שתף קטע נבחר

הקאמבק של פצצות המרגמה

80 פצצות מרגמה נורו לעבר הנגב המערבי בחודש האחרון, יותר מאשר בכל שנת 2006. במערכת הביטחון מסבירים כי החמאס מעדיף את הפצמ"רים כדי שישראל לא תגיב בחריפות

חמאס חוזר לפצצות המרגמה: ארגוני הטרור ברצועת עזה חידשו בחודש האחרון את השימוש בפצצות מרגמה, ובעוצמה שלא הכרנו בתקופה האחרונה. מדובר בנשק השכיח ביותר בו השתמשו ארגוני הטרור נגד התנחלויות בגוש קטיף ומוצבי צה"ל ברצועת עזה, לפני ההתנתקות. רק אתמול (ג') נורו 11 פצצות מרגמה לעבר הנגב המערבי, כמה מהן פגעו במעבר כרם שלום.

 

מבדיקת ynet עולה כי בחודש האחרון נורו כ-80 פצצות מרגמה לעבר ישראל, לעומת 57 פצצות בכל 2006. לפני כחודש שוגרו מספר פצצות מרגמה לעבר מנהלת התיאום והקישור במחסום ארז וגרמו למספר נפגעים. מאז התגבר הירי. הנתונים הסטטיסטיים מלמדים שזו כבר מגמה: בשבועיים האחרונים נורו 50 פצצות מרגמה ו-25 קסאמים.

 

בצה"ל מעריכים שהחמאס הוא הגורם המרכזי שעומד מאחורי הירי. הארגון בחר לירות את פצצות המרגמה כדי לשמר את פעילותו, אך באופן כזה שלא יגרור תגובה חזקה מצד ישראל.

 

כמו כן מדובר באמצעי לחימה זול יותר שמשיג את מטרתו: פגיעה ביישובים הסמוכים לגדר עם רצועת עזה ובעיקר במעברים. גורם צבאי אמר בנושא זה: "מבחינתנו מדובר בטרור לכל דבר". השימוש באמצעי זה מסכן פחות את המחבלים מאשר ירי קסאמים, החושף אותם לעיני צה"ל.

 

הנשק נגד גוש קטיף 

תושבי ההתנחלויות בגוש קטיף מכירים היטב את פצצות המרגמה שנפלו ליד ביתם כמעט מידי יום. בשנת 2004 נפלו בגוש קטיף 1,213 פצצות מרגמה, בשנת 2005 חלה ירידה בירי בשל יישום תוכנית ההתנתקות וארגוני הטרור שיגרו בסך הכל 284 פצמ"רים.

 

לאחר ההתנתקות החליפו רקטות הקסאם את הפצמ"רים: 861 רקטות שוגרו מעזה לישראל מאז ההתנתקות ועד לפני כחודש, לעומת 57 פצמ"רים בלבד. ההסבר לכך פשוט: ארגוני הטרור ביקשו לפגוע ביישובים בעוטף עזה ולכן התמקדו בשיגור הרקטות שמגיעות עד למרחק של שבעה עד תשעה קילומטרים ולכן זנחו את הפצמ"רים. על אף שהפצמ"רים מצויידים בכמות קטנה של חומר נפץ, ארבעה ישראלים נהרגו כתוצאה מפגיעת הפצצות.

 

מאחורי ירי הפצמ"רים עומדים מספר ארגוני טרור, אך החמאס הוא הבולט שבהם. המעברים, בהם מעבר סופה, כרם שלום וארז, מהווים מטרות לירי. דרך המעברים הללו מנסה ישראל לסייע לאזרחים הפלסטינים, אך החמאס שמבקש לשלוט בכל התהליך, בוחר למנוע את הסיוע מישראל על-ידי ירי פצצות מרגמה. השבוע למשל נחתה פצצה כזו בתוך מעבר כרם שלום, שדרכו מועברים מידי יום לרצועה מאות טונות של מזון.

 

בפיקוד הדרום עוקבים אחר המגמה המסתמנת. עבור צה"ל הפצמ"רים נחשבים לאמצעי לחימה אחד מיני רבים בו משתמשים ארגוני הטרור ברצועה, עם זאת רומזים בצה"ל שכל ירי לעבר ישראל או כל שימוש באמצעי לחימה נחשב לחמור והתגובה עליו תהיה בהתאם. "פצצות המרגמה הן נשק לכל דבר. טרור הוא טרור הוא טרור, ואנו נמשיך ונפעל כנגד כל מי שעוסק בטרור נגד ישראל", נמסר מפיקוד הדרום.


פורסם לראשונה 10/07/2007 23:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מערכת הבטחון
פצצת מרגמה. ארכיון
צילום: מערכת הבטחון
מומלצים