שתף קטע נבחר

שר התקשורת אטיאס: "נשמור על אינטרנט חופשי"

השר אטיאס נימק את הצעת החוק השנויה במחלוקת לסינון אתרים, הסביר איך זה שאין לו אינטרנט וטלוויזיה בבית כשהוא אחראי על שוק התקשורת, והבטיח ניידות מספרים בסלולר בקרוב. על ההאשמות על צינזור האינטרנט הגיב: "מי שרוצה - יסונן, מי שלא רוצה - לא יסונן"

שר התקשורת ואיש ש"ס, אריאל אטיאס, התארח הבוקר (ה') בקהילת הבידור והתרבות של ynet. השר אטיאס השיב לשאלות הגולשים, שפורסמו בפורום ועסקו בחוק לסינון אתרי אינטרנט למבוגרים שנמצא על שולחן ועדת הכלכלה ועתידו לוט בערפל, רגולציה על ערוצי הטלוויזיה ועוד.

 

רוב השאלות התייחסו, באופן טבעי, להצעת החוק לפיה אתרי אינטרנט העוסקים במין, הימורים ואלימות ייחסמו לגלישה על-ידי ספקית האינטרנט, כל עוד המשתמש לא פנה לספקית ודרש אחרת - בה השר תומך. 

 

הגולש אריק: "מדוע הנך סבור כי מדינת ישראל צריכה להחמיר בכל הנוגע להגבלת גישה לתכנים שהנם בבחינת חופש הביטוי, הגם שהנם מיועדים למבוגרים בלבד? הרי רק מדינות חשוכות ביותר נוקטות בהסדר כה גורף וכה מחמיר. בעולם הנאור (בו לשרי התקשורת יש אמצעי תקשורת בבית), נהוגים הסדרים של רגולציה עצמית".

 

"אני חושב שאנחנו קבענו בהצעת החוק רעיון מאד מידתי וסביר ולא כמו במדינות החשוכות שבהן אין מידתיות ואין סבירות,

אסור לכולם, גדולים וקטנים, בכל עת ובכל זמן, לגלוש באתרים הפוגעניים לילדים. קיבלתי השראה מבג"צ שקבע בהרכב של 11 שופטים שחברות הכבלים והלווין יחסמו כברירת מחדל את האתרים של ערוצים למבוגרים, ואפשר יהיה לצפות בהם רק אחרי שמבקשים באופן מפורש, ורק מעשר בלילה ועם קידוד.

 

אני יודע שהפלטפורמה של האינטרנט היא שונה לחלוטין, גם מההיבט החוקתי וגם מההיבט הרעיוני. האינטרנט צריך להיות מקום חופשי וככזה אנחנו משאירים אותו. אין חסימה כברירת מחדל ואין הגבלה של שעות וזמן, רק דבר אחד אנחנו מבקשים - שהלקוחות ידעו שיש אתרים שיכולים לפגוע בילדיהם בצורה קשה וזאת תהיה ידיעה פוזיטיבית".

 

הגולש אמיר: למה לפגוע בכלל (בפרטיות) במקום לספק פתרון למי שרוצה?

 

"ספקיות האינטרנט מציעות כבר שנתיים וחצי פיתרון למי שרוצה והפיתרון הזה נכשל. 60% מהילדים גולשים באתרים פורנוגרפיים ו-40% מוסרים פרטים לזרים. האם הנתונים האלה קלים בעיניך? האם אתה אדיש להם? הרי בכל נושא אחר, בעניינים פחות מהותיים, כבר היתה קמה וועדת חקירה ובודקת למה לא קרה כלום. אנחנו מציעים לדחוף יותר את הנושא ולתת את הבחירה הפוזיטיבית למבוגרים, שיחליטו האם הם רוצים בביתם אינטרנט פתוח לכל האתרים שישנם, או שהם רוצים לקבל סינון אתרים על חשבון הספקים".

 

הגולשת מילה: מי יחליט מהם תכנים לא ראויים שצריכים להיות מצונזרים? פורנוגרפיה זה דבר אחד, אבל מה לגבי אתרים אחרים שאתה וחבר מרעיך לא בהכרח מסכימים עם תכנם? הדוגמא שעולה לי כרגע היא כל מיני פורומים ואתרים המיועדים לנוער הומו-לסבי. פורומים שכאלה פעמים רבות מצילים חיים - מי ערב שבבוא היום לא תבקשו לצנזר גם תכנים אלה? ברור לי שהורים רבים יהיו נלהבים להצעתך. הפרדוקס הוא שאם הורים אלו היו קצת יותר משקיעים בחינוך ילדיהם, הם היו כבר מזמן בודקים ומבררים על האפשרויות שהחוק מציע להם - בעצמם.

 

"אין ולא היתה כל כוונה ששר או משרד יחליטו מה יסונן ומה לא. שנם בעולם המערבי המודרני מודלים של חברות שסורקות מיליוני אתרים של פורנוגרפיה מובהקת מכל הסוגים והמינים - מדובר באתרים, שכמו שאין ויכוח שעכשיו יום, כך יהיה ברור שזה פורנוגרפיה. לא מדובר על צ'טים ולא על קבצים, ולא על כל מיני קבוצות, רק על האתרים שהדגשתי.

