שתף קטע נבחר

הממשלה: לבטל מבחן הכנסה למשפחות שכולות

לקראת תום מושב הכנסת השבוע צפויה הכנסת לאשר את הצעת החוק לפי יזכו משפחות של חללי צה"ל לקצבה שווה, שלא תהיה תלויה ברמת הכנסתן כפי שהיה עד היום

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק לביטול מבחן ההכנסה למשפחות שכולות של חללי צה"ל. ההצעה, אותה העלתה השרה רוחמה אברהם, צפויה לקבל את אישור הכנסת בקריאה ראשונה לכל היותר עד יום רביעי, לאחר שהממשלה התחייבה כי עד סוף הקדנציה יאושר החוק.

 

כיום מקבלות משפחות שכולות קצבאות ממשרד הביטחון על פי מבחן הכנסה. לפי כשנה המליצה ועדה ציבורית על ביטול המבחן וחלוקת קצבאות שוות בין כל המשפחות השכולות, כך שכל אחת מהן תקבל את הקצבה המירבית הקבועה בחוק. סך עלות השינוי מסתכם בכמאה וחמישה עשר מליון שקלים חדשים בשנה.

 

בעקבות המלצות הוועדה התחייבה אז הממשלה כי תפעל לשינוי החוק עד לסוף הקדנציה הנוכחית של הכנסת, ובימים האחרונים פנה יו"ר ארגון יד לבנים, אלי בן-שם, לשרה האחראית על התיאום בין הכנסת לממשלה, רוחמה אברהם. השרה תיאמה בין האוצר למשרד הביטחון ואלו התחייבו להתחלק בנטל התקציבי.

 

לפני ההצבעה התחוללה מיני-דרמה בוועדת השרים מאחר ונציגי משרד המשפטים התנגדו למהלך בטענה כי הנושא הועלה ברגע האחרון על סדר היום מבלי שנמסרה חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה בנושא. השרה אברהם הדגישה כי הנושא נמצא על סדר היום כבר שנתיים ועל פי התחייבות הממשלה יש לאשר אותו עוד לפני תום הקדנציה.

 

מלשכתה של השרה אברהם נמסר כי היא שבעת רצון מהחלטת הממשלה והוסיפה כי ההצעה עוכבה בגלל בעיות תקציביות.

 

יוזמת הצעת החוק, ח"כ לימור לבנת (ליכוד), אמרה: "אני שמחה שבעקבות הפעילות האינטנסיבית שלי, של ארגון יד לבנים ומשפחות שכולות החליטה הממשלה לבטל את העיוות הנוראי בדמות מבחן הכנסה להורים שכולים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוחמה אברהם. החוק בדרך לאישור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים