שתף קטע נבחר

שר התשתיות: אציע לממשלה להקים תחנת כח גרעינית

בלעדי: שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, אמר היום כי יגיש לממשלה בתוך מספר חודשים תוכנית להקמת תחנת כח גרעינית בשיבטה שבבנגב. לדבריו, התוכנית מתואמת עם משרד ראש הממשלה והוועדה לאנרגיה אטומית וראש הממשלה אולמרט תומך בה. מומחי משרד התשתיות מעריכים כי ניתן יהיה להגיע להפעלת התחנה הגרעינית בעוד כ-9 שנים

ממשלת ישראל עומדת לקבל החלטה היסטורית בדבר הקמת תחנת כוח גרעינית באזור שיבטה שבנגב. כך הודיע היום שר התשתיות, בנימין בן אליעזר,  בנאום שנשא בוועידת איגוד המהנדסים של חברת החשמל. מדובר בתכנית ישנה מאוד, שלמעשה כבר הוחלט עליה בשנות ה-70. ואולם, הדיונים על התכנית הוקפאו מסיבות פוליטיות וכפי שפורסם בעבר ב-ynet הם חודשו לפני כשנה.

 

לאחרונה התקבלו הבנות בין משרד התשתיות, משרד ראש הממשלה והוועדה לאנרגיה אטומית לפיהן התכנית תחודש ותובא לאישור הממשלה בתוך מספר חודשים. השר בן אליעזר אמר כי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, תומך בהקמת תחנת כוח גרעינית.

 

מומחים במשק האנרגיה מעריכים כי עם אישור התכנית בממשלה יעברו עוד שמונה שנים לפחות עד שהתחנה תקום.

 

התחנה תייצר 10% מצריכת החשמל במדינה

התחנה המתוכננת מיועדת לייצר בין 1,200 מגה-וואט ל-1,500 מגה-וואט חשמל שיהיו תוך עשור בערך כעשירית מצריכת החשמל של המדינה. הממשלה צריכה להחליט האם התחנה תוקם בידי חברת החשמל או על ידי חברה פרטית שתפעל בפיקוח ממשלתי.

 

המניע להחלטה הוא הידלדלות מקורות האנרגיה בעולם ובעיקר הגז הטבעי והנפט מצד אחד, והנזק הסביבתי שגורם הפחם מצד שני.

 

הארגונים הירוקים דורשים שישראל תייצר את מרבית החשמל מאנרגיית השמש, אך בממשלה לא מעוניינים לפתח את אנרגיית השמש בגלל העלויות היקרות של הפיתוח. עם זאת, גם הארגונים הירוקים וגם הממשלה מסכימים כי המדינה אינה יכולה להתבסס על פחם וגז טבעי בלבד לייצור חשמל וכי בעולם המערבי כבר אין מדינות שמתבססות רק על מקורות כאלה.

 

פואד: הוועדה הבינ"ל תפקח רק על המתקן בשיבטה

בעולם קיימות היום כ-300 תחנות כוח גרעיניות הנמצאות בפיקוח הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית ומרבית מדינות המערב מייצרות חלק מהחשמל שלהן באמצעות אנרגיה גרעינית.

 

הוועדה לאנרגיה אטומית הבינלאומית הודיעה השבוע כי תאשר לישראל להקים את תחנת הכוח הגרעינית בפיקוחה. גורמים ביטחוניים הביעו חשש שהוועדה עלולה להתערב גם בפרויקטים גרעיניים נוספים של ישראל אך במשרד התשתיות אמרו שהוועדה תפקח על הפעילות בשיבטה בלבד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר בן אליעזר. החלטה הסטורית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים