שתף קטע נבחר

כמה מסובך להעתיק קבצים ב-Windows?

שבע השטויות שעושה Windows בעת העברת קבצים מנקודה A לנקודה B. מזל ש-Vista תיקנה את כל העוולות, נכון? בטח. תשכחו מזה

כשאני משתמש ב-Windows של מיקרוסופט יש שלוש מילים שאני לא מסוגל לשאת - Preparing to Copy. אתם מבינים - שלוש המילים הללו צופנות בתוכן את הבלגן שיש בחלונות מאז גרסתה הראשונה. אמנם לא צברתי מספיק שעות טיסה על Vista כדי שאוכל לדעת זאת בוודאות, אולם ככל הנראה התוהו ובוהו הכרוך בהעתקת קבצים נראה לאנשי מיקרוסופט כמו משהו שחובה להנציח.

 

טור זה הוא מחווה לשבע השטויות שעושה חלונות בעת העברת קבצים מנקודה A לנקודה B. כתבתי טור ברוח זו ערב השקת Vista. מזל שויסטה תיקנה את כל העוולות, נכון? בטח. תשכחו מזה.

 

הערכת זמן קופצנית. אם תנסו להעתיק תיקייה ממקום למקום תגלו לעיתים (אחרי הודעת Preparing to Copy) שהזמן המוערך להעתקת התיקייה הוא, למשל, חמש שעות! אוקי, אולי זו תיקייה גדולה, ולכן כדאי שתנצלו את הזמן ללכת לצפות קצת בטלוויזיה. ההעתקה מתחילה. העסק נראה בסדר. למעשה, זה אפילו מתקדם די מהר.

 

אז נופלת הערכת הזמן לשעתיים בלבד! (נפלא) ואז מתקנת את עצמה לשלוש שעות, ואז חוזרת לשעתיים (הידד) ונופלת לעשר דקות בלבד! (מי היה מאמין). מה כל כך קשה בלספק הערכת זמן מציאותית? קשה לנרמל כמה ערכים ולספק הערכה שימושית?

 

שאלה בהמתנה. אז השארתם את המחשב להעתיק קבצים משך חמש שעות. לא נורא. איך הייתם מרגישים לו חזרתם כעבור ארבע שעות רק כדי לגלות שכלום לא זז? לעיתים מבקשת מערכת ההפעלה לברר מה באמת צופן לבו של המשתמש - למשל כשהוא רוצה לשנות את מיקומם של קבצים לקריאה בלבד. השאלה הגורלית עלולה להופיע זמן מה אחרי שהתחלתם את העברת הקבצים, ולכן גם אחרי שתשיבו - עדיין יישארו חמש שעות. חזרו לטלוויזיה.

 

שמות ארוכים? בעיה. סוף סוף הצלחתם להתחיל את העתקת התיקייה, ואז - בלי הודעה מוקדמת - הפעולה מופסקת כי אחד מהקבצים התברך בשם ארוך מדי, שחלונות מסרבת להעתיק. מה? למה? איך הגיע לתיקייה קובץ עם שם כזה מלכתחילה, אם Windows לא יודעת לטפל בו? מעולם לא הבנתי את האנומליה הזו. אפילו אם הבעיה שרירה וקיימת - למה Windows לא מסיימת את העתקת שאר הקבצים שנמצאים ברשימה? למה היא פשוט נוטשת?

 

הכונן מלא. רות, סוף. כש-Windows מודיעה שהיא מתכוננת להעתקה, נדמה שהיא עושה משהו. לאחר מכן היא עלולה לנטוש את הפעולה משום שהכונן - מלא! רגע, אנשי מיקרוסופט החביבים, יש לי רעיון. מה דעתכם לבדוק את כמות השטח הפנוי בכונן היעד לפני תחילת ההעתקה? מה תכלית שלב Preparing to Copy אם לא לבדוק דברים כאלה?

 

העתקת תיקיות בזו אחר זו? סבלנות. נתתם הוראה להעתיק תיקייה אחת, ו-Windows הודיעה לכם שההעתקה תיקח שעה. בסדר. העתקתם עוד תיקייה בזמן העתקת הראשונה, וחלונות הודיעה שההעתקה השנייה תיקח חצי שעה. רגע - לפתע משתנה האומדן לגבי ההעתקה הראשונה - במקום שעה היא צפויה לארוך כעת שעה וחצי. כל תיקייה נוספת שתנסו להעתיק כעת תקפיץ את הערכת הזמן לשמיים.

 

האבסורד הוא שלו הייתם מסמנים ומעתיקים את שלוש התיקיות יחדיו, זמן ההעתקה היה נמוך משמעותית. מנגנון ריבוי המשימות של Windows עדיין לא יודע לבצע ריבוי משימות כמו שצריך. במקום לבצע את ההעתקות באופן יעיל באמת הוא מעתיק פיסה קטנה מתיקייה 1, פיסה קטנה מתיקייה 2 ופיסה קטנה מתיקייה 3... כל כך קשה לתקן את זה?

 

כן לכל. בזמן העתקה אתם עשויים להישאל האם לדרוס קבצים קיימים בתיקיית היעד על ידי קבצים מתיקיית המקור. לעיתים זו בדיוק כוונתכם, ואתם מורים לחלונות Yes to All. נשמע לי הגיוני שאם המשתמש אומר כן לכל הוא מתכוון לכך. הבעיה, אחרי ענה בחיוב והלך לצפות בטלוויזיה לכמה שעות, Windows עלולה לשאול שוב את השאלה הרת הגורל. כמה פעמים צריך המשתמש להגיד Yes to All כדי שחלונות תאמין לו?

 

לא מוחקת. מה תעשה לי? לעיתים תהליך ההעתקה נעצר פתאומית משום שאחד הקבצים "ננעל". זה יכול להיות למשל וירוס אותו אין אפשרות למחוק באמצעים רגילים (ולא משנה כמה אנו נחושים). תנו לי להבין מה קורה כאן: תוכנה פלונית יכולה להתקין קובץ סורר על המחשב ולנעול אותו ככספת, אבל אני - הבעלים החוקי של המחשב - לא יכול להסיר אותו? זה נשמע הגיוני למישהו?

 

טוב, זו המציאות. אנו חיים אותה באופן יומיומי ויכולים רק לתהות אם אותן קפריזות משתוללות גם במחשב של ביל גייטס. אם כן - האם הוא עושה משהו לגביהן? לי אין מושג. לטעמי Vista מצוידת בקפריזות העתקה חדשות שכמותן טרם ראינו. המחקר שלי כבר בעיצומו.

 

הכתבה פורסמה במקור בגיליון יולי של PC Magazine. לחצו כאן לרכישת מנוי במחיר הכרות. לאתר הבית של PC Magazine

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
חמש שעות לתיקיה?!
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים