שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בג"ץ: הפולשים לדירות חפציבה ב"מתיתיהו מזרח" לא יפונו
  ביהמ"ש קבע כי אין לפנות מדירותיהם את לקוחות חברת חפציבה שפלשו לדירותיהם בשכונת "מתיתיהו מזרח" של הישוב מודיעין עילית. עם זאת מי שיפלוש או פלש לאחר ה-6.8.07 לדירתו בשכונה זו לא יזכה להגנת בית המשפט

   

  בג"ץ קבע היום (ב') כי אין לפנות מדירותיהם את לקוחות חברת חפציבה שפלשו לדירותיהם בשכונת "מתיתיהו מזרח" של היישוב מודיעין עילית, עד ל-6 באוגוסט השנה. עם זאת מי שיפלוש או פלש לאחר תאריך זה לא יזכה להגנת בית המשפט.

   

  ההחלטה שניתנה על ידי השופטים איילה פרוקציה, אליעזר רבלין ומרים נאור, היא במסגרת דיון בעתירות לגבי השאלה האם הליך התכנון ותכניות הבנייה בשכונת "מתתיהו מזרח" במודיעין עילית נעשו כחוק. ב-6 בינואר 2006 הוצא צו ביניים בידי בית משפט העליון, שהורה על הפסקת כל עבודות הבנייה במיתחם.

   

  כפי שמתואר בפסק הדין, "בעקבות קשיים כלכליים קשים אליהם נקלעה חברת חפציבה אירע גל פלישות של רוכשי דירות לאתרי בנייה של החברה, ובכלל זה לאתר חפציבה בשכונת "מתתיהו מזרח". מבקשת ההבהרה שהגישה המדינה עולה, שהמשטרה נערכה לפעול על פי החוק והנהלים המקובלים לצורך סיוע בפינוי פלישות טריות של דיירים לדירות החברה. לאור צו הביניים שניתן בהליך זה, העמידה המשטרה את סוגיית פינוי הפולשים בשכונת מתתיהו מזרח בעדיפות גבוהה במיוחד".

   

  במסגרת הדיונים בבית המשפט המחוזי קבע השופט דוד חשין כי אין לפנות דיירים שכבר פלשו לדירותיהם בעקבות קריסת חפציבה. נוכח החלטה זו של השופט חשין, הקפיאה המשטרה את היערכותה לסילוק הפולשים לדירות חפציבה, ובכלל זה לדירות בשכונת "מתתיהו מזרח", כמתואר בפסק הדין של השופטת איילה פרוקצ'יה.

   

  "לפנינו מסכת נסיבות שהשתלבו בה שתי מערכות הסדרים, שעל פניהם, אינם מתיישבים זה עם זה", כתבה השופטת פרוקצ'יה בפסק דינה. "צו הביניים בעתירות שלפנינו נועד לקיים תכלית תכנונית. הוא מכוון להקפיא מצב קיים באתרי הבנייה בשכונת "מתתיהו מזרח", ובכלל זה את איכלוסן של יחידות הדיור הבנויות, לצורך בירור והכרעה במחלוקת מתחום התכנון והבנייה, כשברקע הטענה כי המבנים במתחם הוקמו שלא כחוק.

   

  מנגד, עקב התמוטטותה של חברת חפציבה, הוחל בהליך של הקפאת הליכים, שמטרתו להסדיר את מערכת הזכויות והחובות של הגורמים השונים הקשורים בקריסתה של החברה ושל הנפגעים ממנה".

   

  "אין חולק כי מעשי פלישת הדיירים לדירות חפציבה בשכונת 'מתיתיהו מזרח' אינם מתיישבים עם צו הביניים", נכתב.

   

  הסטטוס קוו יכובד

  "עם זאת, במסגרת הליכי הקפאת ההליכים המתנהלים בעניינה של החברה, המצויים אך בתחילתם, לא ראה בית המשפט המחוזי מקום לשנות את המצב שנוצר בשטח בעקבות התמוטטות החברה, כל עוד לא נתבהרה תמונת המצב במלואה.

   

  "בנסיבות שנוצרו, ומשיקולי מאזן אינטרסים מורכב, והן משיקולים הנוגעים להגנה על זכויות הדיירים בהליך הקפאת ההליכים כנגד חברת חפציבה, מצד

  שני אנו מחליטים: צו הביניים האוסר על איכלוס הדירות שניתן בעתירות אלה יעמוד בעינו. יחד עם זאת, בשלב זה, וכל עוד לא התבהרו מלוא הנתונים ביחס למצבה של חברת חפציבה וסיכוייהם של הדיירים לקבל את הדירות אותן רכשו, או, לחלופין, השבה של התמורה אותה שילמו בגינן, לא ישונה המצב הקיים כיום בשטח. משמעות הדבר היא כי לא תיעשה בשלב זה פעולה לפינויים של הדיירים שפלשו לדירות חפציבה מאז 1.8.07."

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אתר בנייה של חברת חפציבה
  צילום: צביקה טישלר
  מומלצים