שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרס על "גרעין ישראלי": אנחנו מרוצים מהחשדות
  בראיון לעיתון טורקי הכריז הנשיא: "מעולם לא אמרנו שאנו חייבים לפוצץ פצצה גרעינית במזרח התיכון, אבל אנשים חושדים. אם החשדות מרתיעים - זה טוב מספיק". על הסכם אוסלו: 20-14 שנה - תקופה קצרה מכדי לשפוט. על הרעלה של הגברת הראשונה של טורקיה: "אני לא מעצב אופנה"
  "אין איום של נשק להשמדה המונית במזרח התיכון" - כך אמר נשיא המדינה, שמעון פרס, בראיון לעיתון הטורקי "טודייס זמאן". בראיון התייחס פרס גם למשבר עם איראן ולאפשרות של שיחות עם חמאס, והצהיר: "אי אפשר לנהל דיאלוג עם הקיר".

   

  המראיינים מטעם העיתון, המזוהה עם מפלגת השלטון הטורקית, שאלו את פרס על הפחד מהנשק הגרעיני אליו חותרת איראן.

  הוא השיב: "נשק אינו הורס, אנשים הורסים. לפקיסטן יש פצצה, אך היא לא פגעה בשום דבר. אבל כאן - באיראן - בא מנהיג של מדינה חברה באו"ם שרוצה למחוק מדינה חברה אחרת. ישראל מאוימת, אך איראן אינה מאוימת בידי אף אחד".

   

  בהמשך דבריו התייחס ליכולתה של אנקרה להשפיע על איראן בסוגיית הטרור והפיתוח הגרעיני: "טורקיה יכולה לנהל עסקים עם איראן, אך לא להשפיע עליה לעצור את הטרור ולהפסיק את בניית הפצצה, או להפסיק לאיים על העמים".

   

  כשנשאל פרס, האם תסכים ישראל להצטרף לאמנה למניעת הפצה של נשק גרעיני, אמר: "זה כבר סיפור אחר. ישראל מעולם לא אמרה שאנו חייבים לפוצץ פצצה גרעינית במזרח התיכון. אבל אנשים חושדים. אם החשדות מרתיעים - זה טוב מספיק. אנו מרוצים מהחשדות. איננו רוצים דבר יותר".

   

  פרס גם נשאל על תהליך השלום במזרח התיכון, ובפרט על האפשרות לנהל מגעים עם החמאס: "הסיכוי לכך נמוך מאוד. אפשר לנהל דיאלוג - אבל לא עם הקיר". בתשובה לשאלה בעניין דעתו בדיעבד על תהליך אוסלו, אמר: "היסטוריה לוקחת זמן, תקופה של 14 עד 20 שנים נראית הרבה, אך אינה כזאת בראי ההיסטוריה. זו תקופה קצרה. בדרך לשלום עלינו להתגבר על הרבה דעות קדומות, על הרבה גיהינום, הרבה פחדים והרבה דאגות".

   

  בעניין מעורבותה של טורקיה במזרח התיכון, אמר הנשיא: "אנו מקבלים זאת

  בברכה, אנו מברכים על בניית פארקי תעשייה על-ידי טורקיה מעזה ועד ג'נין, ועל המשא-ומתן להקמת סניף של אוניברסיטה טורקית כאן". הוא דחה את האפשרות שאנקרה תשמש מתווכת בין ישראל לפלסטינים, וטען שאין צורך בתיווך כשיש דיאלוג ישיר בין אולמרט לאבו-מאזן: "המשא-ומתן צריך להתנהל ישירות בין ישראל לפלסטינים, ואף מדינה אחרת לא צריכה להתערב. אם טורקיה רוצה לתרום, שתתרום בתחום הכלכלי, לא הפוליטי".

   

  בהתייחסו לחששות מהתחזקותה של המפלגה האיסלאמית בטורקיה, אמר פרס כי אין לפחדים בסיס במציאות: "ארדואן הצהיר שהוא בעד ממשלה חילונית ולא איסלאמית. אתה יכול לחשוד במילותיו, אבל מה שחשוב יותר זה מה הוא עושה, האם הוא מתנהג כמו פונדמנטליסט איסלאמי? העובדה שטורקיה ממשיכה את יחסיה עם ישראל זו ההצהרה הטובה ביותר על אופייה של הממשלה החדשה". הוא התייחס גם לסוגיית הרעלה של אשת הנשיא החדש, עבדאללה גול, ואמר בבדיחות דעת: "אינני מעצב אופנה, זה נושא בו אנשי אופנה צריכים לעסוק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרס. אין שיחות עם הקיר
  צילום: ירון ברנר
  צילום: איי אף פי
  גול. לא מעצב אופנה
  צילום: איי אף פי
  מומלצים