שתף קטע נבחר

לבני תומכת באולמרט: הוא לא צריך להתפטר

במסיבת עיתונאים שערכה שרת החוץ היא מיהרה להביע תמיכה בראש הממשלה, בעקבות דו"ח המבקר על מצב העורף במלחמה. "תפקיד הממשלה הוא לתקן את הליקויים, בתקופה זו עלינו להישאר ביחד". רק לפני ארבעה חודשים קראה לבני לאולמרט להתפטר נוכח ממצאי ועדת וינוגרד

שרת החוץ ציפי לבני מתייצבת לימינו ראש הממשלה: במסיבת עיתונאים שערכה בצהריים (יום ד') שרת החוץ עם הממונה על ענייני החוץ באיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, היא הביעה תמיכה באולמרט, לאור פרסום דו"ח מבקר המדינה על מצב העורף במלחמה. "אני לא חושבת שראש הממשלה צריך להתפטר. תפקיד הממשלה הוא לתקן את הליקויים", אמרה.

 

למרות הדברים החריפים בדו"ח השופט מיכה לינדנשטראוס, לבני דבקה היום בגירסה שהשמיע אולמרט לאחר החלק הראשון של דו"ח וינוגרד - לפיה על הממשלה להישאר בתפקידה כדי לתקן את הליקויים. במסיבת העיתונאים אמרה: "קיבלתי את הדו"ח, אני צריכה לסיים לקרוא אותו. הממשלה כבר עשתה דברים בנוגע לטיפול בעורף, ומשרד הביטחון קיבל אחריות על הנושא.


לבני וסולאנה במסיבת העיתונאים (צילום: AFP)

 

"התפקיד שלנו הוא לתקן את הקלקולים. אני חושבת שאנו צריכים להיות עכשיו ביחד, כדי לבצע את התיקונים. צריך להבין שהשתנה משהו מבחינת האיומים על ישראל - פעם היו החזית והעורף נפרדים, היום הפער התמסמס. צריך להתרגל למציאות הזאת". 

 

בניגוד לעמדתה התומכת, לפני כארבעה חודשים התייצבה לבני מול ראש הממשלה בלשכתו וקראה לו להתפטר נוכח ממצאי וינוגרד שפורסמו בחלק הראשון של הדו"ח שהגיש. באותו מעמד פנה אליה אולמרט ואמר כי לא יתיר לשר מכהן להתבטא כך נגדו, וכעבור ימים אחדים יושרו ההדורים בין השניים.

 

גורמים בסביבת שרת החוץ ביקשו להבהיר כי היא לא חוזרת בה מקריאתה לפני כחודשיים לראש הממשלה להתפטר עקב דו"ח הביניים של ועדת וינוגרד. הגורמים הוסיפו שלבני התכוונה בדבריה לכך שהממשלה היא זו שצריכה לתקן את הליקויים שנמצאו בדו"ח המבקר.

 

למרות שעל פני השטח מנהלים ראש הממשלה ושרת החוץ דו-שיח בתחום המדיני, מתחת לפני השטח שורר אי אמון בין השניים. אולמרט משוחח עם לבני על נושאים מדיניים ומאפשר לאנשיה להיות נוכחים בדיונים חשובים, אך השפעתה והשפעתם על התהליכים המדיניים קטנים עד אפסיים. לבני מצידה מקפידה לשמור על לויאליות כלפי ראש הממשלה.

 

אולמרט, על פניו, מאפשר לה להחזיק בתפקידה כמספר שניים שלו, אך בפועל החשדנות ההדדית גדולה ושיתוף הפעולה המדיני רחוק מלהשביע רצון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. רוח חיובית
צילום: איי אף פי
מומלצים