שתף קטע נבחר

יוון: כובו כמעט כל השריפות, רה"מ מבטיח לשקם

הכבאים השתלטו כמעט על כל הדליקות ביוון, שגבו בשבוע האחרון את חייהם של 64 בני אדם. שריפה גדולה עדיין בוערת בפאתי הכפר קטו קוטילי. הממשלה הבטיחה לשקם את הבתים והסביבה וכבר החלה בחלוקת סיוע כספי לנפגעים. אך נוכח הביקורת על תפקודה, יתכן שלא יהיה בכך די כדי להבטיח שתזכה באמון הציבור בבחירות הבאות

הכבאים נאבקו היום (ה') בשריפה הגדולה האחרונה שעדיין בוערת בדרום יוון, לאחר שכל שאר הדליקות באזור כובו. שריפות היער שפרצו בתחילת השבוע גבו את חייהם של 64 בני אדם. הנזק שגרמו נאמד בלמעלה מ-1.6 מיליארד דולר. משלחת הכבאים הישראלים צפויה לחזור הלילה.

 

בצהריים המשיכה בריזה קלה ללבות את השריפה שבוערת סמוך לכפר הקטן קטו קוטילי, באזור קרינתיה שבחצי האי פלופונז. התושבים והכבאים הצליחו למנוע את התפשטות הדליקה אל 30 בתי הכפר. הצלחת הכבאים בהשתלטות על האש בשאר חלקי חצי האי מיוחסת בין היתר לירידה בטמפרטורות ולהקלה ברוחות. אך חזאים אמרו כי גל חום חדש צפוי לפקוד את האזור בסוף השבוע.

 

ראש ממשלת יוון, קוסטס קרמנליס, שיתמודד מחדש על תפקידו בעוד פחות משלושה שבועות, הבטיח לשקם את הבתים שנחרבו בשריפה ולסייע לנפגעי האסון באמצעות קרן סיוע חדשה, ובה כספי ממשלה ותרומות מצד גורמים פרטיים. קרמנליס סירב להעריך כמה כסף יושקע בקרן. "מחובתנו להשיב את מה שאבד, ומחובתנו למען הדורות הבאים לשקם את הסביבה שנפגעה", אמר קרמנליס.


כבאי נאבק באש באזור הכפר קטו קוטילי (צילום: AP)

 

הערכת הממשלה הראשונית הייתה כי כ-1,500 בתים נהרסו בדרום חצי האי פלופונז ובאי אוויה, מצפון לאתונה. אולם כעת חוששים ביוון שהמספר האמיתי כפול. לפחות 4,000 בני אדם נותרו ללא קורת גג, אולם גם הנתון הזה אינו סופי.

 

שר האוצר היווני, גאורגה אלוגוסקופיס, אמר כי כמחצית משטחי החקלאות באזורים שנפגעו, שלפני השריפה היוו 12 אחוזים משטחי החקלאות במדינה, נהרסו כליל. עם זאת, הוא ציין כי השפעת השריפות על הכלכלה תהיה מוגבלת. "אין ספק שהשריפות גרמו נזק כלכלי אדיר למחוזות שנפגעו, אך הנזק לכלכלה בכללותה נותר מוגבל", אמר.

 

האם יגרמו השריפות למהפך?

הנציבה האירופית למדיניות אזורית, דנוטה הבנר, צפויה לסייר מחר באזורי האסון על מנת להעריך כמה סיוע יידרש ליוון. "הנציבות מוכנה לסייע ליוון ככל שיידרש מבחינה טכנית, משפטית ופיננסית", אמרה בבריסל.

 

אלפי יוונים נעמדו בתורים מחוץ לבנקים כדי לקבל את סיוע החירום שמציעה הממשלה. מנתוני הממשלה עולה כי אתמול, ביום הראשון לחלוקת הסיוע, קיבלו 7,500 תושבים סיוע בסך 33 מיליון דולר. גורמים רשמיים אמרו כי יוגבר הפיקוח על חלוקת הכסף לאחר שלפחות 15 אנשים מחלקים שונים במדינה נעצרו בחשד להגשת תביעות שווא.

 

האש שבערה ביוון גרמה, בין היתר, נזק לחלק מאתר העתיק אולימפיה, מקום הולדת המשחקים האולימפיים שבו נהוג גם כיום להצית את הלפיד האולימפי. משרד התרבות באתונה הודיע כי נזק נגרם גם לפחות לשלוש כנסיות מימי הביניים ולהריסות שתי טירות. מנתונים שמקורם בלווייני סוכנות החלל האירופית עולה כי יותר שריפות פרצו באוגוסט ביוון, מאשר בכל אחת משאר מדינות אירופה בעשור האחרון.

 

ביוון תולים את האחריות לגל השריפות האדיר בהצתות מכוונות, אך עד כה הואשמו שישה בני אדם בלבד. השריפות הפכו לנושא המרכזי בדיון הפוליטי לקראת הבחירות ב-16 בספטמבר. ביקורת רבה נמתחה על הממשלה על שלא הגיבה במהירות מספקת. עקב כך נראה שנפגעו סיכויו של קרמנליס להיבחר מחדש. סקרים שנערכו לאחרונה הראו כי הקרב בין מפלגת השמרנים שבראשה הוא עומד לבין המפלגה הסוציאליסטית קרוב מאוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השריפה בקטו קוטילי
צילום: איי פי
הריסות הכפר לידבקי
צילום: איי פי
מומלצים