שתף קטע נבחר

חוק עוקף בג"ץ: לא נשלם פיצויים לעזתים

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הצעת חוק שמכירה ברצועת עזה כרשות זרה. המשמעות: אם תאושר ההצעה בכנסת, תסיר המדינה מעצמה אחריות לתשלום פיצויים לתושבי הרצועה שנפגעו בפעילות צה"ל. ההצעה מנוגדת להחלטת בג"ץ מדצמבר אשתקד. ועדת השרים מסבירה: "לאחר ההתנתקות לא ייתכן שנמשיך לשאת באחריות"

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') הצעת חוק שלפיה רצועת עזה תוכר כרשות זרה, ולפיכך תסיר המדינה את אחריותה מתשלום פיצויים לתושבי הרצועה שנפגעו במהלך פעולות צה"ל. משמעות האישור היא תמיכתה של הקואליציה בחקיקה, אולם כדי שתיכנס לתוקפה, על הכנסת לאשר את ההצעה בשלוש קריאות. 

 

ההצעה, אותה יזמו ח"כ אפי איתם (האיחוד הלאומי-מפד"ל) וסגן שר הביטחון, ח"כ מתן וילנאי (העבודה), מנוגדת להחלטת נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט אהרן ברק, ולפיה תושבים פלסטינים שנפגעו מפעילות צה"ל זכאים לפיצויים. ברק פסל סעיפים מסויימים בחוק האינתיפאדה בהחלטה שקיבל בדצמבר אשתקד.


צלם שנפצע בקרב בין צה"ל לחמאס ברצועה בשבוע שעבר (צילום: AFP)

 

הרכב מורחב של שופטי בית המשפט העליון פסק אז כי המדינה אחראית לנזקים שייגרמו בפעילות צה"ל בשטחים. השופטים קיבלו את עיקר עתירתם של ארגונים לזכויות אדם נגד התיקון לחוק הנזיקין באופן עקרוני, בנוגע לשאלת זכות הפיצויים לתושבי יהודה, שומרון ורצועת עזה בעקבות פעולות צה"ל שם.

 

תשעה ארגוני זכויות אדם עתרו בדרישה לבטל חקיקה המונעת מפלסטינים לתבוע פיצויים מהמדינה. הארגונים טענו כי "התיקון לחוק הנזיקין האזרחיים (שהתקבל ביולי 2005 ונודע "כחוק האינתיפאדה" - א.ז), המונע את הזכות לתבוע פיצוי גם לנזקים שנגרמו שלא במהלך פעילות לחימה, הוא חוק גזעני ובלתי מוסרי, והוא גם מביא לסילוק הבקרה על פעולות הצבא בשטחים הכבושים".

 

בדברי ההסבר להצעת החוק שקיבלה היום ועדת השרים נכתב כי "לאור פסיקת בג"ץ... נוצר מצב בו רבים מתושבי חבל עזה והכפרים הסובבים, יגישו תביעות נזיקין בגין נזקים שנגרמו לטענתם, וזאת בעקבות פעולות הגנה לגיטימיות וחוקיות של צה"ל".

 

עוד נכתב כי "לאחר ביצוע הליך ההתנתקות מעזה... לא ייתכן כי היא (ישראל - א.ז) תמשיך לשאת באחריות כלשהי כלפי תושבי חבל עזה, שהינם לעניין זה, כתושבי הכפרים מעבר לגבולה הצפוני של מדינת ישראל. כיום, במצב בו יישובים ישראליים אינם קיימים עוד בחבל עזה, כל פעולה ישראלית באזור זה הינה פעולה לוחמתית-הגנתית במלוא מובן המלה. אשר על כן, אין כל מקום לאפשר תביעות נזיקין ממי שהם תושבי רשות שאינה מדינת ישראל, קל וחומר מתושבי רשות המעניקה חסות לפעולות כנגד למדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
בניגוד לבג"ץ. איתם
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלי אלגרט
יוזם החוק. וילנאי
צילום: אלי אלגרט
מומלצים