שתף קטע נבחר
צילום: איי אף פי

קייטנות החמאס בעזה: יש קבב, אין נשק

בקייטנות הפתח אוכלים כריך עם נקניק פשוט, אך בחמאס תקבלו קבב ופלאפל. עשרות אלפי ילדים לומדים ומבלים בקייטנות החמאס ברצועה. לצד לימודים על הנביא מוחמד והאיסלאם, הם מבקרים בים ובגן החיות. אימונים בנשק? תשכחו מזה

בישראל ובעולם מייחלים לנפילת החמאס ברצועת עזה, אבל בפועל התמיכה בתנועה בקרב התושבים המקומיים רק מתחזקת. כחלק מהידוק הקשר עם התושבים מפעילה התנועה בחודשי הקיץ כ-100 קייטנות ברצועה, בהם לומדים ומבלים עשרות אלפי ילדים את המשנה של תנועת ההתנגדות האיסלאמית.

 

בחמאס רואים חשיבות גדולה בקייטנות, שעליהן לא נגבה תשלום. "הילדים האלה הם צבא העתיד של החמאס. מי שמדבר על כך שצריך לחסל את התנועה שלנו מוזמן לבקר במפעל האדיר הזה, שמבטיח קו ייצור של עשרות אלפי פעילים לשנים רבות", אומר ל-ynet פעיל בתנועה בעזה.

 

אחד מהילדים שהצטרפו לקייטנות החמאס בקיץ, הוא אחמד (12), שאביו כלוא בבית סוהר בישראל. על הפעילות בחופש הגדול הוא מספר: "בקייטנה לוקחים אותנו לים, לגן החיות ועושים לנו הרבה פעילויות. הרבה תחרויות בידע, בחשבון, ידע כללי וגם בדת. בקייטנות של החמאס מלמדים הרבה דת על הנביא, על האיסלאם, על ההיסטוריה של האיסלאם. לא מלמדים אותנו על נשק. אף פעם לא אימנו אותנו בנשק. אבל מלמדים אותנו על פלסטין ועל היהודים שלקחו את פלסטין ועל זה שאנחנו מוסלמים וצריכים להתפלל ולהיות מוסלמים טובים".

 

"לא כאן בשביל להימחק"

הקייטנות של החמאס מתקיימות בכל מקום: בחצר בתי ספר, בחוף הים ואפילו בחורשות. לעומת זאת בתנועה המתחרה, הפתח, מפעילים רק כמה קייטנות בודדות. "גם כשהפתח היו הכי חזקים הם לא נתנו בקייטנות את מה שחמאס נותן. שם חשבו איך לעשות כסף ובעיקר איך לגנוב כסף, לעומת זאת בחמאס חושבים רחוק", אומר פעיל בתנועה בעזה.

 

ואכן, התנאים בקייטנות של החמאס והפתח שונים לחלוטין. החמאס ברצועת עזה הוא היום תנועה עשירה והמונית הרבה יותר, מה שמאפשר להחזיק הרבה יותר מדריכים, להציע מגוון רחב יותר של פעילויות ואפילו לתת לילדים בארוחת הצהריים מנות נדיבות של בשר על האש, דבר שאפילו לא נהוג בקייטנות בישראל.

 

"היום אכלנו בבוקר פלאפל ובצהריים קבב" מספר אחמד. לעומת הקבב של החמאס מסתפקים בפתח בסנדוויצ'ים עם נקניק פשוט.

 

בחמאס לא מסתירים שהם חושבים לטווח הארוך: "הילדים האלה הופכים לפעילי התנועה. את התלמידים הטובים אנחנו שולחים לסדנאות מיוחדות, מממנים להם לימודים באוניברסיטה האיסלאמית וכך יש עתודה של הנהגה ופעילי שטח בכל הרמות והתחומים. אולי בעולם יצליחו להחליש את החמאס, אבל הם לא יצליחו למחוק את התנועה הזו. זה כמו להיאבק בטחנות רוח. חמאס הוא העתיד של הפלסטינים לפחות בעזה - לטוב ולרע. אם אתם לא מאמינים בואו לקייטנות הירוקות", אומר פעיל החמאס בעזה. 

 

עוד בסדרה:

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוחים בים ברצועת עזה
צילום: איי פי
דגלי חמאס בעזה
צילום: איי אף פי
מומלצים