שתף קטע נבחר

זירת הקניות

זיהום הסביבה: קיבוץ נען נקנס ב-280,000 שקל

בית המשפט קבע כי שפכים ופסולת שמקורם ברפת הקיבוץ הפכו למפגע סביבתי - וזיהמו מקורות מים. המשרד להגנת הסביבה: "פסק הדין משקף את מדיניות העלאת רף הענישה של מזהמים"

בעקבות זיהום מקורות מים עקבי שנגרם בשל התחזוקה הלקויה של רפתות קיבוץ נען, בית משפט השלום ברמלה חייב את הקיבוץ בתשלום קנס כספי העומד על 280,000 שקל. במקביל אולץ הקיבוץ לחתום על התחייבות כספית בסך 300,000 שקל, לפיה יימנע למשך שנתיים מביצוע העבירות בהן הורשע. מרכז המשק ומרכז הרפת נקנסו אף הם, אולם בסכומים נמוכים של אלפי שקלים.

 

על-פי כתב התביעה שהגיש המשרד להגנת הסביבה, בין השנים 2000 עד 2003 לא טופלו שפכי הרפתות כנדרש, ערימות זבל בקר היו מונחות על קרקע חשופה ונשטפו במי הגשם, פסולת ומי שטיפה גלשו מחצרות הרפת לכיוון תעלות הניקוז

ועוד. השפכים זרמו לאגן ההיקוות של נחל שורק, הממוקם בחלקו המזרחי של אקוויפר החוף המספק מים שאובים ליישובי מרכז הארץ.

 

פסיקת בית המשפט קובעת כי "במשך תקופה ממושכת הנאשמים התעלמו מהפניות ומדוחות הביקורות, לא השקיעו בתשתיות הרפת ולא תיקנו את הדרוש למניעת או צמצום המפגעים". לדברי עו"ד תמר זהר מהלשכה המשפטית של המשרד להגנת הסביבה, "מדובר בקנס הגבוה ביותר שניתן עד היום לרפת. פסק הדין משקף את מדיניות המשרד ועמדת בתי המשפט בנוגע להעלאת רף הענישה כלפי מזהמי סביבה בכלל - ומקורות מים בפרט".

 

למרות פניית ynet, קיבוץ נען סירב להגיב לפסיקת בית המשפט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שיה אגוזי
"קנס שיא". ארכיון
צילום: שיה אגוזי
מומלצים