שתף קטע נבחר

פרס יושבע, סוניה לא תבוא

האיש שמלווה את המערכת הפוליטית בארץ כמעט מאז הקמתה, יגשים היום חלום. יותר משבע שנים הוא מצפה לזה, והיום זה יקרה: שמעון פרס יושבע כנשיא התשיעי של מדינת ישראל

שבע שנים תמימות הוא חלם על הרגע הזה - והיום אחר הצהריים (יום א') זה סוף סוף יקרה. שמעון פרס, מי שמלווה את המערכת הפוליטית בארץ כמעט מאז הקמתה, יושבע כנשיא התשיעי של מדינת ישראל. את הרגע המרגש לא יוכל פרס לחלוק עם מי שליוותה אותו לאורך השנים בטוב וברע - רעייתו סוניה פרס. סוניה לא תגיע ככל הנראה לטקס בשל מצב בריאותה.

 

בעוד הנשיא הנבחר זכה לברכות ואיחולים, בכנסת הולכות ונשלמות ההכנות לקראת אירוע הצהרת האמונים של שמעון פרס. ביום חמישי נערכה בכנסת חזרה גנרלית לקראת האירוע, שיחל בשעה 18:00 בדיוק ברחבת הכניסה לכנסת. שיירת נשיא המדינה הנבחר פרס תגיע לכנסת בליווי פרשים ואופנועים. השיירה תיכנס דרך טיילת חדשה שתיחנך לראשונה, הממוקמת בין משרד האוצר למשכן הכנסת. לאחר הגעת השיירה יסקור הנשיא הנבחר את משמר הכבוד של צה"ל בשילוב משמר הכנסת, כשהוא מלווה על ידי נשיאת המדינה בפועל היוצאת ויושבת-ראש הכנסת, דליה איציק.

 

בהמשך ייערך טקס הנחת זרים על הגלעד לזכר חללי מערכות ישראל ובשעה 18:30 יחל במליאת הכנסת טקס הצהרת האמונים של פרס. לאחר כניסה טקסית ייפתח הטקס בשלוש תרועות כבוד. אחריהן יצהיר פרס אמונים ויחתום על כתב הצהרה. לאחר החתימה, ייתקעו שני רבנים מהרבנות הצבאית בשופרות. אז תקרא יושבת-ראש הכנסת: "יחי נשיא מדינת ישראל" וחברי הכנסת והקהל ישיבו: "יחי, יחי, יחי". לאחר מכן יבוצע השיר השיר "חפץ חיים" בביצוע מקהלה צעירה. לאחר השיר איציק תישא דברים  והזמר אביהו מדינה ישיר את השיר "ברכינו". בהמשך יישא פרס דברים שלאחריהם תושר התקווה. הטקס ייחתם בשלוש תרועות כבוד. ב-19:30 יחל בטרקלין שאגאל בכנסת טקס לחיצת ידיים.

 

בלי מוזמנים מהעולם

במקביל לחגיגות, מתנהל בכנסת קרב על אישור הכניסה: באירוע צפויים להיות 950 מוזמנים, אלא שהביקוש להשתתף באירוע גדול הרבה יותר. לפיכך, על פי החלטת מנכ"ל הכנסת אבי בלשניקוב לא תתאפשר כניסה לכנסת לבעלי היתרי כניסה קבועים לאחר השעה 13:00. ובכל מקרה, לאזורים שבהם יערך הטקס יוכלו להיכנס רק בעלי הזמנות. לחץ רב הופעל בימים האחרונים על לשכת יו"ר הכנסת דליה איציק מצד גורמים שונים, בהם חברי הכנסת, שביקשו לקבל היתר כניסה לבני זוגם. בכנסת החליטו להזמין לאירוע אנשים מחתך של כלל החברה הישראלית.

 

בסופו של דבר בטקס ייקחו חלק ראש הממשלה אהוד אולמרט, שרים, חברי הכנסת, נשיאת בית המשפט העליון, סגל א' של המדינה, ראשי הנציגויות הזרות, חניכי תנועות הנוער ומכובדים נוספים. איציק הזמינה לאירוע גם בני משפחות שכולות, ואת בני משפחות החטופים (גם נעדרים מן העבר כמשפחת באומל, משפחת ארד רעייתו של אלי כהן ואחרים הוזמנו). באירוע ייקחו חלק גם מפוני גוש קטיף, תושבי שדרות, מפוני ימית, סופרים, אנשי רוח, כלכלנים, אנשי משק ועוד.

 

לפני כשבועיים נערכה פגישה בלשכתו של מנכ"ל הכנסת אבי בלשניקוב אליה הוזמנו נציגי משרד החוץ ונציגי לשכתו של הנשיא החדש שמעון פרס. במהלך הישיבה הועלו רעיונות להזמין את ראשי מדינות בעולם וראשי ארגונים בינלאומיים גדולים. בסופו של דבר איציק החליטה לוותר על כך כדי לחסוך בעלויות וכדי לשמור על ציביונו הישראלי של האירוע.

פורסם לראשונה 14/07/2007 22:49

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביום הבחירה
צילום: גיל יוחנן
עם הרעיה סוניה. לא תגיע
צילום: הרניק נתי, לע"מ
עם שמיר בממשלת האחדות
צילום: לע"מ
צילום: כהן פריץ לע"מ
פרס בצעירותו
צילום: כהן פריץ לע"מ
צילום: איי פי
עם נלסון מנדלה. מנהיגי העולם לא הוזמנו
צילום: איי פי
תמסור את השרביט. הנשיאה בפועל איציק
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים