שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יוזמה חדשה: חוק לקידום המוזיקה העברית

  הצעת חוק חדשה קוראת להקמתה של מועצה לעידוד ותמיכה בתחום המוזיקה בישראל. יוזמי הצעת החוק מבקשים בין השאר להקצות תקציב שנתי לתמיכה במוזיקה הישראלית, כפי שנעשה בתחום הקולנוע. במשרד התרבות סקפטיים

  רגע לפני יציאתה של כנסת ישראל לפגרת הקיץ יזמו ח"כ אריה אלדד, אורית נוקד ויוסי ביילין הצעת חוק חדשה, שעניינה קידום המוזיקה הישראלית ועידוד היוצרים. הצעת חוק המוזיקה הישראלית, כפי שהונחה על שולחן הכנסת בשבוע שעבר, קוראת למינוי מועצה שתפעל לעידוד וטיפוח המוזיקה הישראלית ותמיכה בה, תוך "הבטחת חופש היצירה ומתן ביטוי למגוון התרבותי של החברה בישראל, להשקפות השונות הרווחות בה ולערכיה כמדינה יהודית ודמוקרטית".

   

  בהצעת החוק הראשונית נכתב כי תפקידי המועצה, שתמונה על ידי שר התרבות, לייעץ לשר בכל נושא הנוגע למדיניות בתחום המוזיקה. "מועצות מייעצות קיימות בתחום הקולנוע ובתחומי האמנויות, ראוי שתוקם גם מועצה שתעסוק בתחום המוזיקה הישראלית, שבמידה רבה זנוח", אמר ח"כ אלדד.

   

  יוזמי הצעת החוק מבקשים להקצות תקציב שנתי לתמיכה במוזיקה הישראלית על פי תבחינים קבועים מראש, כפי שנעשה בתחום הקולנוע. תפקיד המועצה במקביל יהיה לעודד הפקה, הפצה וביצוע של מוזיקה ישראלית, עידוד שיתופי פעולה בינלאומיים בתחום זה, הענקת פרסים לשירים, לאנשי מקצוע וליוצרים צעירים, ותמיכה בשימור המוזיקה הישראלית, שכיום עיקר פעילות זו נעשית על ידי אנשים פרטיים.

   

  "קיימים כיום גופים רבים העוסקים בתחום המוזיקה הישראלית, ולאחרונה הוקמה

  גם מועצה ציבורית של תעשיית המוזיקה הישראלית בה חברים הגופים החשובים העוסקים בנושא", נכתב בהצעת החוק, "עם זאת, זקוק שימורו וקידומו של השיר העברי לתמיכה, ויש צורך ליצור גוף אחראי על התמיכה ואחראי על סדרי העדיפויות. ריכוז הנושא בידי גוף הפועל על פי חוק ובפיקוחו של השר, הינו פתרון מיטבי".

   

  יש לציין כי הצעות חוק בנושא הוגשו בעבר הן על ידי ח"כ זבולון אורלב והן על ידי ח"כ גילה פינקלשטיין. בשני המקרים נדחו ההצעות. בתגובה להצעת החוק החדשה נמסר ממשרד התרבות: "תחום הזמר העברי הוא חלק חשוב ומרכזי בתרבות הישראלית וראוי לדגש מיוחד, המלווה במשאבים חומריים ונוספים, דבר שלא בא לידי ביטוי מספק בהצעת החוק.

   

  "היה ולא יובטח תקציב ייעודי לעידוד הזמר העברי, ספק אם יש מקום להקמת מועצה מיוחדת, שהרי גם כיום המועצה לתרבות ולאמנות, הפועלת מכוח החוק, מטפלת בזמר העברי במסגרת מדור מיוחד, בראשו עומד היוצר, הזמר והמלחין - אביהו מדינה. המדור לזמר עברי בוחר בימים אלו את הזוכים בפרסי השר לזמר עברי".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוזיקה ישראלית. לעודד ולתמוך
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  לאתר ההטבות
  מומלצים