שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האם לפרסם מחדש את "מיין קאמפף"?
  ב-2015 יוסר איסור הפרסום על ספרו של היטלר, ואנשי אקדמיה גרמנים קוראים להקדים תרופה למכה ולפרסם מהדורה מוערת שתמנע את הסערה התקשורתית. ארגוני היהודים מתנגדים
  היסטוריון גרמני מנהל בימים אלו קמפיין לפרסום ספרו של אדולף היטלר "מיין קאמפף" בגרמניה בפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה. לטענתו, עיכוב בהוצאת הספר יכול להפוך את הספר השנוי במחלוקת לסנסציה.

   

  הדחף של ההיסטוריון זכה לביקורת קשה מארגונים יהודיים הטוענים כי פרסום הספר מוקדם מדי יפגע בניצולי השואה ויעביר מסר שגוי לגבי גרמניה.

   

  היטלר הכתיב את ספרו מאחורי סורגי הכלא בבוואריה, לאחר פוטש בית הבירה, המרד שאותו הוביל בשנת 1923. הוא מדגיש בספרו את השקפותיו על עליונותה הגזעית של גרמניה והכמיהה לספח לגרמניה חלקים נרחבים מהאיחוד הסובייטי.

    

  הספר ראה אור לראשונה בשנת 1925 והוא נלמד כספר סטנדרטי בבתי הספר הגרמניים לאחר שהיטלר עלה לשלטון בשנת 1933. כיום, רק קונים המבטיחים שימוש אקדמי בלבד בספר יכולים לרכוש עותק של מיין קאמפף. מעבר לכך, הוא אינו ניתן להשגה בגרמניה משום שבעלת הזכויות על הספר, מדינת בוואריה, מסרבת לאשר הדפסה של עותקים חדשים ממנו. בוואריה קיבלה את הזכויות על הספר מבעלות הברית לאחר מלחמת העולם השנייה והן יפוגו בשנת 2015. לאחר מכן, כל מי שיחפוץ בכך יוכל להוציא לאור את הספר.

   

  פרופסור הורסט מולר, מנהל המוסד להיסטוריה מודרנית במינכן, טוען כי להמתין עד התאריך המיוחל הוא נטילת סיכון. "אין ספק שהוא יימכר בתור עניין מרעיש ויזכה בתשומת לב אדירה", אמר מולר שטוען כי איסור הפרסום הנוכחי מעניק לספר נופך מיסטי מסוכן. לעומת זאת, הוצאה מחודשת לאור של הספר, עם תיקונים, תוספות, והערות לצד הטקסט הכתוב בהקדם האפשרי תנטרל את סערה התקשורתית הצפויה לאחר שהאיסור יוסר ב-2015. "אפשר להקדים תרופה למכה, אם יותר להוציא גרסה אקדמית לספר",אמר.

   

  לעומתו, פרופסור סלומון קורן, סגן נשיא מועצת היהודים בגרמניה, אמר לרויטרס כי הוא מתנגד לתוכניתו של ההיסטוריון. "אני מאמין שההחלטה להדפיס מחדש את הספר הזה היא שגויה", אמר הפרופסור. "הסכנה היא בכך שיפרשו את העניין באופן שגוי במידה שהספר המשמעותי הזה יפורסם שוב בעידוד גרמני". קורן הוסיף את חששו מכך שניצולי שואה עלולים להיפגע מהחלטה לפרסם מחדש ספר המקדם את שנאתו של היטלר כלפי היהודים. את "מיין קאמפף", או בשמו המתורגם - "המאבק שלי", ניתן להשיג כיום באינטרנט. הספר פורסם במדינות רבות, וחלקו גם בישראל.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עותק של הספר "מיין קאמפף"
  צילום: איי אף פי
  7 לילות
  מומלצים