאה לא יעילה של תקציב הביטחון והחמרה של הפערים החברתיים, שכעת נוסף להם גם מרכיב קיומי".

  

הצוות מציע לקבוע הגדרה חדשה של רמת הביטחון שהמדינה נדרשת לתת לאזרח, למדוד את ההוצאה הפרטית של אזרחים על ביטחון ולהשוות אותם עם ההוצאה הממשלתית כדי לבדוק עד כמה הממשלה מקיימת את מחויבותה לביטחון האזרחים, להקים מערך פיתוח אפקטיבי על ניהול ביטחון העורף, לבחון מחדש הפרטה של חלק ממרכיבי הביטחון האזרחי, להגדיר מחדש את יישובי קו העימות ולבטל את התנאי של מרחק גיאוגרפי מקו הגבול.

   

"רוב הגופים הפרטיים ברחו מחיפה בתחילת המלחמה"

ראש עיריית חיפה,יונה יהב, שנאם באותו דיון, אמר: "כולם מדברים על הפרטה אבל בזמן המלחמה לא היה בחיפה כמעט אף גוף פרטי אחד שנתן שירות לאזרחים. כמעט כל הגופים הפרטיים כולל ספקי שירות חיוניים ברחו מחיפה בתחילת המלחמה, ורק אחרי שפתחתי 'ג'ורה' מול מצלמות הטלוויזיה, הם חזרו מחשש לתדמיתם. הסיבה שהעיר חיפה הייתה מוכנה למלחמה הייתה הכנה שביצעה העירייה עצמה יחד עם גופים שונים שגייסתי לסייע לה מראש. אבל, יש הבדל עצום בין עירייה גדולה ובין העיריות הקטנות".

 

ממלא מקום ראש המועצה המקומות משהאד, חוסיין סולימאן, הוסיף כי: "בשל המצב הכלכלי הקשה של הרשויות הערביות עמדנו במלחמה חסרי אונים בלי מקלטים ובלי יכולת לסייע לתושבים. אנחנו מחכים למדינת ישראל בחצר האחורית ויום אחד זה יתפוצץ לכולנו בפרצוף".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים