שתף קטע נבחר

לוב: מפגע "לוקרבי" ישוחרר בתמורה לאחיות

בנו של שליט לוב קדאפי, סיף אל-איסלאם, צוטט בעיתון הצרפתי "לה מונד" כאומר כי בתמורה לשחרורם בשבוע שעבר של חמש האחיות הבולגריות והרופא הפלסטיני שהורשעו בהדבקה מכוונת של ילדים לובים באיידס, יוחזר ללוב סוכן שמרצה מאסר עולם לאחר שהורשע בפיצוץ מטוס חברת פאן-אם בשמי לוקרבי ב-1988. בלונדון הכחישו את הדברים

לוב הביעה היום (ד') ביטחון כי סוכן מטעמה, שהורשע במעורבות בפיצוץ מטוס פאן-אם מעל שמי לוקרבי בסקוטלנד ב-1988 יוחזר בקרוב למדינה. כך צוטט בנו של שליט לוב, מועמר קדאפי, סיף אל-איסלאם, בעיתון הצרפתי "לה מונד".

 

הסוכן, עאדל באסת אל-מגרחי, הורשע ב-2001 בפיצוץ מטוס הנוסעים מעל שמי סקוטלנד, שבו נהרגו 270 בני אדם. הוא מרצה עונש מאסר עולם בבית כלא בסקוטלנד, אך לאחרונה קיבל זכות לערער על גזר דינו. "בקרוב נשיג הסכם הסגרה עם בריטניה", צוטט אל-איסלאם בעיתון הצרפתי, והוסיף כי פקידי ממשל לובים ביקרו בלונדון לפני כחודש כדי לדון בסוגייה.

 

איסלאם טען כי יש קשר ברור בין הסוגייה לבין שחרורם של חמש האחיות הבולגריות והרופא הפלסטיני שהורשעו בלוב בהדבקה מכוונת של ילדים לובים בנגיף האיידס. "יצרנו קשר בין שתי הפרשות, וגם הסכמנו שהסוגייה תטופל בדרג דו-צדדי בין לוב לבריטניה, למרות שמוקדם יותר נמסר לנו שהעניין יידון בדרג כל-אירופי", אמר.

 

עם זאת, ההכחשות מלונדון לא איחרו לבוא: דובר משרד החוץ הבריטי ציין כי אין כל קשר בין שחרורם של האחיות והרופא בשבוע שעבר - לסוגיית לוקרבי. "כל החלטה על גורלו של אל-מגרחי תתקבל רק במסגרת רשויות החוק הסקוטיות והמערכת המשפטית הסקוטית. לא מתרקמת כל עסקה", אמר הדובר.

 

בראיון שהעניק איסלאם מוקדם יותר השבוע לסוכנות הידיעות רויטרס, ציין כי לוב משוכנעת כי תצליח להוכיח את חפותה באשר לפרשת פיצוץ המטוס מעל לוקרבי, וכי בראש סדרי העדיפויות הלאומי ניצבת משימת שחרורו של אל-מגרחי. בריטניה כבר נאלצה לפרסם הכחשות מסוג זה לפני כמה שבועות, לאחר שהודתה כי בין לונדון לטריפולי מתגבשת הסכמה על שיתוף פעולה משפטי, בכלל זה הסכם הסגרה וחילופי אסירים.

 

בדיווח ב"לה מונד" נכתב כי צרפת הסכימה למכור ללוב טילים נגד טנקים - במסגרת הסכם צבאי רחב יותר. "זוהי עסקת הנשק הראשונה בין לוב למדינה ערבית", ציטט העיתון את אל-איסלאם בנושא. הוא הוסיף כי הוא מצפה שבקרוב ייחתמו עסקות נשק נוספת.

 

צרפת לא חשפה פרטים על העסקה, אך אל-איסלאם אמר ל"לה מונד" כי מדובר בעסקה תקדימית. "ההסכם מכסה תמרונים צבאיים משותפים, כמובן. כמו כן, נרכוש מצרפת טילי "מילאן" נגד טנקים בשווי 100 מיליון אירו", אמר. בנוסף, ציין אל-איסלאם כי ההסכם כולל מיזם לייצור משותף של כלי נשק וציוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-איסלאם. בקרוב יושג הסכם?
צילום: רויטרס
מומלצים