שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  כרטיס Hauppauge PVR 150: גירסה מוקטנת מול רגילה

  כשהמחשב נודד לסלון, ואסתטיקה נהיית שיקול, הכרטיסים נאלצו להתכווץ. חברת Hauppauge הידועה בתחום לכידת הוידאו הוציאה גירסה בסיסית לכרטיס ה-150 המפורסם שלה. עמתנו אותם

  הנהירה של הצרכנים אחר המחשבים הסלוניים הביאה את יצרני כרטיסי לכידת הווידאו לייצר כרטיסים קטנים יותר מהרגילים, המתאימים למארזים הדקיקים וצרי המקום. חברת Hauppauge שיווקה גירסה כזו לדגם ה-PVR 150 הפופולרי.

   

  עוד ב-HomeTheater: כל מה שרצית לדעת על DVI ולא העזת לשאול 

   

  Hauppauge Computer Works היא יצרנית אמריקנית של ציוד וידאו למחשבים אישיים שמוצריה הפכו לסטנדרט בתחום. קו כרטיסי הטלוויזיה WinTV הוא הידוע ביותר מבין מוצריה. השם Hauppauge, פירושו "אדמת המים הגבוהים", השם האינדיאני של האזור בו ממוקמים משרדי החברה במדינת ניו-יורק.

   

  לחברה מגוון רחב של כרטיסי לכידת וידאו אך המוכרים ביותר הם: PVR-350, PVR-250 ,PVR-150, PVR-500. לכולם מלבד ל-350 ישנן גירסאות מיוחדות למערכת ההפעלה Media Center או בקיצור, MCE, ולחלקם אף גרסאות פרופיל נמוך.

   

  אחד גבוה, אחד נמוך 

  קיבלנו לסקירה שני "אחים" תאומים אך לא זהים:

   

  1. כרטיס PVR-150MCE פרופיל גבוה - בגירסת Retail Box הכוללת שלט

   

  2. כרטיס PVR-150MCE פרופיל נמוך - בגירסת White Box

   

  הכרטיס בגירסת ה-"פרופיל גבוה" מגיע באריזת Retail צבעונית כמו כל מוצר מדף אחר. לאחר פתיחת המארז נגלה כי האריזה מכילה את הכרטיס עצמו, תקליטור עם מנהלי התקן (דרייברים) ודף הסבר להתקנה.

   

  בנוסף, מקבלים באריזה גם שלט "תואם" לשלט מיקרוסופט המקורי, סוללות לשלט, יחידת מקלט אינפרה אדום ובלאסטר אחד (מכשיר להחלפת ערוצים

  בממיר). בנוסף מקבלים מדבקת צומדן ("סקוטש", בפני העם) המאפשרת עיגון המקלט למחשב.

   

  הכרטיס עצמו כולל טיונר טלויזיה אנלוגי וכן טיונר רדיו, מקודד MPEG-2 של חברת Conexant דגם CX23416-22 וזיכרון. לכרטיס כניסת S-Video תקנית, כניסת Composite וכן שתי כניסות קול (ימין ושמאל).

   

  נוסף על כך, על גבי הכרטיס קיים חיבור לכרטיס משנה (Bracket) עם כניסות וידאו/אודיו נוספות הנמכר בנפרד, ומאפשר חיבור מקור וידאו/אודיו נוסף. אולם היות ועל הכרטיס מקודד וידאו אחד בלבד, ניתן יהיה לצפות במקור אחד בלבד בכל פעם, ולא בשניהם בו זמנית, כפי שניתן בכרטיסים בעלי טיונר/מקודד כפול כדוגמת ה-PVR-500.

   

  השלט המסופק בערכה אינו מיקרוסופט מקורי אלא "תואם". עיצובו מעט שונה והוא אינו כולל תאורה אחורית ואפשרות שליטה על כיבוי,הדלקה או עוצמת הקול במכשיר אחר - כפי שקיימים בשלט המקורי של מיקרוסופט. אולם הוא כולל סידור כפתורים זהה לשלט המקורי, ומקלט USB קטן מאד וקומפקטי לעומת המקלט המקורי של מיקרוסופט. המקלט כולל אפשרות לחיבור שתי יחידות בלאסטר, אולם בערכה מסופק רק אחד.

   

  הגירסה הלבנה 

  הכרטיס בגירסת ה-"פרופיל הנמוך" מגיע בקופסה קטנה ולבנה. למרות מידותיה הקטנות של הקופסה, נגלה כי היא מכילה את הכרטיס עצמו בגרסת "פרופיל נמוך", תקליטור מנהלי התקן (דרייברים) ודף הסבר להתקנה בדומה לכרטיס הקודם.

