שתף קטע נבחר

זירת הקניות

חוף טוב? סלקום מקימה מפגע סביבתי בכנרת

ללא אישור מינהלת הכנרת, מפיקי אירוע "ווליום כנרת" בו יתארח השבוע גמר "כוכב נולד", הציבו במת ענק על קו המים בחוף גולן, בנו סוללת עפר וחסמו את הגישה לחוף. "הם מתפרעים בלי דין ובלי דיין בשביל הרייטינג", מוחה אחד התושבים. המארגנים: יש לברך את סלקום שטרחה להביא אירוע בסדר גודל כזה לכנרת

ארבעה ימים לפני גמר "כוכב נולד" מתברר שלא רק המתמודדים זקוקים לגלגל הצלה - אלא גם חוף גולן בכנרת, בו יתקיים האירוע. מדיווחים של תושבי האזור שהגיעו למערכת ynet, עולה כי מחיר בניית הבמה המרכזית עליה יופיעו שלושת הפיינליסטים הוא מפגע סביבתי. שכן הבמה, המארחת את אירועי "ווליום כנרת" של חברת סלקום, ממוקמת על קו המים, ועבודות הקמתה כללו גם שפיכת כמויות גדולות של עפר אל תוך המים.

 

"המפיקים בנו במה ענקית ממש על קו המים, דבר שמינהלת הכנרת אף-פעם לא מאשרת", מתקומם יואב ברמי, תושב האזור. "בנוסף, את השטח שבין הבמה לחוף הם מילאו באדמה כדי ליישר אותו". לדבריו, "העבודות האלה נראות לי כמו עבריינות פרועה. מנהלת הכנרת כל-כך מקפידה לשמור עליה, כך שלא הגיוני בעיני שמישהו אישר את זה. נראה שמפיקי האירוע פשוט הציבו עובדה מוגמרת בדמות הבמה. הם התפרעו בלי דין ובלי דיין, והכל בשביל הרייטינג".

 

ברמי מוסיף כי נושא אחר המעורר את חמתם של התושבים הוא סגירת חוף גולן לרחצה במשך שבוע ימים. "למרות שמדובר בחוף ציבורי, המארגנים סגרו חלק גדול ממנו. אנשים הגיעו לחוף בשבת כדי להתרחץ בכנרת וקיבלו שערים סגורים".


"לא יזיזו את הבמה כיוון שמאוחר מדי". מתחם האירוע (צילום: חגי אהרון)

 

 

את טענותיו של ברמי מאשרת מינהלת הכנרת. "המארגנים היו אמורים לתאם איתנו מראש את הקמת הבמה והצבת שירותים ניידים, גנרטורים ועוד, שעלולים לגרום לזיהום, אבל הם לא עשו זאת אלא העמידו אותנו בפני עובדה מוגמרת", נמסר מהמינהלת. "בעקבות בניית הבמה ללא אישורנו נפגשנו איתם ביום שישי האחרון. את הבמה הם לא יזיזו כיוון שהמועד מאוחר מדי, אבל לאחר האירוע הם ישיבו את החוף לקדמותו. אנחנו כועסים שהעבודות לא תואמו בזמן אבל כרגע זה המצב".

 

בניגוד למינהלת, מנכ"ל המועצה האזורית גולן דני רוטשטיין, שבשטח שיפוטה מתקיים האירוע, מקבל בשמחה את המפגע הסביבתי. "המועצה האזורית גולן מברכת את חברת סלקום על החלטתה לקיים את הפסטיבל כהוקרה לתושבי

הצפון", הוא מציין. "ביום שישי התקיימה פגישה בין מינהלת הכנרת למפיקים וכל הנושאים, כולל מיקום הבמה, הוסדרו. אנו פועלים לשמירה על ערכי הטבע באזור האירוע, ונעשה הכל לשמירה על שלום הציבור, הכנרת וחופיה".

 

בחברה להגנת הטבע קובלים הן על הקמת הבמה בסמוך לקו המים והן על סגירת חוף גולן עד יום מופע הגמר. "יש עיקרון קדוש שלא בונים על קו המים", מוחים בחברה. "זו לא רק הכנרת שממנה אנחנו שותים אלא גם פגיעה קשה בטבע. בנוסף, סגירת החוף הציבורי ימים רבים כל-כך צורמת. זו לא התנהלות כשירה והיא נעשתה בניגוד לחוק".

 

מחברת פרו-מרקט, מפיקת אירועי "ווליום כנרת", נמסר בתגובה כי, "כל האמצעים להגנת הכנרת ננקטו בשלבי ההפקה וההקמה ואנו עומדים בכל התנאים והדרישות הנהוגים במדינת ישראל. אנחנו מתחייבים שהחוף יוחזר לקדמותו במצב טוב ונקי יותר ממה שקיבלנו אותו, וכמו כן דוחים את הטענה כי סגרנו את החוף למתרחצים. אנחנו חושבים שיש לברך את חברת סלקום שטרחה להביא אירוע בסדר גודל כזה לכנרת, ובכך לשתף עשרות אלפי בני-נוער ביופייה". 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתחם האירוע
צילום: חגי אהרון
מתחם האירוע
צילום: חגי אהרון
מומלצים