שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חשש בטורקיה: המהפכה האיסלאמית החלה

  הנצחון הסוחף של מפלגת הצדק והפיתוח המזוהה עם האיסלאם צבע את המפה הטורקית בכתום - צבע המפלגה - ועורר בטורקיה חששות רבים מפני מהפכה איסלאמית זוחלת. "המגמה ברורה. זו מהפכה ירוקה. אפילו קוד הלבוש משתנה", אמרה לשליח ynet ו"ידיעות אחרונות" חברת הקהילה היהודית, תומכת המפלגה החילונית. אבל ברחובות איסטנבול - השמחה שולטת

  כבר מהנחיתה בנמל התעופה הבינלאומי של איסטנבול ניתן היה להבין לאן נושבת הרוח. אחת מהעובדות בנמל הצביעה על מסך הטלוויזיה עליו נראתה מפת טורקיה שנצבעת רובה בכתום - צבעה של מפלגת השלטון AKP, מפלגתו השמרנית ובעלת השורשים האיסלמיים של ראש הממשלה רצ'פ טאיפ ארדואן. פניה נראו מודאגות.

   

  "אני כמובן לא הצבעתי עבורו אלא עבור המפלגה החילונית CHP. אני מאוד חוששת מההשלכות שיהיו בטווח הבינוני על ניצחונו של ארדואן. בתוך כמה שנים הנשים מכוסות הראש, שנראות יותר ויותר - יתרבו עוד יותר" אמרה העובדת, שהזדהתה בשם אורקו.

   

  מחוץ לנמל, במשאל אקראי ברחובותיה של איסטנבול, מתברר כי מרבית המשיבים הצביעו עבור ארדואן. עובדי המלון, נהגי המוניות ואחרים הביעו שמחה גדולה על מה שהתברר כמה שעות מאוחר יותר כניצחון מוחץ של ארדואן בטורקיה.

    

  "קולה טורקה" במקום קוקה-קולה

  על החשש מהבאות ניתן היה להרגיש כבר ביציאה מישראל. "לכאורה, אם מסתכלים מבחוץ, ארבע השנים האחרונות עשו טוב לטורקיה מהבחינה הכלכלית. אבל אם בוחנים לעומק רואים את המגמה", אמרה ל-ynet רחל (30), בת הקהילה היהודית באיסטנבול, שהצביעה גם היא עבור המפלגה החילונית CHP. "לאט לאט רואים את ההשפעה של ארבע שנות ארדואן בשלטון. קוד הלבוש הולך ומשתנה... קראתי לאחרונה שבשנים האחרונות מספר המסגדים גדל בטורקיה והוא עולה כעת על מספר בתי הספר. זה אומר משהו... ".

   

  רחל מספרת כי שנות שלטון המפלגה השמרנית של ארדואן מתבטאות בתחומי חיים רבים, אפילו במשקאות הקלים ששותים במסעדות הזולות של איסטנבול. "המסעדות הזולות והמקומיות קונות רק מוצרים בבעלות אנשי עסקים מוסלמים דתיים, וכך למשל במקום קוקה-קולה שותים במקומות רבים 'קולה טורקה'. זוהי המהפכה הירוקה שעוברת כאן", סיפרה.

   

  "לקח לטורקיה הרבה זמן להגיע למה שהיא היום. אם ארדואן ינצח שוב הוא ירצה לקחת את טורקיה מהמערב לכיוון המזרח. צריך להבין שלמרות שהוא לא מראה זאת, הטבע שלו שמרני. הוא אמנם מצניע זאת, כי הוא פוליטיקאי, ומדובר בהחלטה נכונה מבחינתו משום שהרבה ידוענים, עשירים ואפילו אנשים מודרניים תומכים בו".

    

  "אם הם ינצחו פעם נוספת אנחנו גמורים. הם יפעלו למנות נשיא מטעמם שיאשר את החוקים המוצעים בפרלמנט ולא ניתן יהיה לערער על כך. אחרי שנים רבות של חינוך חילוני בבתי הספר, אם אלה התוצאות - לא בטוח שהוא הצליח. כנראה שהחינוך שמקבלים הצעירים בבית חזק יותר ממערכת החינוך החילונית", המשיכה רחל. 