   

  אולם באריזה גם נמצא כרטיס משנה (Bracket) ב"פרופיל גבוה" המיועד להחלפת ה-Bracket ה"נמוך" המחובר לכרטיס, והוא מעביר בין S-Video ל-Composite. בערכה נכללה גם אנטנת FM בצורת Y המיועדת לקליטת שידורי רדיו. הערכה

  אינה כוללת שלט.

   

  הכרטיס עצמו דומה מאד במאפייני החומרה שלו לכרטיס הקודם - טיונר טלויזיה אנלוגי וכן טיונר רדיו, מקודד MPEG-2 של חברת Conexant דגם CX23416-22 וזיכרון - אולם שונה מהותית בממדיו.

   

  הכרטיס מיועד למארזים שוכבים "דקים" (בדרך כלל מארזים בגובה של כ-10 ס"מ לעומת מארזית בגובה מלא שגובהם כ-14 ס"מ ומעלה) ולכן נמוך מאד. כדי לפצות על שטח פני כרטיס קטן יותר הוארך הכרטיס משמעותית.

   

  הכרטיס כולל כניסת S-Video תקנית וכן כניסת קול אחת בתצורת "בננה" 3.5 מ"מ סטריאו (ימין ושמאל). בנוסף, כמו בכרטיס הקודם, על גבי הכרטיס קיים חיבור ל-Bracket עם סט כניסות וידאו/אודיו נוספות.

   

  נמוך אבל ארוך

  לכרטיס בעל הפרופיל הנמוך יתרונות וחסרונות לעומת כרטיס בפרופיל מלא: אפשרות התקנה במארזים שוכבים או עומדים - "דקים" בעובי הקטן מ-14 ס"מ סה"כ - יתרון. אפשרות התקנה במארזים בגובה מלא על ידי החלפת ה-Bracket (מסופק במארז) - היתרון הוא בזרימת אויר משופרת במארז (פחות חסימה על ידי הכרטיס) בעיקר כאשר הוא מותקן צמוד לכרטיס נוסף בגובה מלא. למרות שהכרטיס נמוך משמעותית, הוא ארוך מהכרטיס בגובה מלא, ובמארזים קטנים וצפופים עלול הדבר להפריע למעבר כבלים.

   

  חסרון מינורי נוסף הוא בכניסות הקול המחייבות כבל מתאים לחיבור לממיר או מקור וידאו/אודיו חיצוני אחר. למרות קיומו הבלעדי של חיבור S-Video על גבי הכרטיס, כניסת Composite אפשרית גם היא על ידי מתאם המסופק במארז.

   

  התקנת הכרטיסים

  התקנת הכרטיסים על גבי מערכת ההפעלה Vista הפתיעה לטובה בפשטותה.לאחר ההתקנה הפיזית של הכרטיס במארז והפעלת המחשב, זיהתה מערכת ההפעלה את הכרטיסים והתקינה את מנהלי ההתקן המתאימים (בגרסתם מיולי 2006) באופן אוטומטי.

   

  מיד בתום ההתקנה התקבלה הודעה במערכת Windows Update על מנהלי התקן עדכניים (גרסת ינואר 2007) המחכים להתקנה - ואלה שודרגו בהצלחה ללא צורך בהפעלה מחודשת של המחשב. דיסק ההתקנה המצורף נשאר

  מבויש בקופסה, ללא שימוש.

   

  במערכת הפעלה Windows XP ו-MCE יש צורך בדיסק ההתקנה, אך האפשרות המומלצת תמיד היא הורדת מנהלי ההתקן העדכניים מאתר החברה.

   

  חשוב להדגיש כי הכרטיסים הותקנו במקביל על אותה מערכת מחשב ללא התנגשויות או בעיות אחרות. נקודה זו חשובה מאוד, היות וכרטיס לכידה אחד בלבד אינו מאפשר הקלטת תכנית אחת וצפייה תוך כדי כך בתוכנית אחרת (פתרון אחר הוא כרטיס כפול טיונרים/מקודדים במקום שני כרטיסים נפרדים).

   

  במערכת אחרת הותקנו שלושה כרטיסי PVR של HAUPPAUGE כולל כרטיס דיגיטלי - שוב ללא בעיות או התנגשויות חומרה/מנהלי התקן. מייד עם הפעלת ה-Vista Media Center, זוהו הכרטיסים והופעל אשף התקנת כרטיסי הטלויזיה אוטומטית. הכרטיסים נוספו למערכת, וניתן היה לצפות מייד בשידורי הטלויזיה בשני הכרטיסים. השלט המצורף עבד כצפוי וכך גם הבלאסטר - להחלפת ערוצים.

   

  איכות הקלטה

  נערכו מספר הקלטות ממקור זהה בשני הכרטיסים, תוך שימוש ב-Vista Media Center, באיכות הגבוהה (Best).

