שתף קטע נבחר

נוהל חלוץ. כך בוטלה הארנונה למרפסת

תושב שכונת צהלה שבצפון תל-אביב, הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ, פנה לפני שמונה שנים ל"רוני" חולדאי בבקשה שלא תחשיב את המרפסת המרוצפת בווילה שלו לצורך חישוב הארנונה. בעירייה הוחלט כי הוא צודק, והמס בעבור המרפסת בוטל. "ידיעות תל-אביב" מפרסם הבוקר כי בעירייה שכחו לפרסם את הנוהל, כדי שגם שאר התושבים יוכלו לשלם פחות

מדוע מסתירה עיריית תל-אביב מתושביהּ כי כבר לפני שבע שנים שינתה את מדיניות הארנונה המתייחסת למרפסות גן ולחצרות מרוצפות? במשך שנים פעלה העירייה תוך פרשנות משונה על צו הארנונה, שלפיה חצר מרוצפת ומוקפת בשלושה קירות תחויב בתשלום ארנונה מלא כמרפסת גן, עד שלתמונה נכנס ב-1999 הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, תושב שכונת צהלה בצפון העיר.

 

מי שבאותם ימים עמד להתמנות למפקד חיל-האוויר, שלח מכתבים נזעמים לעיריה, כינה את התשלום "גזילה" ובמסגרת מאבקו אף הפנה מכתב לראש העיריה, "רוני" חולדאי. בכירים בעיריה הגיעו לביקור בביתו של חלוץ, ולאחר בדיקת השטח בוטל החיוב שלושה חודשים רטרואקטיבית. בהמשך הוצא נוהל פנימי חדש, ובו פרשנות שונה לחוק העזר העירוני. הבעיה היא שהנוהל החדש, שלצורך העניין נכנה אותו "נוהל חלוץ" – לא הובא לידיעת הציבור.

 

לפני שמונה שנים נכנס חלוץ לווילה החדשה והתרעם על גובה תשלומי הארנונה הנגבים בעבור החצר שלו. הוא התקומם על כך שעל פי העיריה, חצר מרוצפת ומוקפת בשלושה קירות היא חלק אינטגרלי של המבנה הנקרא מרפסת גן, ועל פי חוק העזר העירוני יש לגבות בעבורה מסי ארנונה הזהים בגובהם למסים הנגבים בעבור שאר חלקי הבית. לאחר תכתובת ענפה עם העיריה - שכללה גם מכתב שהופנה ל"רוני" חולדאי - הוחלט לבטל לחלוטין את החיוב.

 

במכתב שהפנה לחולדאי - מכר ותיק שלו מחיל-האוויר - כתב חלוץ: "רוני שלום... מסתבר שעיריית תל-אביב חושבת אחרת, וחצר מרוצפת תחת כיפת השמיים שוות ערך בעיניה למ"ר בנוי בתוך הבית. אני לא מצליח להבין את ההגיון. נראה לי שזו גזילה לאור היום ועיוות הצדק".

 

יו"ר ועדת הביקורת בעיריית תל-אביב, רון לוינטל, נדהם לשמוע השבוע על הנוהל הפנימי. "איני מבין מדוע העיריה הסתירה עד עכשיו את הנוהל - הרי היא לא שינתה את צו הארנונה, שלפיו ניתן עדיין לגבות מחיר מלא בעבור מרפסת גן. אני שמח על הטיפול בתושב דן חלוץ, ומקווה שכל תושב אחר בתל-אביב יטופל באותה צורה כשיפנה למנהל הארנונה".

 

עו"ד גיורא ארדינסט הגיב לכתבה בשם חלוץ: "השגתו של מרשי הוגשה לעירייה בהליך מקובל ובאופן לגיטימי, וזכתה לטיפול שגרתי שאינו חורג מהטיפול הניתן לכל אזרח אחר. למותר לציין כי השגתו של מרשי, שהתקבלה לבסוף, אינה מעידה שזכה ליחס שונה מהיחס שנותנת העיריה לכל אזרח. ההחלטה בעניינו לא הוחלה רק לגביו אלא היא חלק ממדיניות כללית של העיריה זה שנים רבות".

 

מעיריית תל-אביב נמסר: "ערעורו של חלוץ הוגש, אבל המתין לתורו יחד עם עררים אחרים שהוגשו באותה עת. ההחלטה לבטל את החיוב התקבלה לפני שהגיע תורו של הערר להישמע וממילא התייתר הצורך בו. לגבי הפרסום, העיריה מפרסמת אך ורק שינויים בצו הארנונה, ובמקרה זה מדובר בנחיה פנימית בלבד".

 

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות תל-אביב" מרשת "ידיעות תקשורת" 

פורסם לראשונה 09/08/2007 23:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא מבין את ההגיון". חלוץ
צילום: חיים צח
צילום: יריב כץ
"רוני שלום". חולדאי
צילום: יריב כץ
מומלצים