 

בכל מקרה, תהיה ועדה ציבורית עם מיטב האנשים העוסקים בטכנולוגיה, חינוך ומשפטים שיתייחסו לפרטים של הביצוע. ברור שאין ולא היתה כל כוונה ששר או משרד יחליטו מה יסונן ומה לא. לגבי האחריות של ההורים - אשאל אותך שאלה. ישנם מאות הרוגי בתאונות דרכים בכל שנה, לצערנו - האם נבטל את חוקי התנועה ואת האכיפה ונחנך את ילדינו ואת האזרחים להתנהג בהתאם בדרכים, ובזה נסתפק?"

 

הגולשת רחל: שר נכבד, ממתי אכפת לך מילדינו החילוניים? אני רוצה לחנך את ילדיי בדרכי שלי, לא בדרכך.

"אינני מתערב בחינוך של ילדייך, אם את רוצה להישאר פתוח ושילדייך יוכלו לגלוש כאוות נפשם, היכן שהם רוצים, אף אחד לא יסגור אותך, זו בדיוק המידתיות של ההצעה, אולי לא הבנת אותה. מי שרוצה - ייסגר, מי שלא רוצה - לא ייסגר".

 

ניידות המספרים - בקרוב מאוד

אבל לא כל הדיונים נסובו סביב צינזור האינטרנט, אלא גם על חקיקה נגד דואר זבל, התוכנית לניידות המספרים הסלולרים ונושאים צרכניים אחרים.

 

הגולש יאיר אריאלי: "אני רוצה לחזק את ידיך על הפעילות שאתה מבצע לאחרונה אל מול חברות הסלולר, אבל בתקופה האחרונה עולות ידיעות רבות על תוכניתן של חברות הסלולר למסמס את תוכנית ניוד המספרים, ע"י החתמה על קנסות מעבר מופרזים".

 

"אני משוכנע שב-1 בדצמבר ניידות המספרים תצא לדרך ולמרות כל המהמורות, גם חברות הסלולר וגם הטלפון הנייח יאפשרו ללקוחות לעבור מחברה לחברה עם המספר, כולל הקידומת - מה שיתרום להתעוררות משמעותית בתחרות, גם במגזר הפרטי.

 

"משרד התקשורת אמור לסיים מספר מהלכים משלימים שישחררו את הצרכן הפרטי מהכבלים שקושרים אותו, הן בהסכמים ארוכי טווח עם החברות, הן בסבסוד מכשירים והן בנושאים שונים שכרגע מוקדם לדבר עליהם. הצרכן הפרטי יוכל להחליט בתוך שלוש שעות אם הוא רוצה להמשיך עם החברה או לא, דבר שיגרום לחברות להשקיע כספים בשימור הלקוחות, קרי לשכנע אותך הצרכן הפרטי להישאר איתה - לא במילים אלא במעשים ובמחירים".

 

הגולש דרור: "איך אתה, אדם בשנות האלפיים בלי טלוויזיה ואינטרנט, יכול להיות שר תקשורת? כמו שאדם בלי רקע בטחוני או ניסיון צבאי (כמו עמיר פרץ) לכהן בתפקיד כזה ויכול חס וחלילה ליגרום נזק חמור. אל תבין אותי לא נכון, אני לא מזלזל בך אבל קשה להבין למה נבחרת ולא מישהו שכן מבין, ולמה לקחת את התפקיד אם הוא לא נוגע לך.

 

"אענה לך בשאלה - האם בשנה האחרונה, במהלכה הייתי שר התקשורת, נפגעת מהתקנות הצרכניות הרבות שפעלתי לקידומן? החל מהרפורמה לפיה אם לא תשאיר הודעה בתא הקולי, יפסיקו לגבות ממך כסף על פעולה שלא צרכת, דרך חיוב חברות התקשורת לשדרג את אתר המודיעין המאוחד חינם באינטרנט. אתה מתלונן שאין לי אותו בביתי הפרטי? יש עוד

תקנות רבות שפעלתי ואמשיך לפעול לקידומן, למען אזרחי ישראל הצרכנים".

 

הגולש דרור גולן: "האם אתה מתכוון לפעול כדי למגר את תופעת דואר הזבל, אשר מופעל באמצעות רשימות תפוצה הנגישות לחבררות מסחרויות באמצעות צד ג'?

 

כיום, גם אם החברה המסחרית נמנעת, לבקשת המקבל, מלשלוח דואר נוסף, הרי ששם המקבל המצוי ברשימה המתנהל ע"י צד ג' אינו מוסר. למעשה, אין חובה לרוכש משירותיה של חברה להפצת דואר זבל לחשוף את שם החברה ממנה הוא מקבל שירותים כאלו".

 

"משרד התקשורת הגיש הצעת חוק שעברה בקריאה ראשונה בכנסת, שתאסור על חברות להפיץ דואר זבל בכל המדיות האפשריות, כולל SMS, דוא"ל. העניין נמצא בוועדת הכלכלה בהכנה לקריאה שניה ושלישית. כזכור הקואליציה תומכת בזה וזה יעבור, תהיה רגוע".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריאל אטיאס, שר התקשורת
צילום: גבי מנשה
מומלצים