שתף קטע נבחר

רוסיה: נבנה בסיס קבע מאויש על הירח

בהמשך צפויה בנייתה של תחנת קבע רוסית מאויישת. מנהל הסוכנות הרוסית חשף פרטים מחזון החלל הרוסי

רוסיה תשגר קוסמונאוטים לירח בשנת 2025, והיא מתכננת לבנות שם בסיס קבע מאויש. כך אמר ביום ו' אנטולי פרמינוב, ראש סוכנות החלל של רוסיה. לדבריו, בכוונת רוסיה לשגר בני אדם למאדים 10 שנים מאוחר יותר. פרמינוב אמר כי עד סוף השנה יהיו לרוסיה 103 לוויינים במסלול.

 

תיירות החלל מיועדת בעיקר לתיירים מערביים עשירים, על אף שהשיגור מתבצע בחלליות סויוז מבייקונור שבקזחסטן. הכרטיסים לטיסות התיירים, שמחירם, לפי סוכנויות הידיעות, עלה ל-30 מיליון דולרים, מהווים מקור

 הכנסה חשוב לסוכנות החלל הרוסית. אך בשנת 2009 צפי תמהיל התיירים להשתנות, עם שיגור האזרח הרוסי המשלם הראשון לתחנת החלל. התייר, ששמו לא נמסר, הוא איש עסקים ופוליטיקאי צעיר.  

 

עוד ב"ידען": חוקרים ב-IBM הצליחו ליצור תמונה במימדים אטומיים

 

סוכנות החלל הרוסית מבקשת להפחית את תלותה בקזחסטן לשיגורי חלל מאוישים. "אם נבנה חללית מאוישת חדשה, בהתאם לתוכנית שלנו לקראת שנת 2015, נידרש למשגר וכן שיגור חדשים", הוא אמר לכתבים במסיבת עיתונאים במוסקווה. "לא החלטנו האם לבנות את כן השיגור הזה בבייקונור או ברוסיה".

 

אתר Space.com מוסר כי בעוד פרמינוב לא נקב בשם החללית החדשה, סוכנות החלל הרוסית כבר שריינה לצורך כך את החללית קליפר של חברת הטילים הרוסית אנרגיה, כמחליפה לסויוז-TMA ואשר תוכל גם לשמש לטיסות בין כוכבי הלכת.

 

רוסיה תאלץ לבנות נמל חלל

אם רוסיה תרצה לשגר את החללית החדשה משטחה היא תצטרך לבנות קוסמודרום – נמל חלל חדש מהמסד. אף אחד מנמלי החלל הקיימים ברוסיה – לרבות פלסטסק שבצפון רוסיה או סבובודני ואקפוסטין יאר במזרח הרחוק ובדרום המדינה, בהתאמה, אשר בהם נעשים שימושים לעיתים רחוקות, עונים לדרישות של החללית החדשה.

 

עוד ב"ידען": בריטניה מתכננת לשגר חללית שתתקרב לאסטרואיד אפופיס

 

רוסיה תמשיך לחכור את הקוסמודרום בבייקונור בקזחסטן בין אם תבנה קוסמודרום חדש או לא. בשנת 2004 האריכו רוסיה וקזחסטן את ההסדכם ביניהם, שנחתם ב-1994 בידי ילצין ונאזרבייב, לפיו משלמת רוסיה 115 מיליון

דולר תמורת ההחכרה ל-20 שנה (לא הרבה תמורת שטח השווה למחצית שטחה של ישראל).

 

משימות עתידיות

פרמינוב מסר כי רוסיה תבקש משותפותיה לתחנת החלל להאריך את פעילותה עד שנת 2020 במקום 2015. עד אז תוכל רוסיה לשגר את תחנת החלל של הדור הבא והיא כאמור גם מתכננת משימות לכוכבי לכת אחרים. בשנת 2025 מתכוונת רוסיה לשגר קוסמנאוטים לירח ומאוחר יותר – בשנים 2028-2032 להקים מוצב על פני השטח.

 

הטיסה למאדים לא צפויה להמריא לפני 2035. פרמינוב גם נשאל אודות הרעיון לכרות הליום 3 על הירח. על פי סוכנות החלל, בשלב זה אין מדובר בפרויקט מעשי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אי פי איי
רוסיה. גם בסיס קבע
צילום: אי פי איי
לאתר "הידען"
מומלצים