שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "אחרי שבוע עקוב מדם, אין מקום למחלוקת"
  נושא תאונות הדרכים יעמוד הבוקר במוקד ישיבת הממשלה ובסביבתו של שר התחבורה, שאול מופז, שולחים מסר פייסני כלפי אולמרט. במקביל, אומרים בסביבתו כי מופז ידרוש שיתוף פעולה של כל המשרדים כדי למגר את נגע התאונות: "יש אחריות לשר התחבורה, אך גם לשרים אחרים ובראשם ראש הממשלה". בסוף השבוע נהרגו בכבישים חמישה בני אדם

  בלשכתו של שר התחבורה, שאול מופז, נערכים לישיבת הממשלה הבוקר (א') במסגרתה יועלה לדיון נושא תאונות הדרכים. בסביבתו של מופז מבקשים לעבוד בשיתוף פעולה עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ואומרים: "אחרי שבוע עקוב מדם, וחודש בו נשפך כל כך הרבה דם על כבישי ישראל, אין מקום למחלוקת בין ראש הממשלה ושר התחבורה". יש לציין כי במהלך השבוע האחרון נהרגו בכבישי ישראל 14 בני אדם, ומאז תחילת החודש - 40 בני אדם.

   

  השר מופז צפוי לסקור בישיבת הממשלה השבועית את נתוני תאונות הדרכים, לאחר שבמהלך סוף השבוע נהרגו חמישה אנשים בכבישים. הוא יציג בפני השרים את הדרכים למאבק כפי שפותחו לאחרונה במשרד, ובראשם עניין הרשות החדשה לבטיחות בדרכים. רשות זאת, בין היתר, מבקשת לנקוט בפעולה אינטגרטיבית של כלל המשרדים הממשלתיים הנוגעים בדבר, כדי להפחית את מספר התאונות. כך למשל, המשרד לביטחון הפנים, משרד המשפטים, המשרד לתשתיות לאומיות וכיוצא באלה ישתפו פעולה כדי לקדם את הנושא.

   

  מדובר באותה רשות שבגין תקציבה התפתחה מחלוקת בין השר מופז לראש הממשלה בישיבת הממשלה שעסקה בתקציב 2008 לפני כשבועיים. אז עזב מופז בזעם את הישיבה לאחר שכעס על כך ששר האוצר סירב לבטל קיצוץ בסך 150 מיליון שקל בתקציב הרשות לבטיחות בדרכים, כחלק מקיצוץ כולל בסך של 800 מיליון שקל ממשרדו. בטרם עזב הותיר אחריו פתק עבור אולמרט: "זהו חוסר אחריות לאומי ולא אתן יד לכך".

   

  מאז, טרם דווח על פתרון למשבר התקציבי ברשות לבטיחות בדרכים. עם זאת, ערב הדיון בישיבת הממשלה בתאונות, אותו יזם ראש הממשלה, מבקש השר מופז שלא להתבטא לפני סקירתו את הנושא מול חבריו השרים. "יש אחריות לשר התחבורה, אך גם לשרים אחרים ובראשם ראש הממשלה", מבהירים בסביבתו. "חייבים לטפל בבעיה הזאת בהקדם כדי לחסוך חיי אדם".


  התאונה הקשה בוואדי מילק. האוטו סטה, ארבעה נהרגו (צילום: חגי אהרון)

   

  דרכי הטיפול בתאונות הדרכים כוללות, בין היתר, הרחבת תקציבים לטיפול בתשתיות הכבישים, חקיקת חוקים שיכבידו ידם על נהגים עבריינים ויאפשרו למשטרה לפעול נגדם ביתר נחרצות וקביעת תקנות תעבורה מחמירות יותר. עוד מבקשים במשרד התחבורה להרחיב את המערכת המשפטית המטפלת בעבריינות תנועה. בלשכת שר התחבורה מעריכים שרק פעילות רב מערכתית - כאמור, בשיתוף של כלל משרדי

   הממשלה - תצליח להוריד את עקומת הדמים בכבישים.

   

  בימים האחרונים, כמו במקרים רבים בקיץ האחרון, תפס נושא תאונות הדרכים את מירב הכותרות. לא פחות משמונה בני אדם נהרגו בכבישי הצפון מאז יום חמישי. שרשרת התאונות החלה ביום חמישי בצהריים כאשר שלושה אנשים נהרגו בכביש 805, לאחר שרכב פרטי סטה מנתיבו והתנגש במשאית. ביום שישי נהרגה אישה בכביש 85, סמוך לכרמיאל ובשבת לפנות בוקר נהרגו ארבעה בני משפחה סמוך ליקנעם. מתחילת השנה נהרגו בכבישים 281 בני אדם.


  פורסם לראשונה 25/08/2007 22:42

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מופז. גם רה"מ אחראי
  צילום: עמית שאבי
  התאונה ליד כפר תבור
  צילום: חגי אהרון
  מומלצים