שתף קטע נבחר

ב-CIA ערכו את אחמדי-נג'אד בוויקיפדיה

תוכנה המנתחת את השינויים שנערכים באנציקלופדיה החופשית חושפת כי גולשים המשתמשים במחשבי ה-CIA שינו ערכים על המלחמה בעירק, ועל נשיא אירן אחמדיניג'אד

גולשים ממחשבים של ה-CIA גלשו לאנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה וביצעו שינויים בערכים שונים כמו המלחמה בעירק, נשיא אירן מחמוד אחמדי-נג'אד, וראש ה-CIA לשעבר, ווליאם קולבי. כך על פי תוכנת סריקה חדשה שעוקבת אחרי השינויים בוויקיפדיה.

 

ויקיפדיה מאפשרת לכל גולש לכתוב ערכים חדשים באנציקלופדיה, או לערוך ערכים קיימים. כל השינויים והגירסאות מתועדים באתר מהרגע שהערך נכתב, והתיעוד כולל את כתובת ה-IP של הגולש שביצע את השינויים.

 

תוכנת WikiScanner, שפורסמה לאחרונה ברשת, מנתחת את ההסטוריה המתועדת הזאת, ובאמצעות הצלבה של כתובת ה-IP ובדיקה על שם מי הן רשומות, מאפשרת לאתר מי ביצע שינויים באנציקלופדיה החופשית. כך ניתן לחפש שינויים שביצעו ארגונים גדולים או חברות, שיש להן אינטרס בעניין. מבדיקות שערכו גולשים התברר שגם הבולשת האמריקנית, ה-FBI, וחברות מסחריות גדולות ביצעו שינויים בערכים הנוגעים להן.

 

ה-CIA עוסקת באחמדיניג'אד, באפי והקוביה ההונגרית

חיפוש השם Central Intelligence Agency מפיק דו"ח ובו כל השינויים שבוצעו על ידי גולשים המחוברים דרך מחשבי סוכנות הביון. בין השאר עולה כי מישהו המשתמש במחשב של ה-CIA הוסיף את המילה "Wahhhhhh!” בערך על נשיא אירן מחמוד אחמדי-נג'אד, בפסקה הדנה בקמפיין הנשיאותי שלו.

 


 

עוד עולה מבדיקות בתוכנה כי מישהו מ-IP של סוכנות הביון האמריקנית הוסיף הערה בערך על ההרוגים בעיראק, כי מדובר בהערכות בלבד ולא במספרים רשמיים. הגולשים מה-CIA הרחיבו גם את הערך על וויליאם קולבי, ראש ה-CIA לשעבר.

 

יצויין כי ב-CIA לא דואגים רק לשנות ערכים הקשורים אליהם או אל ארה"ב. הדו"ח שהפיקה התוכנה מראה כי הגולשים מסוכנות הביון הגדולה שינו גם את הערך על מבקר הסרטים רוג'ר איברט, שיר מפרק בסדרה "באפי", הקוביה ההונגרית, קומיקסים אינטרנטיים, מקומות באזור וושינגטון הבירה ווירג'יניה הסמוכה ועוד ערכים שונים.

 

ה-CIA: מצפים לשימוש אחראי במחשבים

השינויים שבוצעו בערכים עשויים להוות הפרה של ההנחיות של האתר בנושאי ניגוד אינטרסים, כך אומר דובר של האתר לסוכנות הידיעות רויטרס.

 

דובר ה-CIA, ג'ורג' ליטל, אמר לרויטרס כי הוא לא יכול לאשר אם נעשה שימוש במחשבי הסוכנות על מנת לבצע את השינויים הללו והוסיף כי "הסוכנות תמיד מצפה שיעשה שימוש אחראי במחשביה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוסיפו לו "!Wahhhhhh". אחמדי-נג'אד
צילום: איי אף פי
מומלצים