שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  את הריקוד הזה אי אפשר להפסיק

  שנה אחרי המלחמה, עיר הרפאים שהיתה כרמיאל לובשת חג. "הרוח הישראלית לא נשברת ולא תישבר", אמר הנשיא שמעון פרס בפתיחת פסטיבל המחולות שחוגג 20

  דקות ספורות לפני שמטחי הזיקוקים האירו אמש (ב') את שמי כרמיאל וצבעו את הלילה בצבעים ובהדי נפץ לקול צהלת הילדים בקהל, חתם הזמר יהורם גאון את מופע הפתיחה של פסטיבל המחולות בשיר "אהבה בת 20" לפסטיבל שנשק אתמול לשלום לשנתו העשרים. "ידענו אש, ידענו רעם", הוא שר בכרמיאל שלמרות החגיגיות, לא שכחה שרק בשנה שעברה נדרשה להתמודד עם מטחים של אש ורעמי נפץ אחרים לגמרי. אל משטח הדשא באמפי של כרמיאל התקבצו עשרות אלפים מכל הארץ בכל הגילאים ומכל העדות שבאו לחגוג בחגיגת המחולות הגדולה בישראל.

   


   

  לברזילאים יש את הקרנבל ולנו, יש את חגיגת החיים הצבעונית בכרמיאל שהיא חוויה משכרת לא פחות. "אין דבר כזה בעולם", אמר נשיא המדינה שמעון פרס, ונעטף באהבת ההמון שקיבל אותו במחיאות כפיים סוערות. הוא צודק, כבוד הנשיא, פסטיבל כרמיאל הוא תופעה יחודית ומעוררת השראה. קל היה לוותר עליה, בעיקר בתקופה של קיצוצים ובעידן שנוטה לזלזל במסורות ומתייחס אל העבר כאל סרח עודף, אבל את המחולות בכרמיאל אי אפשר יהיה להפסיק כי הם מבעבעים מלמטה, מהשטח, פה מרגישים היטב את תחושת הצורך הכמעט קיומית של אהבת הריקוד.

   


   

  הנשיא עמד משתהה מול ההמונים וברך אותם על הרוח החיה. "מצפון יבוא השלום והגליל ייבנה", אמר והוסיף, "בשם מדינת ישראל אני מצהיר שגם לנו, הישראלים, מותר לשמוח, לשיר ולרקוד. בטלוויזיה יש תוכנית 'כוכב נולד' אבל כשאני מסתכל על שמי כרמיאל מזה 20 שנה, הם מלאים בכוכבים שרוקדים לתפארת. אתמול 200 טילים נורו על העיר והיום עשרות אלפי חוגגים מוכיחים שהרוח הישראלית לא נשברת".

   


   

  אל האירוע הוזמנו כמדי שנה שרים, חברי כנסת, ראשי ערים תאומות מן העולם אך בין אלה בלט במיוחד עיסאם עאקל, יו"ר השלטון המקומי הפלסטיני שהוזמן על ידי ראש העיר כרמיאל ויו"ר השלטון המקומי הישראלי, עדי אלדר. "אנחנו בקשר מצוין עם השלטון המקומי הפלסטיני והזמנתי את עאקל ורעייתו להגיע לחגיגות. אני שמח שהסתייע", אומר אלדר ומדגיש, "היה לי חשוב לציין את הגעתו מעל הבמה ואני חושב שהוא מאוד נהנה מהמופע".

   

  קשה היה שלא ליהנות מהמופע אמש שהציע שפע אדיר של שפות מחוליות, כוריאוגרפיות מלאות השראה, תלבושות ססגוניות, חיוניות ויצירתיות מתפרצת שבלטה השנה במיוחד ברעיונות אין סוף שלא הפסיקו להפתיע. עם כל התכנון המדוקדק והמרשים של הפקת הענק, הרשימה לא פחות התפאורה הטבעית שסדרה לקהל ולרוקדים ירח מלא ומחויך בחג האהבה הזה.

    

  "אנחנו עם שלא יכול להרשות לעצמו לוקסוס של תבוסה ומי שרוצה לראות ניצחון די לו להביט בקהל הזה שנאסף מכל חלקי הארץ בכדי לשיר, לשמוח ולרקוד", אמר יהורם גאון. אם ההמנון הישראלי מייצג במשהו את עם ישראל, הרי שהתקווה נטועה בדיוק באירועים כמו כרמיאל שרודפים אחרי שמחת החיים, מוחקים לרגע את הבדלי המעמדות, השסעים והפערים החברתיים ומתעקשים עדיין על חזון הביחד. כל שיר שנרקד אמש על הבמה העלה מחשבות על התמימות שאבדה ועל ההיאחזות מעוררת ההשתהות וההערכה במקום ובמה שהוא מסמל. "ארץ של העם, ארץ לעולם, ארץ בה נולדנו, ארץ בה נחיה יהיה מה שיהיה", הם רקדו על הבמה בבגדי כחול-לבן ובמקום הזה שבו שום דבר אינו מובן מאליו, הכל מורכב ופשוט כל כך, נגלו לפתע לעין השורשים העמוקים והבסיסיים של התרבות הישראלית שהיא ככל הנראה הדבק המחבר. בכרמיאל ימשיכו לרקוד במעגלים, על הבמות המרכזיות, באולמות, במרכזי הספורט ותחת כיפת השמיים בשלושת הימים הקרובים כי כך היה בעשרים שנה האחרונות וכך יהיה.

   

  צילומים: מתי אלמליח

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פסטיבל כרמיאל. לא הפסיקו להפתיע
  צילום: מתי אלמליח
  לאתר ההטבות
  מומלצים