שתף קטע נבחר

נבחרו הניסויים לקראת הנחיתה הבאה על הירח

אנשי סוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, בחרו חמש מתוך מבחר של 70 הצעות שהוגשו לסוכנות, והוסיפו עליהן שתי משימות משלה. אחת מהן היא שיגור החללית LRO ב-2008

בסוכנות החלל האמריקנית נערכים למשימות החדשות על הירח, לקראת הנחיתה הבאה על פניו: מדעני הסוכנות בחנו 70 הצעות למחקרים שניתן לבצע על פני הירח, בחרו מתוכן חמש משימות והוסיפו שתיים נוספות שהציעו מדעני הסוכנות עצמה.

 

ההצעות והתוכניות המדעיות הן חלק מתוך המאמץ של נאס"א לפתח הזדמנויות חדשות בכדי להוביל מחקרים מדעיים חשובים, ותוכניות חדשות לחקר הירח. המשימות שבחרה נאס"א כוללות שימוש בטכנולוגיות ובמדע מתקדם לגילויים ומחקרים על הירח, ושיגור החללית הרב משימתית LRO - Lunar Reconnaissance Orbiter.

 

המשימות נועדו לעזור למדענים להבין את האבק על פני הירח, שגרם לאסטרונאוטים בעיות במשימות העבר. מחקרים אחרים יספקו תובנות חדשות על פנים הירח, חיפוש אחר מקורות משאבים טבעיים, ושימוש במכשיר לייזר שיאסוף מידע מדויק יותר למיפוי הירח ומיקומו. המחקרים ישמשו להיערכות להקמת בסיס אם קבוע על פני הירח - תוכנית אותה מקדמת נאס"א מזה מספר שנים.

 

שתי המשימות שהובאו מהמעבדה להינע סילוני של נאס"א (JPL) בפסדינה, קליפורניה הן:

  1. חבילת ניסויים גאופיזיקליים על הירח. (Autonomous Lunar Geophysical Experiment Package)
  2. התקן אלקטרוני הקולט ומשדר אותות (טרנספונדר - Transponder) ומכשיר הקולט אור (Retroreflector) המופעלים על ידי לייזר. (Lunar Laser Transponder and Retroreflector Science).

 

שאר המשימות שהתקבלו:

  1. במרכז חקר החלל של נאסא ע"ש במרילנד (Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md) - ניתוח החומרים הנדיפים על ידי פירוליזה (פירוק כימי ע"י חום) של רגוליט (שכבה אבקתית של שברי סלעים המכסה את שכבת סלעי היסוד) על הירח תוך שימוש בספקטרומטר מסה.
  2. במרכז חקר החלל של נאס"א במרילנד יפתחו מכשור למדידה סיסמולוגית והולכה של חום על הירח שתתריע בפני סכנות.
  3. במכון המחקר בבולדר, קולורדו (Southwest Research Institute, Boulder, Colo.) - יחקרו את הקרינה הסביבתית והרוגליט.
  4. במרכז להנדסה למחקר ופיתוח של צבא ארה"ב בפורט ווינווריאט, אלסקה (U.S. Army Engineer Research and Development Center, Fort Wainwright, Alaska)– יפתחו "מזוודה מדעית לחקר הירח": ערכה לאפיון הרגוליט.
  5. תאגיד BALL לתעופת חלל וטכנולוגיה בבולדר, קולורדו (Ball Aerospace and Technologies Corp., Boulder, Colo) – פיתוח מתקן מעקב אחר האבק על הירח.

 

המידע הרב שצפוי להתקבל על ידי התוכניות וההצעות שהוגשו ירחיב את הידע שלנו אודות חייו של הירח. בנוסף, התוכניות העתידיות יספקו נתונים לניהול תקין ויצירת תנאים למחייה ועבודה לחוקרים אשר ישהו עליו.

 

המחקרים יכללו סימולציות וניסויים מעבדתיים בכדי להבין יותר את הסביבה והסכנות הטמונות בה כמו, אבק וקרינה. התוכנית תתמוך בניתוחים ונתונים שסופקו ממשימות קודמות כמו החללית אפולו ומשימות רובוטיות, שנעשו בעבר בכדי להבין יותר את תהליך ההתפתחות של הירח.

 

הלוויין לחקר הירח LRO מתוכנן לשיגור בסוף שנת 2008, הוא יקיף את הירח שנה לפחות ויספק מידע שיאיץ פיתוחים חדשים למשימות מדעיות בעתיד.

 

בשיתוף אתר "הידען "

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצים לחקור את הירח
צילום: חגי אהרון
מומלצים