  ההקלטות נעשו תוך שימוש בכניסת ה-S-Video על גבי הכרטיסים - זו הכניסה המועדפת בהקלטה מממיר חיצוני. איכות ההקלטות בשני הכרטיסים היתה זהה, אותם פרטים הופיעו בשתי ההקלטות ולא נראו סימני מריחה או פגמים משמעותיים בקובץ המקודד. אולם היה הבדל מינורי בבהירות התמונה שהתקבלה מכל אחד מהכרטיסים - בכרטיס ה-"פרופיל נמוך", התמונה היתה מעט בהירה יותר.

   

  בסך הכל איכות ההקלטה מצויינת, ניתן להבחין בפרטים קטנים בצורה טובה, אין מריחות או פגמים בקידוד ל-MPEG2 שנעשה על ידי הכרטיס עצמו. ההקלטה עצמה אינה מעמיסה על מעבד המחשב: ישנה עליה לא משמעותית של כשלושה עד חמישה אחוזים בעבודת המעבד בכל הקלטה (ללא צפייה במקביל), שוב, בזכות הקידוד ל-MPEG2 הנעשה על גבי הכרטיס.

   


  אין הבדל ניכר. צילום: HomeTheater.co.il

   

  סיכום ומסקנות

  כרטיסי לכידת וידאו מהווים את עמוד השדרה של מערכות HTPC וככאלה חייבים לאפשר הקלטה איכותית ועבודה רציפה 24 שעות ביממה ללא תקלות. הדבר האחרון שרוצים משתמשי מערכות HTPC, הסומכים על המערכת שתקליט להם את התכניות האהובות עליהם, הוא בעיות בהקלטה או הקלטות מפוספסות. לכן יציבות מערכת HTPC הקשורה ישירות לאיכות החומרה ויציבות מנהלי ההתקנים שלה חייבת להיות בראש רשימת הדרישות. האם כרטיסי ה-PVR של חברת

  Hauppauge עונים על דרישה זו? התשובה היא כן.

   

  מעבר להיעדר הבעיות בהתקנה והפעלת הכרטיסים שנבדקו ספציפית בסקירה זו, מנסיון של מספר שנים עם מערכת HTPC בה שלושה כרטיסי PVR (שני 250 ו-150 אחד) ועשרות הקלטות ביום - 24 שעות ביממה, כרטיסי ה-PVR של חברת Hauppauge פשוט עובדים - והמערכת עצמה יציבה לחלוטין.

   

  יתרונות נוספים לכרטיסי ה-PVR-150 היא התמיכה המצויינת על ידי כל תוכנות ה-HTPC הקיימות כיום בשוק ועל פני פלטפורומות מגוונות כגון Windows, Mac ולינוקס - הכרטיסים של Hauppauge הפכו לחומרה הסטנדרטית במערכות HTPC.

   

  היתרון הוא משמעותי, ומאפשר לבנות מערכות מחשב חלשות יחסית, המבוססות על LINUX או Windows XP הפחות תובעניות מבחינת משאבי מחשב, ולהשתמש בתוכנות PVR אחרות, שחלקן חינמיות או תוכנות קוד פתוח.

   

  איכות ההקלטה בשני הכרטיסים מצויינת והם בהחלט עומדים בציפיות מכרטיס לכידת וידאו שהפך למדד הסטנדרטי לבחינת כל כרטיס לכידת וידאו אחר. אך האם כרטיסי ה-PVR של Hauppauge חפים מבעיות? לא, בעיה אחת היא ממדי כרטיס ה"פרופיל הנמוך", שאמנם נמוך, ומאפשר להתקינו במארזים דקים, אך אורכו רב והוא עלול, במארזים צפופים, להוות בעיה. בהשוואה לכרטיסי PVR בתצורת "פרופיל נמוך" של חברות אחרות - הכרטיס גדול יותר.

   

  בעיה פוטנציאלית נוספת, המשמעותית יותר בכרטיס ה-"פרופיל גבוה", היא התחממות הכרטיסים תוך כדי הקלטה. אמנם ההתחממות אינה גבוהה יותר מהתחממות כרטיס מסך ממוצע, ואינה גורמת לכל תקלה בהקלטה עצמה, אך בהחלט יכולה להוות בעיה במארזים צפופים ולא מאווררים כראוי או כאשר מתקינים יותר משני כרטיסים בחריצי PCI צמודים. בכרטיסי ה-"פרופיל נמוך", הבעיה בפועל לא קיימת עקב חסימה מינימלית של זרימת האויר במארז.

   

  כרטיסי ה-PVR 150 של Hauppauge אמנם ותיקים מאד בשוק ויש המספידים אותם, אך בפועל היתרונות בחומרה ותיקה ובדוקה הנותנת איכות תמונה מצויינת, עם דרייברים יציבים ותמיכה רחבה ומוחלטת - ניכרים.

   

  לכל סקירות האודיו והקולנוע הביתי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תוכלת הערכה הגבוהה. PVR
  באדיבות hometheater
  לאתר hometheater
  מומלצים