שתף קטע נבחר

נדחתה בקשת אברושמי לשחרור מוקדם

רוצחו של אמיל גרינצוויג יישאר בכלא עד תום תקופת מאסרו בעוד שלוש שנים. המדינה קבעה: "החרטה שהביע אברושמי אינה אמיתית"

יישאר בכלא:  ועדת השחרורים של שירות בתי-הסוהר דחתה היום (ה') את הבקשה לקיצור עונשו של של יונה אברושמי, שנשפט למאסר עולם בגין רצח פעיל "שלום עכשיו", אמיל גרינצוויג, בשנת 1983. בעקבות דחיית בקשתו צפוי אברושמי להשתחרר בתום תקופת מאסרו, בעוד כשלוש שנים.

 

בבקשת השחרור טען אברושמי כי השתקם. לדבריו, התנהגותו בכלא טובה והוא אף עובד מחוץ לכלא ויוצא מידי פעם לחופשות. למרות זאת, החליטה המדינה, באמצעות נציגי היועץ המשפטי עורכי הדין גנית כרמי גנות וגיא אברס, להתנגד לשחרור בטענה כי אברושמי עדין לא השתקם. לעומתם, טענו סניגוריו, עורכי הדין אבי עמירם ורויטל בן סימון, כי יש תוכנית שיקום ויש להפחית מעונשו של אברושמי. 

 

מהחלטת הוועדה עולה כי הסיבה לדחיית הבקשה היא דברים שאמר רוצחו של גרינצוויג בפני חברי הוועדה בשבוע שעבר. אברושמי טען כי עשה דבר שלא היה צריך לעשות, אך הוסיף "כי גרינצוויג היה שותף ל'שלום עכשיו', שהיא תנועה חתרנית שרצתה להפיל את הממשלה. הם אמרו על בגין, רפול ושרון שהם רוצחים. אם הם היו אומרים זאת אחרי רצח רבין, הם היו נכנסים לכלא". בהמשך דבריו אמר אברשומי כי המדינה מתנכלת לו, ואם היה רוצח אדם אחר הוא היה כבר משתחרר.

 

הוועדה קבעה בהחלטתה כי "בדברים נסערים אלה נפרץ סכר גועש של רגשות עכורים, שהיו רדומים ככל הנראה במשך שנים ארוכות מאז ביצוע הרצח ועד היום. רגשות אלה לא עובדו ולא טופלו על-ידי הדרג הטיפולי בכלא מכיוון שאברושמי לא שיתף בהן את המטפלים".

 

חברי הוועדה הוסיפו כי הם הופתעו לשמוע את דבריו של אברושמי, וקבעו כי החרטה שלו אינה אמיתית: "אכן הוא גילה התמתנות בהתנהגותו בכלא, אולם מסקנתנו היא שההתמתנות זו נושאת אופי חיצוני, קונקרטי והצהרתי בלבד, מבלי שיש עימה שינוי ערכים פנימי. הוא משמיע כלפי חוץ מעין 'הודאות' שהמעשה שעשה אינו טוב. אולם יחד עם זאת הוא עדיין נושא בליבו משטמה עזה לאמיל גרינצוויג וחבריו מ'שלום עכשיו'".

 

חברי הוועדה קבעו עוד כי הרצח בוצע על רקע אידאולוגי מסולף כשלעצמו, וכי במעשה שנעשה מפעמת אידאולגיה רצחנית לפיה יש להעניש יחיד וקבוצה אשר אינם רואים עין בעין עם אברושמי את טובתה של המדינה.

 

כחלק משיקולי הדחייה נלקח גם מכתבו של אליעזר גרינצוויג, אחיו של הנרצח, שפנה אליה במכתב והתנגד לשחרור מוקדם של אברושמי "מזעזעת אותי המחשבה שרוצח אחי יסתובב חופשי. נדמה לי שלא רק אותי ואת משפחתי המחשבה הזאת צריכה לזעזע, אלא את כולנו. תחשבו על הפושע הזה ועל סוג הפשע - רצח על רקע אדאולגי. לא לתת פרס על התנהגות מסוג זה".

 

יש לציין, כי אברושמי הגיש שלוש בקשות קודמות לשחרור מוקדם, כשהאחרונה שבהן בשנת 2005, אולם כולן נדחו על ידי חברי ועדת השחרורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
אברושמי. נדחה בפעם הרביעית
צילום: אבי כהן
מומלצים