שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אולמרט: לא מתכוונים לתקוף - וגם סוריה לא
  "לא צפויה מלחמה" אמר ראש הממשלה בקבינט, "אבל יש חשש שמישהו יחשוב בטעות שתהיה מתקפה ומלחמה שאף אחד אינו מעוניין בה. לכן יש להיערך לכל תרחיש, כדי שישראל תהיה מוכנה"

  לא צפויה הסלמה עם סוריה ולא צפויה עמה מלחמה - כך אמר הבוקר (ד') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בישיבת הקבינט למעקב אחר מוכנות העורף.  ישראל, הבהיר אולמרט, אינה מתכוונת לתקוף - וכך גם סוריה. "אבל יש חשש שמישהו יחשוב בטעות שתהיה מתקפה ומלחמה שאף אחד אינו מעוניין בה", הוסיף. "לכן, יש להיערך לכל תרחיש, כדי שישראל תהיה מוכנה".

   

  כדי להרגיע את הצד השני - המתוח בין כה ובין כה - ציין ראש הממשלה שהישיבות מן הסוג הזה נערכות "על מנת להיערך לכל תרחיש, ועם זאת, ישראל מבקשת להימנע מהסקת מסקנות לא נכונה".

   

  במהלך הישיבה שמעו השרים סקירות אודות מצבו הנוכחי של העורף, בעיקר מול איום הטילים מצפון ומצפון-מזרח. בין השאר, הם דווחו על התקדמות בנושאים השונים שנחשפו בדו"ח מבקר המדינה וביתר הדו"חות החמורים על מלחמת לבנון, בכלל זה הגנה על חומרים מסוכנים.

   

  הסוגייה הסורית זכתה להתייחסות גם מצידו של ראש משלחת הנציבות האירופית לישראל, השגריר רמירו סיבריאן אוזל. "הרושם שלי הוא שאין מתיחות לא בצד הסורי ולא בצד הישראלי", אמר בשיחה עם כתבים בירושלים. "לראייה, שר החוץ של ספרד, מיגל מוראטינוס, הביא לאחרונה מסרים חיוביים מדמשק לראש הממשלה אולמרט ולדעתי זה טוב. כל התחדשות של עימות בין חיזבאללה לישראל יכולה להשליך על הסכסוך הערבי-ישראלי אבל זו רק ספקולציה".

   

  סיבריאן אוזל התייחס גם לברית המתהדקת בין טהרן לדמשק ואמר: "מספר חברות באיחוד האירופי סבורות שהדבר הטוב ביותר עבור סוריה הוא להצטרף לגוש המדינות באירופה ובאזור הים התיכון, זאת במקום הברית עם איראן. צריך לתת לסורים אלטרנטיבה אטרקטיבית לשם כך".

   

  במהלך השנה שחלפה מאז המלחמה - ובפרט בשבועות האחרונים - נשמעים מסרים סותרים מן העבר השני של הגבול. מחד חוזר הנשיא בשאר אסד שוב שוב על קריאותיו למשא-ומתן לשלום, אך מנגד, הוא מאיים בנשק ה"התנגדות" עד השבת הגולן לסוריה.    

   

  אבל לא רק דמשק מדירה שינה מעיניהם של מקבלי ההחלטות בישראל. גם האפשרות להתלקחות מחודשת עם חיזבאללה מעסיקה את מערכת הביטחון, כשאחד התרחישים מדבר על עימות משולב - מול אסד, נסראללה וגם החמאס בעזה, וכל זאת בגיבוי איראני.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים