שתף קטע נבחר

תביעה קשה לעיכול: אקטימל ויופלה לא תורמים למערכת החיסונית

תביעה בסך 1.4 מיליארד שקל ובקשה לאשרה כייצוגית הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב נגד שטראוס ותנובה, משווקות אקטימל, אקטיביה ויופלה. לפי הטענה, החברות מטעות את הצרכנים לחשוב שהיוגורט תורם למערכת החיסונית ולפעילות העיכול בשעה שהמוצרים מועשרים בכמות מזערית של חיידקים פרוביוטיים ועל מנת להשיג השפעה כלשהי יש לצרוך 135 בקבוקי יוגורט ביממה

תביעה בסך 1.4 מיליארד שקל ובקשה לאשרה כייצוגית הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, נגד שטראוס גרופ, שטראוס מחלבות ונגד תנובה בטענה כי החברות משווקות משקאות יוגורט המועשרים בחיידקים פרוביוטיים, תחת המותגים אקטימל, אקטיביה  (שטראוס) ויופלה (תנובה), בהונאה ובהטעיה.

 

לפי הטענה, המתבססת על מחקריו של פרופ' דניאל רחמילביץ, מומחה לרפואה פנימית ולמחלות דרכי העיכול, תנובה ושטראוס, המשווקות את המוצרים תחת הבטחות ל"חיזוק הגנה הטבעית של הגוף", "סיוע לפעולות העיכול", "זירוז והסדרת פעולות העיכול", "קיצור זמן המעבר של המזון במעי", ו"חיזוק ההגנה החיסונית ושיפור תהליך העיכול", מעלימות מציבור הצרכנים את העובדה כי על מנת להשיג השפעה טיפולית כלשהיא באמצעות חיידיקים פרוביוטיים, יש לצרוך 1,350 מיליארד חיידקים ביממה - דהיינו לשתות 135 בקבוקי יוגורט ביממה.

 

התובעות רבקה לזר ואורלי אוחיון, טוענת באמצעות עו"ד דוד קירשנבוים כי החברות מפרסמות באופן רחב ואגרסיבי את משקאות היוגורט, תוך כדי ניצול מצוקתם של ציבור הצרכנים המבקש לחזק את ההגנה הטבעית של הגוף  ולשפר את תהליך העיכול. הפירסומים המטעים לא מציינים בפני הציבור שמדובר במשקאות יוגורט המועשרים בחיידקים פרוביוטיים בכמות מיזערית וכי אנשים בריאים אינם זקוקים כלל לחיזוק ההגנה החיסונית או לשיפור וזירוז כלשהוא בתהליך העיכול.

 

שוק של 17 מיליון שקל בחודש 

השימוש של אותו הציבור במוצרים, מתבצע על פי הטענה בשל ההבטחה שבעקבות השימוש במשקאות הפרוביוטיים תחוזק מערכת החיסון ותוסדר פעילות מערכת העיכול, תוך כדי חיסכון בביצוע פעולה רפואית של חיסון או קבלת טיפול רפואי מתאים.

 

התביעה מעריכה כי 2.5% מכלל האוכלוסייה בישראל השתמשו או משתמשים במוצרים הפרוביוטיים דהיינו - למעלה מ- 174 אלף אנשים, וזאת בסכום ממוצע של 98 שקל לחודש, שהם למעלה מ-17 מיליון שקל בחודש ומכאן סכום התביעה העומד על 1.443 מיליארד שקל (ב-7 שנים).

 

יחד עם זאת, מכיוון שתנובה משווקת את יופלה בישראל, רק בחצי השנה האחרונה, סכום התביעה היחסי כלפיה מסתכם בסכום של כ-102 מיליון שקל, כאשר יתרת סכום התביעה (כ-1.3 מיליארד שקל) מכוונת כנגד קבוצת שטראוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש לצרוך 135 בקבוקונים ביום
מומלצים