שתף קטע נבחר

מהפיכה בחזית: חוזרים לבנות מרפסת מעל מרפסת

בהמלצת המועצה הארצית לתכנון ובנייה, צפוי שר הפנים לאשר תקנות חדשות שיבטלו את הצורך בבניית מרפסות מדורגות ויאפשרו לחזור ולבנות מרפסת מעל מרפסת. במקביל תוגבר האכיפה על מנת למנוע סגירת מרפסות. מנכ"ל התאחדות הקבלנים: "מדובר במהפיכה לרוכשים ולמתכננים"

בקרוב, מהפיכה בחזיתות הבניינים. המועצה הארצית לתכנון ולבניה החליטה בישיבתה מאמש להמליץ לשר הפנים על תיקון התקנות בנושא חישוב שטחים ואחוזי בניה של מרפסות, באופן שיאפשר חזרה לבנייה של מרפסת מעל מרפסת במקום מרפסות מדורגות. התקנות החדשות יעברו לאישור משרד המשפטים ולחתימת שר הפנים, מאיר שטרית, שצפוי לאשר את התיקון.  

 

בשנת 1992 קבעה המועצה הארצית כי מרפסות יחושבו כחלק מאחוזי הבנייה של הדירה, אלא אם יש ביניהן הפרדה בגובה של שתי קומות לפחות מעל רצפת המרפסת. מטרת התקנות היתה למנוע סגירת מרפסות באופן לא חוקי, כך שרצפת המרפסת העליונה מהווה קירוי של המרפסת התחתונה.

 

בהתאחדות הקבלנים פעלו בתקופה האחרונה לשינוי התקנות הנוכחיות שיצרו לטענתם אילוצים תכנוניים ובניית מרפסות "מדלגות". התוצאה היתה בניית מרפסות קטנות יותר, חוסר אחידות חזותית כתוצאה מכך שהמרפסות הלא מקורות חייבו את בעלי הדירות בבניית פרגולות או הצללות אחרות ופגיעה בפרטיות מכיוון שהמרפסות היו חשופות לשכנים מלמעלה.

 

תוגבר האכיפה נגד סגירת מרפסות

בהחלטתה קבעה המועצה הארצית, בראשות מנכ"ל משרד הפנים, אריה בר כי יש לחזור למודל הבנייה הקודם. במסגרת התקנות החדשות יוגבל שטחן של המרפסות הפטורות מחישוב שטחים ל-12 מ"ר או 10% משטחה העיקרי של הדירה (הנמוך מביניהם), כאשר שטח עודף במרפסות ייחשב במניין השטח העיקרי המותר לבניה.

 

יחד עם זאת הודיעה המועצה כי שינוי התקנות יחייב הקפדה מיוחדת של הרשויות בעניין סגירת מרפסות, אשר תחשב סטייה מההיתר ותביא להכללת שטח המרפסת הסגורה במניין השטח העיקרי בדירה.

 

מנכ"ל התאחדות הקבלנים, יוסי גורדון אמר "מדובר בבשורה גם לרוכשי הדירות שיקבלו מרפסות גדולות יותר ופרטיות יותר, וגם לקבלנים וגם למתכננים שלא יהיו כבולים יותר לתקנות המקשות על תכנון חזיתות הבתים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיא בן-חיים
בקרוב מרפסת מעל מרפסת
צילום: גיא בן-חיים
מומלצים