   

  הערכות: מינוי הנשיא יהיה בקונצנזוס

  במוקד הבחירות עמדה שאלת עתידה של טורקיה כמדינה חילונית בה ההפרדה בין דת ומדינה מעוגנת בחוקה ונשמרת באדיקות על ידי הצבא. ראש הממשלה ארדואן, הפוליטיקאי הפופולרי ביותר במדינה, נאלץ להכריז על בחירות מוקדמות, לאחר שהאליטה החילונית במדינה - הכוללת את הצבא רב-העוצמה - סיכלה את הניסיון למנות את שר החוץ עבדאללה גול, חבר מפלגתו האיסלאמית, לתפקיד נשיא. החילונים ראו במהלך כניסיון לפגוע בצביונה החילוני של המדינה - טענה שמפלגת השלטון דחתה בתוקף. בחודשים האחרונים יצאו מיליונים לרחובות הערים כדי לתמוך בחילונית. ארדואן מצידו התעקש גם ביום הבחירות כי "הדמוקרטיה שלנו תצא מבחירות האלה חזקה יותר".

   

  לקראת חצות התברר כי נצחונו של ארדואן סוחף ומוצק, וכפי שצפו הסקרים הוא גרף 47 אחוז מהקולות ויכניס 341 צירים לפרלמנט המונה 550 מושבים. אמנם אין מדובר ברוב של שני שלישים שיהיה דרוש לארדואן כדי למנות נשיא מטעמו, אולם עדיין מדובר בהישג של ממש. 

   

  בטווח הזמן הקרוב לא בטוח שהתוצאה רעה לישראל. בארבע השנים האחרונות יצרה ישראל קשרים טובים עם ממשלתו של ארדואן ומרבית שריו ביקרו בישראל. בירושלים חששו דווקא ממפלגת הימין MHP - שלא זכתה להישג בולט.

   

  בנאום הניצחון שלו אמר ארדואן כי ימשיך במדיניות השנים האחרונות של רפורמה כלכלית וחתירה להצטרפות לאיחוד האירופי. הניצחון יעניק לו בוודא חיזוק משמעותי להמשיך ברפורמות המורכבות שהנהיג, אך חילוקי הדעות בין בריסל לאנקרה עמוקים וקשים, והמשימות שעוד נותרו לפני רבות ומורכבות.


  "הוא שמרן, אבל מצניע זאת". כרזת תמיכה בארדואן (צילום: AFP)

   

  אלא שלא בטוח כלל שהמהלך הזה, גולת הכותרת של מדיניותו, משנה באמת עבור האנשים הפשוטים. "ארדואן, מטעמיו הפוליטיים, רוצה להתקרב לאיחוד האירופי אבל לא מדובר בחלום גדול כל כך עבור רבים. הרוב חושבים שממילא האיחוד לא ירצה לצרף את טורקיה, ושהדבר לא ישפיע מהותית על רמת החיים של האזרח הממוצע", טוענת רחל. 

   

  מבחינה פנים טורקית, מדובר בצעד נוסף לכיוון האיסלאם בבת הברית המוסלמית הגדולה ביותר שיש של המערב. ואולם ההערכה היא שמעבר לגילויי השמחה העממיים שייראו בטורקיה בימים הקרובים, לא סביר שהניצחון של ארדואן יעורר מהלך דרמטי ולא סביר שהצבא יתערב בעתיד הקרוב כדי למנוע התקרבות של הדת לפוליטיקה - כפי שעשה לא פעם בעבר.

   

  ההערכה היא שכולם ימתינו לראות כיצד נוהג ארדואן בסוגיית מינוי הנשיא, והוא מצידו יפעל למנות נשיא שיהיה מוסכם על שלוש המפלגות הגדולות - כדי לשמר את המשך הצמיחה הכלכלית שטיפח בשנותיו בשלטון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התחזקות איסלאמית. ארדואן בקלפי
  צילום: איי פי
  לא כולם חולמים על האיחוד. מצביעה באנקרה
  צילום: איי אף פי
  מומלצים