שתף קטע נבחר

קרב בלימה: "אולמרט לא אחראי לכשל של שנים"

במשרד רה"מ תוקפים את מבקר המדינה לקראת פרסום הדו"ח שעוסק בטיפול בעורף במלחמת לבנון השנייה, ומציינים כי מדובר בהמשך הקמפיין האישי של לינדנשטראוס נגד אולמרט. מנכ"ל המשרד, רענן דינור: "אף בר-דעת לא יכול לטעון שאולמרט הוא שכשל בטיפול בעורף"

"אני מניח שאף בר-דעת לא יכול לטעון שראש הממשלה הוא שכשל בטיפול בעורף. ראש ממשלה שמכהן חודשיים בלבד, אינו יכול להיות אחראי על כשלים של שנים" - כך אמר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רענן דינור, לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה שעוסק בטיפול בעורף במלחמת לבנון השנייה. הדו"ח צפוי להתפרסם היום (ד') בשעה 13:00.

 

משרד ראש הממשלה פתח במתקפה קשה על המבקר מיכה לינדנשטראוס, שעתיד לפרסם היום דו"ח בן 582 עמודים, ובו מסקנות קשות על טיפול המדינה בעורף בזמן המלחמה. הדו"ח נפתח בהקדמה בת 11 עמודים שנכתבה על ידי לינדנשטראוס, ונחשבת לעיקרי הדברים. הקדמה זו העלתה את חמתו של ראש הממשלה ולטענת אנשיו, מדובר בהמשך הקמפיין האישי שבו פתח המבקר נגדו.

 

המנכ"ל דינור כינס אמש מסיבת עיתונאים ובה הודה שהמלחמה טלטלה את כל מי שאחראי עלה הטיפול בעורף. הוא סירב לומר אם הטיפול של לשכת אולמרט בעורף - במקלטים, במערכת הצופרים, אספקת המזון, הרשויות המקומיות ופינוי התושבים - היה כישלון או הצלחה מבחינתם.

 

עם זאת, העדיף דינור להשתמש במושג "מיס-קונספציה", משמע, תפיסה מוטעית של הגורמים האחראים. כך או כך, לטענתו, האחריות היא של כלל הגורמים שטיפלו בעורף ולא של ראש הממשלה עצמו.

 

"דברי המבקר... לפני הדו"ח המקצועי והרציני של אנשיו, לא הובאו אלינו כתגובה באופן המקובל", אמר דינור במתקפה המקדימה לפרסום בצהריים. "יש לזכור שבג"ץ מנע לא מכבר מהמבקר לעשות דבר דומה, כאשר ביקש להביא את דבריו בוועדת הביקורת של הכנסת.

 

"אני מביע תדהמה מעיקרי הדברים עליהם חתום המבקר אישית. אלו חוות דעת, הערות כלליות, שאינן מוצאות את מקומן בדו"ח עצמו. אם זה היה מופיע תחת צביון של הרהורי מבקר המדינה, אז היה לזה אולי בסיס. זאת מתכונת לא מוכרת לאף אחד, גם לא לי; כוונה לתת לדו"ח מעמד שאין לו".

 

בתוך כך, מתכוונים בפיקוד העורף של צה"ל להציג היום את תכנית יישום הלקחים הפנימית במסגרת התחקיר שנערך בפיקוד לאחר המלחמה. זאת, במטרה להוכיח שמרבית הליקויים שעליהם מצביע המבקר תוקנו או נמצאים בשלבי תיקון.

 

במסגרת תיקון הליקויים אמור פיקוד העורף להציג כבר בשבועות הקרובים שורה של תהליכים ותוכניות שנועדו להכין את האוכלוסיה האזרחית למצבי חירום. לקראת פרסום דו"ח המבקר קיבלו בכירי פיקוד העורף את גיבוי הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, שנתן להם את האור הירוק ליישום את הלקחים ולמעשה רוח גבית להתמודד עם הביקורת הצפויה.

 

מלשכת שר הביטחון נמסר כי השר אהוד ברק "מתייחס בכל כובד הראש" לדו"ח ומתכוון ללמוד אותו בימים הקרובים. הוא כבר הטיל על סגנו, מתן וילנאי, לרכז את עבודת המטה לטיפול במסקנות ובהמלצות. "לדו"ח זה עשויות להיות משמעויות אקטיביות ניכרות הנובעות מהחלטות העבר ומהמציאות הביטחונית של ישראל, ועל הממשלה יהיה לקחת זאת בחשבון בעת דיוני התקציב הקרוב", נמסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דינור. נדהם
צילום: יואב גלאי
אולמרט. לא אחראי על כשל שנים
צילום: איי פי
לינדנשטראוס. מעורר ביקורת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים