שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ישראל תסגיר לצרפת חשוד בהונאת ענק
  ז'ילברט שיקלי חשוד שנהג להתקשר ביחד עם שותפיו לסניפי בנק בצרפת, להתחזות למנכ"לי הבנק ולהורות על ביצוע העברות בנקאיות. בית המשפט החליט להיענות לבקשת הרשויות בצרפת ולהסגיר את שיקלי, החשוד שהצליח להוציא במרמה 20 מיליון אירו

  בית המשפט המחוזי בירושלים נענה לבקשת המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה וקבע כי ניתן להסגיר את ז'ילברט שיקלי, החשוד בהונאת בנקים צרפתיים בסך 20 מיליון אירו, לרשויות בצרפת.

   

  הפרשה זכתה בשנה שעברה לכותרות רבות בעיתונות הצרפתית. שיקלי ושניים משותפיו חשודים שנהגו לבצע את תרמיתם מישראל. על פי החשד, הם נהגו להתקשר למנהלי סניפי בנק בצרפת ולהתחזות למנכ"לי הבנק שאליו פנו. בשיחתם עם מנהלי הסניפים הורו להם החשודים לשתף פעולה עם "סוכנים סמויים" של רשויות חקירה בצרפת, העוסקות בחקירה בנושא מימון טרור ואמורים ליצור עמם קשר.

   

  כעבור זמן, יצרו שיקלי ושותפיו קשר עם מנהלי הסניפים, הציגו עצמם כנציגי מערכת הביטחון בצרפת וביקשו מהמנהלים לרכז עבורם נתונים על העברות הסכומים הגבוהים ביותר. לאחר שקיבלו את הנתונים לידיהם, ביקשו שיקלי ושותפיו ממנהלי הסניפים להעביר את סכומי הכסף לחשבונות בנק ברחבי העולם בשליטתם של מבצעי המרמה. חלק מהכספים שהתקבלו הועברו לחשבונות בבנקים שונים בעולם: הונג קונג, סין, אנגליה, שוויץ, רוסיה, אסטוניה וליטא.

   

  שותפיו של שיקלי, שגם נגדם הוגשה בקשת הסגרה, חזרו מרצונם לצרפת בשנה שעברה כדי לעמוד לדין. שיקלי בחר להישאר בישראל עד תום הליך ההסגרה נגדו. השופט בדימוס עזרא קמא, שהכריע בעניינו של שיקלי, קבע כי די היה בחומר הראיות שצורף לבקשת ההסגרה על מנת לענות על דרישות החוק.

   

  "המבוקש לא ייחשב כתושב ואזרח מדינת ישראל בעת ביצוע העבירות, למרות שביצען משטח ישראל. זאת, מפני שמייד עם הגיעו לישראל מצרפת בתחילת שנת 2005, החל לבצע את העבירות המיוחסות לו. לכן, הוא לא יהנה מהזכות לשוב ולרצות את עונשו בישראל אם יורשע בצרפת. שיקלי יישאר במעצר עד לביצוע הסגרתו ועומדים לו 30 יום על מנת להגיש ערעור על ההחלטה", קבע השופט קמא. 

   

  פסק הדין תואם את "תקדים רוזנשטיין", מפני שגם בפרשה מסועפת זו, רוב המעשים המיוחסים למבוקש בוצעו מתוך שטח ישראל. בנוסף, העובדה שכל הקורבנות לכאורה במסכת המרמה והלבנת ההון נמצאים בצרפת מצדיקה את הסגרת המבוקש לידי רשויות אכיפת החוק בפריז.

   

  את בקשת ההסגרה הגישו עו"ד יצחק בלום ועו"ד יעל ויאס, מהמחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה. מהפרקליטות נמסר כי ההצלחה בתיק היא פרי שיתוף הפעולה בין רשויות אכיפת החוק בארץ ובצרפת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים