שתף קטע נבחר

יוון: האש חסה על אולימפיה; ישראל תשלח כבאים

הלהבות הגיעו עד כ-100 מטר מאולימפיה העתיקה, מקום הולדתם של המשחקים האולימפיים, אך נעצרו בפאתי האתר הארכיאולוגי. לבקשת יוון תשגר ישראל 25 כבאים לסייע במאבק באש. חמישה בני אדם נוספים נהרגו צפונית לאתונה. מספר הנספים עלה ל-60

משטרת יוון הודיעה כי לפחות שבעה בני אדם נוספים נהרגו אתמול (א') בשריפת יער גדולה שפרצה באי אוויה, כ-100 ק"מ צפונית לאתונה ובמקומות נוספים. בכך מגיע מספר הנספים בשריפות ביוון בימים האחרונים ל-60.

 

בתוך כך דווח כי השריפה שהתקרבה לכפר אולימפיה - מקום הולדתם של המשחקים האולימפיים - נעצרה לעת עתה בפאתי האתר ההיסטורי ולא פגעה בשרידים הארכיאולוגיים במקום. "האש הגיעה לגבעה המשקיפה על אולימפיה העתיקה אולם נעצרה לפני האתר הארכיאולוגי", אמר קצין כבאות מקומי.

 

באתר, שמוכר כאתר מורשת עולמי על ידי ארגון "אונסקו", הותקנה לפני מספר שנים מערכת לכיבוי אש ועדי ראיה סיפרו כי היא נכנסה לפעולה כשהאש התקרבה.  ראש העיר סיפר שהאש הגיעה עד 100 מטר מהאתר. בטלוויזיה היוונית דווח כי האש חרכה את גדר המוזיאון הניצב במקום, ובו ממצאים ארכיאולוגיים נדירים.

 

מוקדם יותר היה חשש אמיתי שהרוחות העזות ילבו את האש ויסיטו אותה לעבר האתר ההיסטורי החשוב, שגילו יותר מ-2,600 שנה. המשטרה חסמה את האזור כולו, פינתה את התושבים מהכפר ואת התיירים שבאו לבקר באתר. קצין הכבאות סיפר כי במאמץ לעצור את האש השתתפו "שישה מטוסים, שני מסוקים, 15 כבאיות ו-45 כבאים". גם הצבא הוזעק למקום לחפור שוחות שיעצרו את האש. כבאים נשארו באזור גם לאחר רדת החשיכה כדי לשמור שהאש אינה מתלקחת שוב.

 

באזורים הכפריים של חצי האי פלופונס - שם נמצאים מספר מוקדים של האש - מצלצלים פעמוני הכנסיות וקוראים לתושבים להימלט מבתיהם. התושבים סיפרו כי הפינוי היה קשה: "הילדים בכו והאמהות ניסו להרגיע אותם". "זה גהינום בכל מקום", אמר קוסטס לאדס, שסיפר כי האש עברה מרחק של כקילומטר וחצי תוך שלוש דקות. "מעולם לא ראיתי דבר כזה". חלק מהתושבים ניסו להאבק באש בעזרת דליי מים וצינורות גינה. כפרים רבים אחרים, בעיקר באזורי הגבעות המיוערות, נכנעו לאש ונשרפו.

 


תמונת לוויין של השריפות ביוון (צילום: AFP/נאס"א)

 

האש החלה להתקרב לאולימפיה בשעות הלילה. בבוקר סיפר ל-ynet כבאי שהשתתף בפינוי התושבים מהאזור כי הלחץ לכבות את האש היה רב מאוד. "אנחנו מתמודדים עם 34 מוקדי שריפות בחצי האי (פלופונז)", אמר.

 

אבל באזורים רבים אחרים ביוון ממשיכה האש לבעור ולכלות שטחי יער נרחבים. האש פרצה מאז יום שישי במספר מוקדים - עובדה שעוררה את החשד שמא לא מדובר רק בתוצאות הקשות של החום הכבד אלא במעשים נפשעים ידי אדם. עד כה נעצרו שלושה בני אדם בחשד להצתות. אחד מהם הוא הוא גבר בן 65 שהואשם בהצתה וגם ברצח, בשל שריפה שגבתה את חייהם של שישה בני אדם. במקביל, נעצרו שני צעירים - גם הם בחשד להצתה. אתמול הכריזה הממשלה על מצב חירום, ופנתה בבקשה לסיוע ממדינות האיחוד האירופי.

 

בתוך כך הודיע משרד החוץ כי ישגר ליוון 25 כבאים כדי לסייע לכבאים המקומיים להאבק בשריפות. במשרד החוץ אמרו כי שרת החוץ של יוון, דורה באקויאניס, פנתה לעמיתתה ציפי ליבני בבקשה לעזרה. לאחר התייצעות הוחלט לשגר את הכבאים ליוון בטיסה אזרחית - הלילה או מחר בבוקר.

פורסם לראשונה 26/08/2007 20:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האש ליד השרידים העתיקים בפאתי אולימפיה
צילום: איי פי
האש מתקרבת לאולימפיה
צילום: איי פי
מומלצים